شناسایی ۳۵۰۰ واحد مسکونی نیازمند مقاوم‌سازی در کرمان و راور

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۹/۱۹
زلزله 6.1 ریشتری هجدک نشان داد که اگر مقاوم‌سازی انجام شود، دیگر در مواقع زلزله با تلفات انسانی روبرو نخواهیم بود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از ایسنا، سید مصطفی آیت‌الهی‌موسوی معاونت امور عمرانی و فنی استانداری کرمان ، در خصوص آخرین وضعیت اقدامات صورت گرفته برای منطقه زلزله‌زده هجدک از شناسایی 3500 واحد مسکونی نیاز به مقاوم‌سازی در شهرستان‌های کرمان و راور خبر داد و گفت: تسهیلات برای مقاوم‌سازی 3500 واحد تحت عنوان نقاط شهری و روستایی شهرستان‌های راور و کرمان پیشنهاد خواهیم داد.

وی ادامه داد: به دنبال این هستیم که اعتبار مقاوم‌سازی برای 1600 واحد برای نقاط روستایی و 1400 واحد برای نقاط شهری و 500 واحد دریافت کنیم.

معاونت امور عمرانی و فنی استانداری کرمان با بیان این مطلب که تا کنون حدود 560 پس لرزه منطقه هجدک را لرزانده است، خاطر نشان کرد: دکتر رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، دکتر شکرچی معاون وزیر راه و شهرسازی، معاون بنیاد مسکن و تنی چند از نمایندگان مجلس به منطقه زلزله‌زده هجدک کرمان سفر کرده و از نزدیک از مناطق زلزله‌زده دیدن کردند.

وی افزود: گزارش اقدامات صورت گرفته در این منطقه به آن‌ها ارایه شد و آن‌ها در حال تهیه گزارشی از نحوه امدادرسانی به مردم هم‌چنین مقاوم‌سازی هستند تا به دکتر «لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی ارایه دهند.

آیت‌الهی‌ موسوی با تأکید بر این‌که آواربرداری در منطقه زلزله‌زده هجدک در حال انجام است، مطرح کرد: با توجه به زلزله سال 83 زرند، بیش از 30 هزار واحد مسکونی نوسازی و مقاوم‌سازی شده بودند، که همین امر سبب شده بود وقوع چنین زلزله مهیب تلفات انسانی در برنداشته باشد.

وی با اشاره به حدود 650 نفر کشته در زلزله سال 83 زرند خاطرنشان کرد: در سال 83 مقرر شده بود که خانه‌های خشتی تخریب شوند و خانه مقاوم ساخته شود که با مقاومت مردم روبرو شدیم و مردم از این خانه‌های خشتی به عنوان انبار استفاده می‌کردند، بنابراین در این زلزله 6.1 ریشتری بیشتر واحدهای دامی، قنوات و زیرساخت‌ها دچار خسارت شده‌اند اما به خانه‌هایی که مقاوم‌سازی شده‌اند خسارتی وارد نشده است.

معاونت امور عمرانی و فنی استانداری کرمان با بیان این‌که تنها راه مقابله با زلزله مقاوم‌سازی و اقدامات پیشگیرانه است، یادآور شد: زلزله 6.1 ریشتری هجدک نشان داد که اگر مقاوم‌سازی انجام شود، دیگر در مواقع زلزله با تلفات انسانی روبرو نخواهیم بود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000