شکرچی‌ زاده:

۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت‌ های ناکارآمد زندگی می‌کنند

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۰/۰۶
۱۴۱ هزار هکتار بافت ناکارآمد حاشیه و فرسوده در کشور وجود دارد که ۳۰ درصد برابر با ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در این بافت زندگی می‌کنند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد شکرچی زاده در نخستین کنفرانس ملی تاب‌آوری شریان‌های حیاتی و زیرساخت‌های عمرانی در ماهان کرمان افزود: این بافت‌ها در برابر حوادث بسیار آسیب‌پذیر هستند لذا افرادی که در بافت ناکارآمد زندگی می‌کنند باید با دستورالعملی بتوانند اتاق امنی را در محل زندگی خود فراهم و یا ساختمان‌های مسکونی خود را تعمیر و بهسازی کنند.

وی تصریح کرد: مسئولان باید همواره روش‌های کاهش، انتقال ریسک و جلوگیری از افزایش ریسک برای مقابله با خطرات ناشی از حوادث را مورد توجه قرار دهند.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی کشور گفت: روش کاهش ریسک مربوط به شرایط عادی است لذا با مقاوم‌ سازی پیش از زلزله می‌توان خطرات ناشی از زمین‌ لرزه را کاهش داد، پس از زلزله با فشارهای روانی ناشی از زلزله ممکن است از مبحث اصلی غافل شویم.

وی افزود: بازآفرینی بافت فرسوده بحثی جدی و مورد تأکید دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی است زیرا ممکن است در بازسازی و احیای بافت ناکارآمد مقوله زلزله جدی گرفته نشود و همان‌گونه که بنیاد مسکن بحث زلزله را جدی گرفته در احیای بافت ناکارآمد مبحث زلزله را جدی بگیریم.

شکرچی زاده ادامه داد: باید در برخی موارد ریسک ناشی از حوادث را به بیمه‌ها انتقال دهیم که در کشور به‌ خوبی انجام نشده و از نقاط ضعف ما محسوب می‌شود زیرا آیین‌ نامه‌ها بدنه تخصصی جدی ندارند.

وی با اشاره به جلوگیری از افزایش ریسک در زلزله گفت: پس از زلزله بم روی آیین‌ نامه‌ها کار زیادی شد اما ساختمان‌ها با رعایت آیین‌ نامه ایمنی شماره ۲ هزار و ۸۰۰ ساخته نشده‌اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: وقتی سیستم شریانی حیاتی می‌سازیم به ریسک حوادث می‌افزاییم زیرا باید سازه‌ها با استانداردها ساخته شود و دولت‌ها باید اقداماتی برای جلوگیری از افزایش ریسک انجام دهند.

وی بیان کرد: در شهرستان اسلام‌آباد و سرپل ذهاب در زلزله کرمانشاه ۶۵ درصد ساختمان‌ها سالم ماندند و شتاب‌ نگارها ۶۵ صدم G شتاب را ثبت کرده‌اند که آمار ساختمان‌های مقاوم در برابر این شتاب به نسبت آمار خوبی است.

شکرچی زاده گفت: آمار ساختمان‌های بازسازی شده در روستاها توسط بنیاد مسکن نسبت به کشور حدود ۳۰ درصد و کم است اما جواب خوبی در زلزله هجدک گرفته شده است.

وی افزود: ساختمان‌های مسکن مهر در زلزله کرمانشاه کشته‌های کمتری داشته اما تخریب غیر سازه‌ای فراوانی دارد و آمار این تخریب بیشتر از آمار دیگر سازه‌های ۲ شهرستان اسلام‌آباد و سرپل ذهاب بوده است.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی کشور عنوان کرد: برخی مهندسان سازه‌های کرمانشاه به دلیل رعایت اصول غیر مهندسی موجب چندین هزار میلیارد خسارت شده‌اند و عدم رعایت کیفیت ساخت، مشکلات فراوانی در زلزله استان کرمانشاه به وجود آورده است.

