هیات دولت در جلسه فوق العاده تعیین کرد

متغیرهای کلیدی بودجه ۹۷

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۶/۰۹/۱۸
گزارش ها از نهایی شدن سه متغیر مهم در بودجه ۹۷ خبر می‌دهند.
پایگاه خبری بانک مسکن

نرخ ارز، قیمت نفت و افزایش حقوق کارمندان این سه رقم کلیدی را شامل می‌شوند. هیات دولت نرخ ارز را ۳۵۰۰ تومان در نظر گرفته و قیمت هر بشکه نفت برای بودجه سال آینده را با خوش بینی نسبت به پیش بینی دیگر نهادها ۵۵ دلار بسته است. همچنین میزان افزایش حقوق کارمندان ۱۰ درصد تعیین شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، هیات دولت در یازدهمین جلسه فوق‌العاده، لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور را تصویب کرد. در این جلسه تبصره‌های لایحه بودجه مورد تصویب هیات‌ وزیران قرار گرفت. لایحه‌ای که رئیس‌ جمهور باید در هفته جاری به مجلس ارائه کند تا بررسی بودجه در قوه مقننه کلید بخورد. به نظر نرخ دلار، قیمت هر بشکه نفت و میزان افزایش حقوق کارمندان نهایی شده است. هر چند تا تقدیم لایحه به مجلس، احتمال تغییرات وجود خواهد داشت.

میزان در نظر گرفته شده برای نرخ ارز در بودجه سال آینده، ۳۵۰۰ تومان است. عددی که قابل پیش‌ بینی هم بود. کم شدن فاصله نرخ ارز بودجه و نرخ ارز بازار آزاد می‌تواند مسیر یکسان‌ سازی ارز را نیز هموا‌رتر کند. نرخ ۳۵۰۰ تومانی از نرخ فعلی بازار آزاد یعنی ۴۲۰۰ تومان، ۷۰۰ تومان کمتر است؛ در حالی که سال گذشته فاصله نرخ ارز بودجه با نرخ ارز بازار آزاد حدود ۶۰۰ تومان بود. از این رو چاشنی احتیاط در مورد نرخ ارز خرج شده است. نرخ ارز در وابستگی بودجه به نفت دخیل است. درآمدهای ریالی نفتی متاثر از قیمت دلاری نفت و نرخ ارز در داخل است. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی در مورد بودجه ۹۷ با عنوان «لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور الزامات تصمیم‌گیری»، نرخ ارز را ۳۶۳۰ تومان یعنی ۱۳۰ تومان بیشتر از نرخ ارز پیشنهادی دولت محاسبه کرده بود. این پیش‌ بینی در حالی بود که طبق گزارش این مرکز تا پایان سال اتفاق خاصی در بازار ارز نیفتد و بازار دچار نوسان معناداری نشود.

اما در مورد قیمت نفت که بخش عمده‌ای از درآمدهای دولت را تشکیل می‌دهد، پیش‌ بینی‌ها درست از آب در نیامد.گزارش ها حاکی از آن است که بهای نفت در بودجه ۵۵ دلار برای هر بشکه در نظر گرفته شده است. قیمت کنونی هر بشکه نفت اوپک نیز ۵۷ دلار است. از این جهت قیمت نفت واقعی بسته شده است. اما اگر به پیش‌ بینی نهادهای بین‌ المللی رجوع کنیم، کمی تردید در مورد قیمت هر بشکه نفت به‌ وجود می‌آید. در گزارشی که مرکز پژوهش‌ها ارائه داده بود، متوسط قیمت هر بشکه نفت را ۴۹ دلار پیش‌ بینی کرده بود. این تخمین با استناد به پیش‌ بینی سازمان انرژی آمریکا در مورد قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ انجام شده بود. این سازمان متوسط قیمت هر بشکه نفت را ۵۵ دلار برای سال آینده میلادی محاسبه کرده است. اما معمولا هر بشکه نفت اوپک با ۵ تا ۶ دلار قیمت پایین‌ تر فروخته می‌شود. از این رو مرکز پژوهش‌ها میانگین قیمت نفت ۴۹ دلاری را برای بودجه سال آینده منطقی ارزیابی کرده بود. در نتیجه به نظر قیمت نفت با دست بالا بسته شده است.

رقم کلیدی دیگری که در بودجه نقش جدی بازی می‌کند، میزان افزایش حقوق کارمندان است. عددی که نشان می‌دهد دولت تا چه حد تصمیم به افزایش هزینه‌های جاری خود گرفته است. طبق گزارش ها با وجود اینکه در بخشنامه بودجه سال آینده درصد افزایش حقوق کارکنان پنج درصد و به‌ طور مشروط ۱۰ درصد تعیین شده بود، در نهایت هزینه‌های جاری دولت با افزایش حقوق ۱۰ درصدی بسته شد. در حالی که در ابتدا بنا بر این بود که رقم پایه افزایش حقوق ۵ درصد باشد و دستگاه‌ها با توجه به بودجه‌ ریزی عملکردی و در صورت صرفه‌ جویی میزان حقوق کارمندان خود را ۱۰ درصد افزایش دهند. اما در نهایت تصمیم دولت بر این شده تا افزایش حقوق کارکنان برای سال آینده را ۱۰ درصد در نظر بگیرد. این تصمیم می‌تواند عواقب سنگینی را نیز در پی داشته باشد. مرکز پژوهش‌ها در گزارش بررسی بودجه، محاسبه کرده بود که اگر میزان هزینه‌های جاری دولت همانند سال‌های گذشته افزایش یابد، می‌تواند بودجه عمرانی را تحت فشار شدید قرار دهد. این مرکز توصیه کرده بود که دولت در مورد هزینه‌های جاری خود بازنگری جدی کند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000