ممنوعیت ساخت ساختمان‌ های مهم و برج سازی روی گسل‌ های تهران

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۹/۲۸
شهروندان تهرانی در زمان ساخت می‌توانند از نحوه قرار گرفتن مسکن خود بر روی گسل اطمینان حاصل کنند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، علی بیت اللهی مدیر بخش مرکز زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه و مسکن گفت: ایران جزو کشور‌های زلزله خیز دنیا قرار دارد زمین لرزه‌های به بزرگی طبس و بم و... نشان می‌دهد که کشور در مقابل بلایایی مانند زلزله بسیار آسیب پذیر است.

وی ادامه داد: ۳۲۰ گسل فعال و بزرگ در اقصی نقاط کشور شناسایی شده است و بیشتر این گسل‌ها در مراکز پر جمعیت است.

بیت اللهی با بیان اینکه باید اقدامات پیشگرانه و در جهت کاهش خطرات زلزله انجام دهیم گفت: از ۲۱ آبان تا ۱۰ آذر ظرف ۲۰ روز ۲ زلزله بزرگ داشتیم که به ندرت در کل دنیا افتاق می‌افتد.

وی بیان کرد: در زلزله کرمان تلفات جانی نداشتیم، چون محل زلزله محل خالی از جمعیت بوده است زیرا بعد از زلزله زرند روستا‌های آن منطقه مقاوم سازی شدند.

مدیر بخش مرکز زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه و مسکن افزود: در نقشه کشور به صورت نوار‌های گسل‌های فعال وجود دارد که نشان می‌دهد که باید اقدامات اجرایی جدی برای کاهش خسارت انجام گیرد.

وی تصریح کرد: با بررسی‌هایی که از زلزله رودبار تا کنون صورت گرفته بیانگر افزایش دانش مهندسی در ساخت و ساز و مقاوم سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله است به طوری که نسبت ساختمان اسکلت دار نسبت به ساختمان بنایی بالا رفته است.

بیت اللهی،گفت: میزان خطر پذیری در برابر زلزله با افزایش جمعیت و افزایش ساختمان بیشتر شده است اگر زلزله طبس دوباره صورت گیرد آمار تلفات ما بیشتر خواهد شد زیرا زیربنای خانه‌ها بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه ویرایش چهارم آئین نامه مقررات ملی ساختمان را منتشر کردیم، تصریح کرد: مقررات ملی ساختمان تدوین شده و گستردگی پیدا کرده است.

مدیر بخش مرکز زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه و مسکن افزود: ما در خصوص سیستم نظارت در اجرای ساخت و ساز نقض داریم و باید به صورت جدی مسئولیت‌ها را بپذیریم.

وی تاکید کرد: در زلزله کرمانشاه ساختمان‌هایی که با تمهیدات آئین نامه مقررات ملی ساختمان ساخته شده بودند خراب نشدند که باید با انجام ساده‌ترین کار‌ها خطرات و آسیب پذیری را کم کنیم و سیستم نظارت باید مسئولیت خود را بپذیرد.

بیت اللهی افزود: بتن و مصالح نقش عمده‌ای در مقاوم سازی دارند ما جزء آسیب پذیرترین کشور‌های دنیا قرارداریم، اما نظارت بر استفاده از مصالح ساختمانی با کیفیت نداریم.

وی بیان کرد: رفتار مدیریتی ما نوسان دارد وقتی حادثه‌ای پیش می‌آید به زودی فراموش می‌شود و در جهت رفع مشکل در دراز مدت نیستیم.

مدیر بخش مرکز زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه و مسکن با بیان اینکه هزینه کردن برای کاهش مخاطرات نوعی سرمایه‌گذاری است، گفت: در سرپل ذهاب مسکن‌های بودند که حتی ترک هم نداشتند و با توجه به انبوه سازی باید بازنگری در ساخت و ساز صورت گیرد.

وی افزود: ۲ -۳ سال اخیر کار بزرگی در خصوص کاهش خطرات زلزله برای شهر تهران انجام دادیم گسل‌های شهر تهران تعیین شد است و مکان‌های که گسل دارند ساخت ساختمان‌های مهم و برج سازی ممنوعیت دارد.

بیت اللهی بیان کرد: نقشه گسل تهران در سال گذشته تهیه شد و بسیاری از ساختمان‌های قدیمی که بر روی این گسل هستند اگر دوباه بخواهند ساخته شوند باید از یک سری از ضوابط پیروی کنند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000