کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی تا آخر دی ‎ماه

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۶/۰۹/۲۹
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: متناسب با نرخ سود سپرده ها، نرخ سود تسهیلات نیز باید تا آخر دی ماه کاهش یابد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی در حاشیه جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برخی بانک ها همچنان نرخ سود مصوب سپرده‌ها را اعمال نمی‌کنند، گفت: هدف از کاهش نرخ سود سپرده ها در حوزه فعالیت های اقتصادی این بود که بتوان کاهش نرخ تامین مالی را در اقتصاد کشور صورت داد، بر این اساس اگر قرار بود که نرخ سود سپرده‌ها کاهش یابد، ولی نرخ سود تسهیلات بانکی برای فعالان اقتصادی، توده‌های مردم و مجموعه فعالیت‌های اقتصادی، کاهش نیابد، کاهش نرخ سود سپرده هم دلیلی نداشت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: باید بازه زمانی برای بانک ها در نظر گرفته می‌شد تا بتوانند نرخ سود تسهیلات را هم پس از کاهش نرخ سود سپرده‌ها، عملیاتی کنند؛ چرا که بدون فاصله زمانی، امکان اجرای این موضوع وجود نداشت؛ این بازه زمانی از نظر مجلس سپری شده و در هفته آینده نیز، آخرین وضعیت و گزارش را از بانک مرکزی دریافت خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: بر اساس آنچه که به عنوان مصوبات شورای پول و اعتبار مطرح است، کمیسیون اقتصادی از ابتدای دی ماه در این حوزه ورود خواهد کرد و جمع بندی هم این است که کاهش نرخ سود تسهیلات و تسهیلات بانکی را تا قبل از پایان دی ماه به مردم گزارش کنیم.

پورابراهیمی گفت: متناسب با نرخ سود سپرده ها، کاهش نرخ سود تسهیلات نیز باید صورت گیرد، این در حالی است که اکنون بانک ها از نرخ سود سپرده ها عدول می کنند که این به دلیل ضعف سیستم نظارتی بانک مرکزی است و در مورد تسهیلات نیز این نرخ باید کاهش یابد. بانک مرکزی نیز باید برای هر دو بخش پاسخگو باشد و البته خروجی این است که تا اواسط یا اواخر دی ماه، آنچه که به عنوان مصوبات مرتبط با نرخ سود سپرده ها است عملیاتی شود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000