در سبد پروژه‌های گروه سرمایه گذاری مسکن؛

سهم ساخت پروژه‌های مسکونی لوکس و تجاری کاهش یافت

در سبد پروژه‌های گروه سرمایه گذاری مسکن سهم پروژه‌های مسکونی متوسط به بالا، تجاری و اداری کاهش و در مقابل سهم پروژه‌های میان درآمدی افزایش یافت.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، بر اساس برنامه استراتژیک مصوب گروه سرمایه گذاری مسکن و نیز تحلیل بازار آتی، تحولات صورت گرفته در بازار مسکن طی سال‌های اخیر و در عین حال کاهش قدرت خرید خانوارها، کمیته برنامه و بودجه این گروه با هدف بهبود و متناسب سازی ترکیب پرتفوی شرکت‌ها با نیاز غالب بازار خانوار مصرفی در کشور، هدف سه ساله‌ای را از سال گذشته برای اصلاح روند مذکور برنامه ریزی کرد.

بر اساس این هدف گذاری مقرر شد در انتهای سال مالی 1398 سهم پروژه‌های مسکونی میان درآمدی و بافت فرسوده، متوسط به بالا و پروژه‎‌‎های تجاری – اداری از ترکیب سبد پرو‌ژه‌های شرکت‌ها به ترتیب 75 درصد، 16 درصد و 9 درصد شود که حاکی از رشد سهم مسکن ویژه دهک‌های میان درآمدی در تعریف سبد پروژه‌های شرکت دارد.

به این ترتیب ترکیب سبد تولید شرکت‌های تابعه گروه سرمایه گذاری مسکن بر حسب دهک‌های درآمدی در سال‌های مالی 96، 97 و 98 به تفکیک هدف گذاری شده است به نحوی که برای سال 96 سهم ساختمان‌های مسکونی ویژه دهک‌های میان درآمدی و بافت فرسوده از کل سبد پروژه‎‌های گروه 67.60 درصد، سهم پروژه‌های مسکونی ویژه دهک‌های متوسط به بالا 20.80 درصد و سهم ساختمان‌های تجاری و اداری نیز 11.60 درصد هدف گذاری شد.

سبد پروژه‌های گروه سرمایه گذاری مسکن برای سال مالی 97 نیز به گونه‌ای هدف گذاری شد که قرار است سهم ساختمان‌های مسکونی ویژه دهک‌های میان درآمدی و بافت فرسوده از کل پروژه‌های شرکت 74.10 درصد باشد، به عبارتی در سال مالی 97 سهم پروژه‌های مسکونی این شرکت برای اقشار میان درآمدی جامعه حدود 7 درصد نسبت به سال مالی 96 افزایش خواهد داشت.

در همین سال سهم ساخت پروژه ‌های مسکونی ویژه دهک‌های متوسط به بالا نیز حدود 8 درصد نسبت به سال 96 کمتر پیش بینی شده؛ همچنین سهم پروژه‌های اداری و تجاری قابل اجرا توسط گروه برای سال مالی 97 به میزان 12.90 درصد تعیین شده است.

در عین حال برای سال مالی 98 سهم واحدهای مسکونی برای اقشار متوسط به بالا نسبت به سال مالی 97 کمی رشد را نشان می‌دهد به طوری که سهم ساخت این پروژه‌ها از 13 درصد به 17.80 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این سهم پروژه‌های میان درآمدی و بافت فرسوده گروه در سال مالی 98 معادل 72.80 درصد و سهم پروژه‌های تجاری و اداری نیز 9.40 درصد تعیین شده است.

در این میان در بخش ساخت پروژه مسکونی برای سال 96 میزان 2 هزار و 959 مترمربع، برای سال مالی 97 میزان 3 هزار و 900 مترمربع و برای سال مالی 98 نیز 4 هزار و 900 مترمربع پیش بینی شده است.

در ادامه برنامه‌ ریزی‌های انجام شده، برای سال مالی 96 به میزان 272 هزار مترمربع، برای سال مالی 97 معادل 550 هزار مترمربع و برای سال مالی 98 میزان 420 هزار مترمربع در حوزه تعریف پروژه‌های جدید، هدف گذاری شده است.

بر اساس این گزارش شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن یکی از بزرگترین فعالان صنعت ساختمان کشور است که در اردیبهشت ماه 1369 به منظور پاسخگویی به نیاز مشتریان بانک مسکن تاسیس شده است. از ابتدای تاسیس تا کنون عملیات اجرایی بالغ بر 63 هزار و 490 واحد مسکونی در قالب بیش از 385 پروژه توسط شرکت‌های تابعه سرمایه گذاری مسکن شروع شده و بیش از 51 هزار و 890 واحد مسکونی به بهره برداری رسیده است.

علاوه بر آن ساخت مجتمع‌های تجاری، اداری و آموزشی و نیز ساخت آزادراه، خطوط انتقال آب و آماده سازی زمین فعالیت‌های چشمگیری انجام شده است.

15 شرکت تابعه گروه سرمایه گذاری مسکن در 28 استان کشور و 36 شهر در حال حاضر حدود 11 هزار واحد مسکونی در دست ساخت و حدود 3 هزار واحد مسکونی در مرحله طراحی، مطالعه و برررسی دارند. این شرکت در سال 82 از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و در سال همان سال در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد؛ همچنین شرکت در تاریخ ششم اسفند 85 به عنوان نهاد مالی نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است.

لازم به ذکر است که آخرین سرمایه ثبت شده گروه سرمایه گذاری مسکن بر اساس مجمع سال مالی 95 این گروه پنج هزار و 500 میلیارد ریال است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000