مظاهریان در اولین جلسه راهبردی اخلاق‌ حرفه‌ای مهندسی مطرح کرد؛

توجه جدی به لایحه اصلاح قانون نظام‌ مهندسی‌ ساختمان

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۰/۱۰
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تشکیل دبیرخانه اخلاق حرفه‌ای مهندسی در استان قم تاکید کرد: مهندسان عمل‌ کننده واقعی به اخلاق حرفه‌ای مهندسی باشند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، پس از برگزاری نخستین همایش‌ ملی اخلاق مهندسی در صنعت‌ ساختمان، اولین جلسه راهبردی اخلاق‌ حرفه‌ای مهندسی با حضور مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، مدیران کل دفاتر توسعه مهندسی و مقررات ملی و کنترل ساختمان، مقومی رئیس سازمان نظام مهندسی استان قم، دیزانی از صاحب نظران عرصه مهندسی ساختمان کشور و استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر، طائبی استادیار دانشگاه دلف هلند، اسدی رئیس اداره نظام مهندسی اداره کل راه و شهرسازی استان قم و کارشناسان دفاتر حوزه معاونت مسکن و ساختمان به منظور تدوین برنامه‌ها و راهبردهای ادامه فعالیت دبیرخانه دائمی، تشکیل شد.

حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان در نشست فوق، با اشاره به این مطلب که دبیرخانه دائمی اخلاق حرفه‌ای مهندسی ساختمان پس از برگزاری نخستین همایش ملی اخلاق‌ مهندسی در استان قم تشکیل شده است، گفت: دو سال پیش که موضوع اخلاق حرفه‌ای مهندسی طرح و به دنبال آن بحث تضاد منافع مطرح شد، پیچیدگی‌های فراوانی را به همراه داشت و همین امر تا استیضاح وزیر راه و شهرسازی نیز پیش رفت.

معاون مسکن و ساخنمان وزیر راه و شهرسازی در ادامه افزود: خوشبختانه در این رابطه وزارتخانه عقب‌ نشینی نکرد و کار را به نحو مطلوبی پیش برد که در نهایت حاصل آن نظام‌ نامه اخلاق حرفه‌ای مهندسی ساختمان است و مصوبه هیات دولت را نیز در این رابطه گرفت.

همچنین مظاهریان تشکیل دبیرخانه دائمی اخلاق حرفه‌ای مهندسی را حائز اهمیت دانست و گفت: انتخاب استان قم برای بر عهده گرفتن مسئولیت دبیرخانه‌ دائمی اخلاق‌ حرفه‌ای مهندسی انتخابی مناسب بود.

وی ارائه پیشنهادات مختلف به دبیرخانه دائمی اخلاق حرفه‌ای مهندسی و تهیه مدل برای ادامه فعالیت را از دستور کارهای آتی دبیرخانه برشمرد و افزود: ارائه پیشنهادات پژوهشی به دبیرخانه و فعال‌کردن بخش پژوهش در آن باید در دستور کار جدی قرار بگیرد. در عین‌ حال، پرداختن به مباحث آموزشی نیز حائز اهمیت است و باید تدابیری اتخاذ شود تا مدیران در سطوح مختلف مهندسی، نظام‌ نامه اخلاق حرفه‌ای مهندسی را مطالعه کنند.

معاون وزیر مسکن و ساختمان راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تا کنون در بحث آموزش مهندسی و اخلاق حرفه‌ای، اقدامات مناسبی نیز صورت گرفته بر تداوم و تقویت آنها بار دیگر تاکید کرد و گفت: باید در بعد عملیاتی تلاش کنیم تا همگام با پژوهش و آموزش، راهکارهایی را طراحی و برنامه‌ ریزی کنیم تا مهندسان در عمل بتوانند منصف به رعایت اخلاق حرفه‌ای مهندسی باشند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این مطلب که در تکمیل منابع اخلاق حرفه ای مهندسی ، گام‌های بزرگی در کشور طی دو سال گذشته برداشته شده است گفت: در گذشته منابع محدود بودند و در حال حاضر از بعد تعداد منابع، خوشبختانه از محدودیت‌ها عبور کرده‌ایم.

همچنین مظاهریان تصریح کرد: باید تلاش کنیم تا از آموخته‌ها و تجارب بین‌ المللی در اخلاق حرفه‌ای مهندسی بهره کافی را ببریم و فرآیندی مناسب برای تبادل اطلاعات و تجربیات آن در دستور کار قرار دهیم.

وی در ادامه گفت : اعتقاد دارم دانشگاه‌ها باید به سمت استقلال مالی حرکت کنند. قاعدتا وزارت راه و شهرسازی باید متقاضی اجرای طرح‌های پژوهشی مناسب باشد و این وزارتخانه مانند صنعت برای دانشگاه است .

این مقام‌ مسئول در وزارت راه و شهرسازی ترجمه کتب و متون تخصصی و برگزاری نشست‌های تخصصی مهندسی را از دیگر برنامه‌های پیش‌ روی دبیرخانه برشمرد و اظهار داشت: باید لایحه اصلاح قانون نظام‌ مهندسی‌ساختمان مورد توجه جدی قرار گیرد و در دبیرخانه نیز به این موضوع پرداخته شود که پیشنهاد دولت برای اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان چیست؟

در پایان مظاهریان اظهار داشت: باید گروه تخصصی اخلاق حرفه‌ای مهندسی، بررسی‌های همه‌ جانبه‌ای را از اصلاحیه قانون نظام مهندسی ساختمان داشته باشد و نتایج را نیز اعلام شود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000