وی گفت: بتن‌هایی که دارای نشان استاندارد بودند در زلزله کرمانشاه فرو ریختند که در این راستا و به منظور حفظ جان مردم نباید اجازه تولید و ریختن بتن غیراستاندارد فله و دستی داده شود لذا باید آزمایشگاه‌های تأیید کیفیت را جدی گرفت.

شکرچی زاده افزود: در نظام‌های اداری ساخت و ساز باید بازنگری و مشارکت مردم در مقاوم‌سازی و ارائه راهکار جدی گرفته شود، همچنین از سازمان‌های مردم‌ نهاد برای مقاوم‌سازی استفاده کرد.

وی اظهار کرد: شبکه لرزه‌نگاری کشور تعداد ۱۴۰ لرزه‌نگار و یک هزار و ۱۰۰ دستگاه شتاب‌نگار دارد که آمار کمی نسبت به دیگر کشورها است.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی کشور گفت: مجهز کردن کرمان به عنوان زلزله‌خیزترین استان کشور از واجبات است و باید شبکه پاسخگویی سریع در این استان تولید شود و این سیستم ظرف چند دقیقه نقاط بیشتر خسارت‌ دیده را مشخص کند که برای امدادرسانی پس از زلزله بسیار مناسب است.

وی افزود: اینکه امروز کشور در فضای زلزله قرار گرفته اولویت تصمیمات مدیران کشوری است و اگر تاب‌آوری شهرها و مفهوم شریان‌های حیاتی را از ملزومات شهری بدانیم باید مقاوم‌سازی شریان‌ها را در اولویت قرار دهیم.

شکرچی زاده اضافه کرد: تعریف تاب‌آوری این است که یک شهر در مقابل تکان‌های زلزله چقدر مقاومت دارد و اگر شهر را سیستمی پویا بدانیم قابلیت شهر در نقطه پایدار را تاب‌آوری می‌نامیم.

وی گفت: باید جوانب خطرات پس از زلزله بررسی شود و گاهی ۳۰ درصد کشته‌ها و تلفات پس از زلزله بر اثر آتش‌سوزی است و قطعی برق و ارتباطات از جمله موارد جدی پس از زلزله است و تجربه آتش‌سوزی پلاسکو با اتفاقات پس از آن نشان می‌دهد امکانات شهرداری تهران نیز نمی‌تواند با حادثه پلاسکو مقابله کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: زلزله کرمانشاه نشان داد که برای زلزله بالای هفت ریشتر بیمارستان‌ها پاسخگو نیستند و در کرمانشاه بیمارستان‌های قدیمی و جدید توان پذیرش بیمار را نداشتند.

وی اضافه کرد: در فضای زلزله کشور باید مسائل پس از این حادثه نیز رسیدگی شود تا آمار تلفات بالا نرود و سیستم اطلاع‌ رسانی در این مواقع بسیار با اهمیت است و سیستم‌های ارتباطی در تهران پاسخگوی نیاز مردم و مقامات کشور نبودند.

شکرچی زاده گفت: امروز کشور وضعیت مطلوبی دارد اما تا نقطه قابل‌ قبول هنوز فاصله زیادی وجود دارد ورود دولت برای استحکام بناهای عمومی و بخش خصوصی و مردم در سازهای مسکونی برای کاهش تلفات بسیار مؤثر است.

پنجم دی‌ ماه ۹۶ چهاردهمین سالگرد زلزله ویرانگر بم است و در این کنفرانس از استان‌های تهران، کرمان، سیستان و بلوچستان، البرز و قم شرکت کردند.

این آیین با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی کشور، معاون هماهنگی امور اقتصادی کرمان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، استادان دانشگاه و سایر مدیران دستگاه‌های مرتبط برگزار شد.

نخستین کنفرانس ملی تاب‌آوری شریان‌های حیاتی و زیرساخت‌های عمرانی در محورهای تاب‌آوری شریان‌های حیاتی، بهسازی و مقاوم‌سازی، توسعه پایدار شهری، حمل‌ و نقل، اقتصاد و تابآوری، مصالح و فناوری‌های نوین، تاب‌آوری سازه‌ها و سیستم‌ها در سالن اجتماعات دانشگاه تحصیلات تکمیلی، صنعتی و فناوری‌های پیشرفته ماهان برگزار شد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000