وزیر راه و شهرسازی در حاشیه گردهمایی مدیران کل استان‌ ها در اصفهان تاکید کرد:

توجه ویژه دولت به موضوع بازآفرینی و احیای بافت فرسوده شهری در برنامه ششم توسعه

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۹/۲۵
بازآفرینی شهری از سیاست‌های اصلی دولت به شمار می رود و در برنامه ششم به آن توجه شده و رئیس جمهور در برنامه بودجه ارائه کرده اند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی وزیر راه وشهرسازی در حاشیه گردهمایی با مدیران کل استان‌ها در شهر اصفهان در خصوص بحث بازآفرینی شهری در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه طبق این برنامه ما موظف شدیم تا سالانه ۲۷۰ محله را بازآفرینی کنیم، اظهار داشت: بر اساس برآوردهای انجام گرفته، در حال حاضر نزدیک به ۱۴۰ هزار هکتار به عنوان مناطق ناکارآمد در کشور به شمار می‌روند که دارای کیفیت پایین زندگی و فرسودگی بسیار زیاد هستند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: خوشبختانه در برنامه ملی بازآفرینی که ما در ستاد ملی نیز موفق به تصویب آن شدیم، قرار است تا سال ۱۴۰۰ برنامه‌ای برای احیا و بازسازی ۶۶ هزار هکتار بافت ناکارآمد در کشور با کمک شهرداری تهیه و به صورت محله به محله در دست اجرا قرار دهیم.

وی رقم مورد نیاز برای انجام اقدامات بازآفرینی در مناطق مذکور را حدود ۱۲۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این بدان مفهوم نیست که تمامی این هزینه از سوی دولت تامین شود بلکه به معنای آن است که این رقم باید برای احیا و نوسازی این محلات در این مناطق سرمایه‌گذاری شود.

همچنین این مقام مسئول اضافه کرد: طبق برنامه ملی بازآفرینی شهری ۵۰ هزار میلیارد تومان از طرف بخش خصوصی در حوزه مسکن سرمایه‌گذاری شده و بخش عمده‌ای از اقدامات نوسازی و تامین خدمات زیربنایی و روبنایی از سوی دانشگاه‌های دولتی و گشایش و بهسازی محاسبه نیز از سوی شهرداری‌ ها انجام خواهد گرفت.

آخوندی با تاکید بر اینکه در این دوره اصلی‌ترین ماموریت وزارت راه و شهرسازی پروژه‌های حمل و نقلی و اجرای بازآفرینی شهری است اظهار داشت: قطعا به دلیل پیچیدگی بالای این بحث ؛ باید دولت و شهرداری این محلات در کنار یکدیگر به اجرای این اقدامات پرداخته تا بتوانیم به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم.

در ادامه وزیر راه و شهرسازی به نقش ستاد ملی بازآفرینی شهری اشاره کرد و افزود: ستاد ملی بازآفرینی شهری در راستای همین هدف در سال ۹۳ تشکیل و با ایجاد هماهنگی میان ۲۰ دستگاه دولتی و شهرداری به بررسی مشکلات این محلات و رفع آن‌ها پرداخت.

به گفته وی ستاد ملی ضمن ایجاد هماهنگی‌های مذکور در محلات ناکارآمد مستقر و با تشکیل دفاتر تسهیل‌گری با مردم این محلات شروع به گفتگو کرد.

وزیرراه و شهرسازی ضمن اشاره به این نکته که بدون شک خروج ساکنان از محلات و تخریب و ساخت مجدد آن اقدامی نادرست در احیای این محلات خواهد بود گفت: شاید ساکنان در مدت کوتاهی به دلیل گرفتن پول خوشحال شوند ولی واقعیت آن است که به مرور زمان تبدیل به حاشیه‌ نشینان جدید خواهند شد.

وی در ادامه احیای محلات هدف همراه با خود ساکنین آن‌ ها را یکی از رویکردهای اصلی برنامه ملی بازآفرینی اعلام کرد و گفت: امیدواریم این اقدام که برای اولین بار در کشور به این گستردگی در حال انجام است با همکاری شهرداری، دولت و مردم به خوبی انجام گرفته و به نتیجه دلخواه برسد.

آخوندی با بیان این مطلب که متاسفانه علی‌ رغم سرمایه‌گذاری هزاران میلیارد دلاری پس از زمان مشروطه تا کنون در کشور همچنان ۱۹ میلیون بد مسکن در کشور زندگی می‌کنند، افزود: این مسئله نشان‌می‌دهد که با وجود این سرمایه‌گذاری‌ها، کیفیت زندگی برای تعداد زیادی از مردم که در شرایط مالی مناسبی قرار ندارد فاصله فقر و غنا در کشور به شدت احساس می‌شود.

در پایان وزیر راه و شهرسازی برنامه ملی بازآفرینی را به عنوان بخشی از برنامه فقرزدایی رئیس جمهوری در کشور دانست.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000