هم‌ زبانی دستگاه‌ ها از اهداف ستاد ملی بازآفرینی است

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۹/۲۵
متأسفانه همچنان پس از گذشت سه سال شاهد نگاه‌ های بخشی برخی از دستگاه‌ ها هستیم با وجود آن که بحث نوسازی مناطق ناکارآمد مسئله ای چند وجهی بوده و قطعا یک دستگاه به تنهایی نمی تواند کاری از پیش ببرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی محمد سعید ایزدی معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با حضور در سی و پنجمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با تأکید بر اینکه بخشی‌نگری یکی از آسیب‌های بزرگ کشور در سال‌های گذشته در حوزه‌های مختلف به ویژه اقدامات بهسازی و نوسازی در بافت‌های ناکارآمد بوده است اظهار داشت: خوشبختانه دولت یازدهم پس از روی کار آمدن، توجه به این حوزه را یکی از اولویت‌های اصلی خود اعلام کرد و اقدامات مشترک را مبنای اصلی آن قرار داد.

ایزدی در ادامه گفت: با وجود آنکه اقدامات خوبی از سوی دستگاه‌ها در این نقاط انجام می‌شد ولی به دلیل بخشی بودن و عدم برخورداری از یک هم‌ پیوندی مناسب کارایی لازم را نداشته و به همین دلیل نتیجه مطلوب را برجای نگذاشت.

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در ادامه هم‌ راستا سازی و هم‌ پیوندی بین برنامه‌ها و بخش‌های مختلف کاری در این حوزه را از اهداف اصلی ستاد بازآفرینی اعلام کرد و افزود: متأسفانه همچنان پس از گذشت سه سال در برخی موارد شاهد نگاه‌های بخشی برخی از دستگاه‌ها هستیم با وجود آنکه بحث نوسازی مناطق ناکارآمد مسئله ای چند وجهی بوده و قطعا یک دستگاه به تنهایی نمی تواند کاری را پیش ببرد.

به گفته این مقام مسئول ما در این ستاد جمع شده‌ایم تا ضمن بررسی مسئله و نوع اقدام اجرایی ببنیم نقش تک تک دستگاه‌ها در این حوزه چیست و اگر آن را به صورت بخشی پیش ببریم راه به جایی نخواهیم برد.

وی همچنین در این‌ خصوص گفت : قطعا اگر به گذشته نگاه کنیم و نقاط موفقیت‌آمیز کاری خود را بیابیم می‌بینیم که در تمامی آن موارد شاهد همکاری و هم پیوندی خوبی بین دستگاه‌ها در پیشبرد آن مسئله بوده‌ایم.

ایزدی با اشاره به این موضوع که در حال حاضر بسیاری از دستگاه‌ها به صورت داوطلبانه پیش‌ قدم شده و در مشارکت با سایر بخش ها به انجام امور در این حوزه می‌پردازند، افزود: ما باید به جایی برسیم که این حس داوطلبی تبدیل به وظیفه شود تا شاهد اتفاقات بزرگ در این زمینه در کشور باشیم.

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی ، گفت: ما در زمان فعلی به یقین رسیده‌ایم که بدون حضور تمامی دستگاه‌ها و همچنین ساکنین مناطق نمی توانیم کاری را پیش برده و و به نتیجه مطلوبی برسیم.

این مقام مسئول در ادامه خاطر نشان کرد: به طور مثال در حال حاضر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در حال تهیه طرح آمایشی استان‌ها بوده و ما نیز از سویی دگر به دنبال طرح‌های منطقه‌ای غافل از آنکه بر سر اولویت های کشور و بحران مناطق ناکارآمد با یکدیگر همکاری داشته باشیم، این موارد، نکاتی هستند که باید به آن‌ها توجه کرده و در دستور کار خود قرار دهیم.

ایزدی با تأکید بر اینکه باید از هدر رفت منابع در اجرای اقدامات بخشی در کشور جلوگیری شود نیز گفت: ما باید از طریق ستاد ملی، استانی و شهرستانی به یک هم زبانی رسیده و از منابع سازمان بودجه به عنوان اهرم باهدف به جریان انداختن پروژه‌های اولویت‌دار در کشور استفاده کنیم.

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه ما در گذشته به دنبال درمان بودیم در حالی که امروز باید پیش گیری و پیش‌ نگری را سرلوحه کار خود قرار دهیم، افزود: در حقیقت با وجود کیفیت نازل ساخت و ساز در کشور نه تنها از گسترش این بافت‌ها جلوگیری نمی‌شود بلکه به میزان آن‌ها اضافه نیز خواهد شد به همین دلیل است که در این دوره تلاش می‌کنیم با افزایش نظارت و کنترل‌ها از ادامه این روند جلوگیری کنیم.

در پایان ایزدی تأکید کرد: با وجود آنکه جریان مثبتی در جهت اقدامات مشترک در این حوزه از طریق ستاد ملی طی سه سال گذشته به وجود آمده است ولی بایدتلاش کنیم تا سرعت آن را افزایش داده و از آن به عنوان الگویی در این راه استفاده کنیم.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000