۶۵ درصد ساختمان‌ های اسلام‌ آباد و سرپل‌ ذهاب پس از زلزله سالم ماندند

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۰۹/۲۹
بر اساس اطلاعات به دست آمده تعداد کشته‌ شدگان سایت مسکن مهر در این مناطق ۳ نفر ولی، آوارگان باقی‌ مانده از تخریب‌ آن‌ ها بسیار زیاد گزارش شده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز راه، مسکن و شهرسازی در دومین نشست ویژه بررسی ابعاد زلزله ۲۱ آبان ماه در کرمانشاه – سرپل ذهاب با تأکید بر اینکه پس از وقوع زلزله همکاران ما سریعا در مرکز جهت بررسی ابعاد این زمین‌ لرزه به منطقه اعزام شدند، گفت: در این جلسه به تحلیل موضوع زلزله و راهکارهای برخورد با آن از جهت مهندسی سازه و ژئوتکنیک در جریان‌های حیاتی و شهرسازی خواهیم پرداخت.

وی با بیان این مطلب که به دستور وزیر راه و شهرسازی ۲ گزارش عمومی و ۲ گزارش خصوصی در رابطه با واحدهای مسکونی و بیمارستان‌ها به ویژه بیمارستان اسلام‌ آباد آماده و برای ایشان ارسال شده است گفت: طبق گزارش‌های آماده شده علی‌ رغم زلزله مهیب ۷.۳ ریشتری با عمق ۱۸ کیلومتر و شتاب ۰.۶۸ از شتاب ثقل حدود ۶۵ درصد از ساختمان‌ها در ۲ شهر اسلام‌ آباد و سرپل ذهاب سالم هستند و بیشتر خرابی‌ها مربوط به مناطق روستایی اعلام شده است.

شکرچی‌زاده در این خصوص ادامه داد: از آنجایی که درصد مقاومت خانه‌های مسکونی در روستاهای منطقه زلزله‌زده نسبت به میانگین مقاومت خانه‌های روستایی در کل کشور ۴۶ درصد کمتر بوده است، متأسفانه شاهد تخریب و تلفات بسیاری در این نواحی بودیم.

وی همچنین افزود: طبق مطالعات صورت گرفته انواع ساختمان‌های بتنی، فولادی با دیوار باربر و ... علاوه بر واحدهای مسکن مهر در منطقه وجود داشته که بررسی‌ها نشان می‌دهد درصد ساختمان‌های مسکن مهر که امکان اقامت در شرایط فعلی در آن‌ها وجود ندارد بیشتر از سایر ساختمان‌های شخصی است.

در ادامه رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ، آمار ساختمان‌های فاقد آسیب دیدگی در مسکن مهر را ۵۳ درصد و سایر ساختمان‌ها را ۶۵ تا ۷۰ درصد خبر داد و گفت: بر اساس اطلاعات به دست آمده تعداد کشته‌ شدگان سایت مسکن مهر در این مناطق ۳ نفر ولی آوارگان باقی‌ مانده از تخریب‌ها بسیار زیاد گزارش شده است.

شکرچی‌زاده با اشاره به ۳۵ درصد تخریب و خسارات مناطق زلزله زده در استان کرمانشاه و اقدامات نادرست صورت گرفته در حوزه مهندسی افزود: متأسفانه طبق آمار به دست آمده نزدیک به ۷۰ کشته و یک هزار زخمی طی دهه گذشته در ساختمان‌ های جدید‌ الاحداث گزارش شده است که قطعا آمار خوشایندی نخواهد بود.

این مقام مسئول با بیان این مطلب که بیش از نیم قرن از تهیه دستورالعمل لازم برای مقاوم‌ سازی در برابر زلزله در کشور می‌گذرد، گفت: متاسفانه در ریشه‌ یابی ابعاد زلزله و خسارات ناشی از آن متوجه شدیم، همان طور که در عالم مردانگی شاهد وجود مرد و نامرد در کنار یکدیگر هستیم در عالم مهندسی نیز وجود مهندس و نامهندس را می‌بینیم.

وی در این رابطه اظهار داشت: من همان طور که از مهندسان شریف و متعهد به آیین‌ نامه و دستورالعمل‌ها تشکر و قدردانی می‌کنم به همان اندازه از نامهندسانی که وظایف خود را انجام نداده و از رعایت ابتدایی‌ترین اصول مهندسی نیز دریغ می‌کنند شکایت دارم، نامهندسانی که بدون مقام‌ سازی زمین، ساختمان‌ها را بر روی اراضی باتلاقی و یا خاک نرم احداث کرده و یا در جایی دیگر با وجود تهیه بتن‌های ۳۰۰ مگاپاسکالی در آزمایشگاه‌های کشور برای ساخت واحدهای مسکونی از بتن‌های با مقاومت زیر ۱۰ مگاپاسکال استفاده کرده‌اند.

این مقام مسئول همچنین افزود: در حقیقت نامهندسی کسی است که ساختمان با مجوز ۴ طبقه را با ۷ طبقه، آن هم با بتن غیر مقاوم بنا کرده است، نامهندس کسی است که شاید با اصول مهندسی آشنا باشد ولی در عمل با عدم رعایت اصول اخلاقی مهندسی، حقوق مردم را پایمال کرده است.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در این خصوص اضافه کرد: نگرانی اول ما آن است که قطعا این زلزله آخرین زلزله بزرگ مقیاس اتفاق افتاده در کشور نبوده و ما نمی دانیم زمین‌ لرزه بعدی در کجا روی خواهد داد، از سویی دیگر نگرانی دوم ما آن است که ساختمان‌های غیر مقاوم ما در برابر زلزله تنها در کرمانشاه نبوده و کرمانشاه‌های دیگری نیز در کشور وجود داشته و یا در حال ایجاد شدن هستند.

شکرچی‌زاده در ادامه سخنان خود ارائه پیشنهادها و راهکارهای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای چگونگی ایجاد مقاومت در برابر زلزله بیان کرده و گفت: مهار دیوارهای غیر بارور قطعا باید الزامی شده و در زمان اجرای تمامی ساختمان‌ها مورد توجه قرار گیرد، از سویی دیگر آموزش کافی، جدی و کاربردی نیز باید در دستور کار قرار گرفته و تولید بتن به روش دستی در تمامی نقاط کشور ممنوع شود.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه اعطای نشان استاندارد به کارخانه‌های ساخت بتن نیز باید بیش از پیش در کشور جدی گرفته شود افزود: باید آزمایشگاه‌های دارای صلاحیت تحت نظارت بیشتری قرار گرفته و از سویی دیگر شهرداری‌ها به عنوان مراجع صدور پروانه در شهرها حتما نسبت به تغییر نقشه‌های مصوب در احداث ساختمان‌ها توجه بیشتری داشته و کنترل بیشتری بر رعایت اصول مهندسی در این پروژه‌ها کرده باشند.

شکرچی‌زاده در پایان تأکید کرد: بدون شک با توجه به نتایج به دست آمده باید بازخوانی کاملی در نظام اداری حوزه ساخت و ساز عمومی و خصوصی کشور صورت گیرد تا ضمن تقویت نقاط مثبت. بخش های ضعف آن نیز حذف و مرتفع شود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000