لزوم استفاده از تکنولوژی روز دنیا در ساخت و ساز‌ها

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۰/۰۳
بحث زمین‌ شناسی و زمین‌ شناختی در ساخت و ساز خیلی مهم است و نباید به سادگی از کنار آن گذشت.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن به نقل از ایسنا، مجید کیان‌پور اظهار کرد: یک مجموعه از کارگر تا معمار، مهندس، ناظر و... در ساخت یک مسکن نقش دارند و هر کدام از این افراد به وظایف عمل نکنند، ساختمان دچار مشکل می‌شود.

وی با اشاره به تخریب ساختمان‌ها در زلزله‌های اخیر، بیان کرد: بحث زمین‌ شناسی و زمین‌ شناختی در ساخت و ساز خیلی مهم است و نباید به سادگی از کنار آن گذشت. در مسکن مهر سرپل ذهاب، گسل عبور کرده و هنگام ساخت، زمین‌ شناسی و شناختی در آن نادیده گرفته شده و این در حالی است که رعایت چنین موضوع مهمی باید در اولویت باشد.

کیان‌پور تأکید کرد: قدرت زلزله ۷.۳ ریشتری عادی نیست و اگر این زلزله آن زمان در بم یا منجیل و رودبار می‌آمد، بدون شک تلفات بیشتری به دنبال می‌داشت.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تخریب بیمارستان اسلام‌ آباد غرب تصریح کرد: اگر نحوه تخریب را ببینید، متوجه خواهید شد که با تغییر طراحی، آن ساختمان تخریب نمی‌شد. ضعف بیشتر در زمین‌ شناسی بوده که سازه در جای بدی قرار گرفته و اگر مسائل ژئوتکنیک بهتر دیده می‌شد و شیوه طراحی تغییر می‌کرد، آسیب‌ها قطعاً کمتر بود.

وی تأکید کرد: باید از تکنولوژی روز دنیا در ساخت و ساز‌ها استفاده کنیم که سازه‌ها هم انعطاف‌ پذیر باشند و هم انرژی جذب کنند.

همچنین کیان‌پور گفت: در زلزله استان کرمانشاه شخصی‌ساز‌ها بیشتر آسیب دیدند و همین نشان می‌دهد که در ساخت و ساز‌ها باید اصول مهندسی را بیشتر رعایت کنیم و ساختمان‌هایی بسازیم که در برابر زلزله ایمن باشند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000