روحانی با حضور در مجلس ؛

ریشه مسکن مهر غلط بود

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۹/۱۹
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز، در جلسه ی تقدیم لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی در محل مجلس حاضر شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از ایسنا، وی در بخشی از سخنانش با بیان اینکه در بخش اشتغال موارد خاص بیشتری مورد نظر است، افزود: صنعت مسکن می تواند پیشتاز در اشتغال باشد و صدها شغل در کنار خود دارد. در سال های گذشته در مسکن رشد ما منفی بود و از زمستان پارسال این حرکت اصلاح شد و به سمت رشد مثبت رفت. در سه ماهه اول امسال رشد مسکن ما مثبت 7 است. در معدن هم که نیاز به تحرک داشت رشد 5 درصد است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: این نشان می‌دهد در مسکن برای حرکت میدان داریم و باید ببینیم چطور مسکن مردم را تامین کنیم، آن را بازسازی کنیم، بافت فرسوده را از بین ببریم، امنیت جانی را در مسکن تامین کنیم و نشاط لازم را در مسکن برگردانیم. این کار را می توانیم در یک طرح بازسازی در بافت فرسوده و حاشیه شهرها انجام دهیم.

روحانی در ادامه عنوان کرد: اگر برویم در بیابانی 30 - 40 کیلومتر بیرون از شهر زمین صافی پیدا کنیم و برجی را بالا ببریم این ابتدای مشکل است. جاده، آب، برق ،گاز ، مدرسه،کلانتری و ... این مسکن کجاست؟ یک خطای ما این بود که در دولت های گذشته رفتند بیابان‌ها را تبدیل به مسکن کنند در حالی که مسکن در وسط شهرها جا دارد. در قلب تهران ساختمان های کوچکی هست که با یک زلزله ویران می شود و در تمام کلان شهرها همین گونه است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: باید بیاییم یک محله را بر عهده بگیریم و مسکن مناسب بسازیم. خانه ها را خراب کرده و یک فضای باز جدید به وجود بیاوریم. این نیاز به بودجه ندارد و نیاز ندارد در صندوق یا در پایه پولی و بانک مرکزی دست ببریم. مشکل مسکن مهر این نیست که پایه اش سفت و شل است مشکل این است که از چه پولی درست شد. این را جواب بدهید استقراض از بانک مرکزی خطای بزرگی بود و مسکن مهر از جیب فقرا درست شد چون پایه پولی بالا رفت و تورم 45 درصدی ایجاد کرد.

رئیس‌ جمهور با تاکید بر اینکه ریشه مسکن مهر غلط بود، اظهار کرد: بحث من این است که باید مسکن را به طور صحیح درست کنیم ما نیازی به پول بانک مرکزی نداریم بلکه یک سرمایه دار می آید و زمین را در اختیارش می گذاریم او دو برابر مسکن آن محله را می سازد مسکن صاحبان خانه‌ها را به آنها می دهد و آنچه می ماند را به عنوان حق الزحمه و سود خود برداشت می کند.

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه باید تسهیلات ارزان قیمتی برای خانه اولیها و بافت فرسوده و حاشیه نشین ها ارائه کنیم، گفت: یکی از قدم های مهم برای اشتغال این است که سالانه 200 هزار واحد مسکونی با تسهیلات جدید ساخته شود. البته دولت سازنده نیست، بلکه ناظر است، مردم و شرکت ها مسکن را می سازند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000