معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی:

اصلاح قانون نظام مهندسی به دولت ارسال شد

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۰/۰۲
وقتی زلزله می آید خانه و بیمارستان همزمان تخریب می شود و در این رابطه مردم انتظار دارند و دغدغه شان این است که آیا خانه هایشان امن و محکم است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حامد مظاهریان با بیان این نکته که برای کنترل و بهبود شرایط 2 فرآیند آیین‌ نامه کنترل ساختمان و اصلاح قانون نظام مهندسی را در نظر گرفته‌ایم گفت: لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی که هفته گذشته برای دولت ارسال شده به زودی روی پرتال وزارت راه و شهرسازی قرار خواهد گرفت.

تدوین نظام نامه اخلاق حرفه ای مهندسی ساختمان آخوندی را تا مرز استیضاح کشاند.

مظاهریان با اشاره به تلاش ها و پیگیری های وزارت راه و شهرسازی در سال های اخیر مبنی بر تدوین نظام نامه اخلاق حرفه ای مهندسی ساختمان گفت: برای تدوین این نظام نامه مقاومت های زیادی وجود داشت که سبب شد تا وزیر راه و شهرسازی تا مرز استیضاح هم پیش برود.

وی با اشاره به دو اصل مهم نظام نامه اخلاق حرفه ای مهندسی ساختمان، شامل ارجحیت منافع عمومی بر منافع شخصی و نیز عدم تعارض منافع گفت: برگزاری چنین همایشی برای نخستین بار حاصل اصلاح نظام نامه اخلاق مهندسی است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی همچنین با بیان این نکته که برای کنترل و بهبود شرایط 2 فرایند آیین‌نامه کنترل ساختمان و اصلاح قانون نظام مهندسی را در نظر گرفته‌ایم، افزود: در حال حاضر مسئله اخلاق مهندسی برای بسیاری همچنان گنگ است که روند این سمینارها و همایش های تخصصی و کارگروه های آموزشی باید در طول سال ادامه پیدا کند.

مظاهریان در ادامه گفت: لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی که هفته گذشته برای دولت ارسال شده به زودی روی پرتال وزارت راه و شهرسازی قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه از همه دست اندرکاران صنعت ساختمان کشور خواست تا با مطالعه لایحه تنظیم شده قانون نظام مهندسی نظرات تخصصی و اصلاحی خویش را ارائه دهند.

مظاهریان همچنین به آیین نامه کنترل ساختمان اشاره کرد و برخی از ویژگی های آن را شامل موضوع نظارت با تفکیک نظارت از بازرسی و همچنین موضوع ضمانت برشمرد و یکی از مهمترین بندهای این آیین‌ نامه را اخذ ضمانت نامه محضری از مالک و فردی که ساختمان را ساخته است عنوان کرد و افزود: این ضمانت نامه قابل انتقال به غیر است.

همچنین معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی شرایط کنونی ساختمان سازی کشور را نه ایده آل دانست و نه قابل ادامه دادن.

مظاهریان با انتقاد از شرایط موجود اظهار داشت: ما مهندسان نتوانستیم به خوبی به وظایف خویش عمل کنیم و مصداق آن هم این است که وقتی زلزله می آید خانه و بیمارستان همزمان تخریب می شود و در این رابطه مردم از ما انتظار دارند و دغدغه شان این است که آیا خانه هایشان امن و محکم است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000