پایگاه خبری بانک مسکن خبر داد:

جزئیات پیشرفت صندوق زمین و ساختمان شمالغرب

پیشرفت فیزیکی پروژه رشدیه تبریز تحت عنوان صندوق زمین و ساختمان شمالغرب به ۴۱.۵ درصد رسید.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا، صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان مسکن شمالغرب، 3 سال پیش به منظور تامین مالی پروژه مسکونی نرگس رشدیه تبریز تاسیس شده و در سال 94 با دریافت مجوز فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار، فعالیت خود را آغاز کرد.

در صندوق‌های سرمایه گذاری زمین و ساختمان مطابق دستورالعمل‌ها و برنامه ریزی‌های صورت گرفته منابع مورد نیاز در ابتدای پروژه و منابع مازاد در زمان اتمام ساخت و فروش کل واحدها بین دارندگان واحدهای سرمایه گذاری تقسیم می شود.

این پروژه 96 واحدی، در زمینی به مسا حت 3050 متر مربع با زیر بنای کل حدود 30 هزار متر مربع توسط شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمالغرب به عنوان مدیر ساخت، در حال احداث است.

در حال حاضر و بر اساس آخرین گزارشات به دست آمده از عملیات اجرای پروژه نرگس رشدیه تبریز، درصد پیشرفت پروژه تا دوره منتهی به مهرماه امسال در بخش سفت کاری و نازک کاری به 41.5 درصد افزایش یافت، این در حالی است که پیشرفت فیزیکی پروژه در دوره منتهی به شهریور 96 معادل 37.97 درصد بود که نشان می دهد در طول یک ماه میزان پیشرفت فیزیکی بیش از 3 درصد رشد داشته است. ضمن اینکه تکنولوژی ساخت پروژه نرگس رشدیه به صورت بتونی است و شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب به عنوان مدیر ساخت پروژه در حال حاضر اجرای 3 پروژه مشابه دیگر با تکنولوژی ساخت مشابه را در کنار پروژه نرگس رشدیه در دست ساخت دارد.

در عین حال بررسی شاخص «ارزش نسی کار انجام شده» تا پایان دوره (مهرماه 96) نیز حاکی از آن است که این شاخص از 49 درصد در پایان شهریورماه اکنون به 50.22 درصد افزایش یافته است.

بر اساس برآوردهای انجام شده، جریانات نقدی خروجی پروژه متشکل از هزینه های تحمیل شده جهت تحصیل زمین، ساخت و اجرای پروژه است که بر اساس برآورد بهای تمام شده پروژه هزینه پروانه 32 هزار و 249 میلیون ریال، هزینه‌های اجرایی 234 هزار و 540 میلیون ریال و در مجموع کل هزینه‌ها 341 هزار و 514 میلیون ریال پیش بینی شده است.

هدف فعالیت صندوق‌های سرمایه گذاری زمین و ساختمان، جمع آوری وجوه از متقاضیان سرمایه گذاری در صندوق، ساخت پروژه ساختمانی مندرج در امیدنامه صندوق از محل وجوه یاد شده، فروش واحدهای ساختمانی پروژه یاد شده و در نهایت تقسیم عواید ناشی از این فعالیت بین سرمایه گذاران صندوق است.

سرمایه گذاری در این صندوق نیز همچون سایر صندوق‌های زمین و ساختمان بدون ریسک نیست و با توجه به اینکه واحدهای سرمایه گذاری صندوق در فرابورس ایران مورد داد و ستد قرار می گیرد، این امکان وجود دارد نوسانات میزان عرضه و تقاضا در بازار، قیمت واحدهای سرمایه گذاری صندوق را دستخوش نوسان کند. ریسکی که می توان گفت در تمام بازارهای مورد سرمایه‌گذاری وجود دارد و تقریبا هیچ بازاری برای سرمایه گذاران بدون ریسک نخواهد بود.

با توجه به اینکه یکی از مشکلات اجرای پروژه‌های ساختمانی، موضوع تامین مالی است و تخصیص اعتبارات از محل منابع بودجه‌های دولتی به دلیل محدودیت منابع وجود ندارد، بنابراین جمع آوری وجوه مردمی و در عین حال دخیل کردن سرمایه‌های خرد مردمی به عنوان سرمایه گذاران در سود و زیان پروژه از مهمترین اهداف تاسیس این صندوق‌ها هستند اما همان طور که در گزارش امکان‌ سنجی صندوق زمین و ساختمان مسکن شمال غرب عنوان شده، تمهیدات لازم به عمل آمده تا سرمایه گذاری در صندوق سودآور باشد اما احتمال وقوع زیان و عدم انطباق واقعیت با پیش بینی‌ها وجود دارد.

بنابراین سرمایه گذاران باید به همه ریسک‌های سرمایه گذاری در صندوق توجه کنند چرا که هم ریسک‌های مرتبط با صنعت ساختمان و هم ریسک‌های مرتبط با دارندگان واحدهای سرمایه گذاری متوجه سرمایه گذاران است.

به گزارش پایگاه خبری هیبنا، گروه سرمایه‌گذاری مسکن به عنوان مدیر صندوق، شرکت کارگزای بانک ملی ایران به عنوان متولی، شرکت تامین سرمایه آباد مسکن به عنوان بازار گردان، ناظر و متعهد پذیره نویس و موسسه حسابرسی فریوران به عنوان حسابرس، دیگر ارکان صندوق هستند.

در حال حاضر چهار صندوق زمین و ساختمان نسیم، شمالغرب، نارون و نگین شهرری توسط شرکت‌های سرمایه گذاری و مالی تابعه بانک مسکن در سطح کشور در حال فعالیت هستند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000