بازگشت رونق به بازار مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۰/۱۱
کارشناس حوزه مسکن: در ماه های اخیر تقاضای واقعی در بازار وجود دارد و این از رونق بازار مسکن حکایت دارد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از شبکه خبر، مهدی روانشاد نیا در گفتگوی تیتر امشب شبکه خبر با بیان اینکه تقاضای واقعی در بازار وجود دارد، گفت: با توجه به معاملات صورت گرفته در ماه های گذشته، برآوردها رونق فضای مسکن را نشان می دهد.
وی با بیان اینکه در شش ماه اول امسال شش و دو دهم درصد رشد در صنعت ساختمان داشته ایم، افزود: قطعاً واحدهای متوسط و کوچک در این مقطع، مشتری های خاص خود را دارند و بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند.
روانشاد نیا با بیان اینکه 70 درصد معاملات صورت گرفته در تهران زیر 500 میلیون تومان بوده است، افزود: سهم تسهیلات بانکی در واحدهای کوچک تر قابل توجه است و تسهیلاتی که تحت عنوان تسهیلات مسکن یکم هم مطرح است، اثر خود را بیشتر در واحدهای کوچک نشان می دهند.
کارشناس بازار مسکن ادامه داد: فعلا در شش ماهه دوم سال به نظر می رسد، واحدهای متوسط و کوچک متراژ تحت تاثیر قرار می گیرند و نوع معاملات هم در ماه های گذشته همین را نشان می دهد.
وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته واحد های لوکس از رونق برخوردار بود، گفت: در ماه های اخیر تقاضای واقعی در بازار وجود دارد و بیشتر معاملات برای مصرف بوده است.
روانشادنیا افزود: در ماه های گذشته در شهر تهران، حدود ۷۰ درصد معاملات برای واحدهای کمتر از 5۰۰ میلیون تومان و زیر ۱۰۰ متر بوده است.
وی همچنین افزایش میزان معاملات را در ماه های اخیر قابل توجه دانست و گفت: در آذر ماه 50 درصد رشد معاملات مسکن داشته ایم.
این کارشناس بازار مسکن افزود: در ماه های اخیر در تهران 17 هزار و 800 معامله مسکن صورت گرفته که حاکی از رشد 50 درصدی معاملات بوده است.
جمشید برزگر رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان دیگر مهمان برنامه،گفت: رونقی که امسال در بازار مسکن اتفاق افتاد امیدواریم در آینده با تداوم بیشتری انجام بگیرد.
وی افزود: پیگیری های وزیر و دولت در راستای اعطای مسکن به مسکن اولی ها با سود کم و اعطای تسهیلات به تولید و قابل انتقال به خریداران موجب شده تا خریداران بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند و مسکن مورد نیاز خود را خریداری کنند.
رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان افزود: اقدامات دولت در برنامه بودجه 97 مخصوصا در حوزه بافت های فرسوده و سکونت گاه های ناکارآمد و حاشیه نشین همچنین اقدام اخیر بانک مسکن برای تسهیلات بدون سپرده گذاری برای تولید کنندگان با رقه های امیدی است که موجب رونق بهتر مسکن با نرخ متناسب خواهد شد و به طبع آن خواهیم توانست از رشد بیشتری در مسکن برخوردار شویم.
برزگر درباره تداوم رونق گفت: باید بر اساس نیاز به واحدهای مسکونی تولید داشته باشیم؛ برای تولید مسکن اگر بتوانیم دهک های هدف را شناسایی کنیم و تولید کننده بتواند با توجه به نیاز تولید داشته باشد، شاهد شکوفایی بیشتر در این بخش خواهیم بود. برای خروج از رکود نیز باید موانع تولید و آسیب را برداریم و در قانون نظام مهندسی نیز تجدید نظر داشته باشیم. دستگاه های اجرایی و خدمات رسان نیز باید کمک کنند و به تناسب احداث مطالبات مورد نیاز را طلب کنیم تا بتوانیم مسکن امن و ارزان قیمت در اختیار مردم و اقشار آسیب پذیر جامعه قرار دهیم. مسکن باید توسط افراد متخصص ساخته شود و اعطای تسهیلات برای تولید و خریداران با بهره متعارف نیز از راهکارهای تداوم رونق مسکن است.
حسام عقبایی نماینده اصناف در کمیسیون املاک در ارتباط تلفنی گفت: در مجموع این رونق نسبی است که نسبت به تابستان 96 رخ داده و میزان آن به طور متوسط در شهرهای بزرگ بیشتر از شهرهای کوچک و غیرشهری است. این رونق روند ملایمی است و نمی توانیم تعبیر بازگشت رونق به بازار مسکن را داشته باشیم، فقط می توان گفت تا حدودی معاملات بیشتر شده و در حال عبور از مسیر رکود هستیم اما حجم معاملات آنقدر نیست که رونق گرفته باشد.
وی درباره عبور از مرحله پیش رونق به مرحله رونق نیز افزود: اگر میزان معاملات صورت گرفته در کشور را بر اساس سامانه اداره املاک و مستقلات رصد کنیم و مقایسه ای با سال های قبل از سال 91 داشته باشیم؛ این حجم از معاملات تقریبا یک چهارم معاملاتی است که ما در سال های 90 یا 89 در تهران داشته ایم که این میزان معاملات نشان دهنده بازگشت رونق به بازار مسکن نیست و هنوز به رونقی که مد نظر است نرسیده ایم.
عقبایی در ادامه گفت: پیش بینی این است که روند رو به رشد ادامه داشته باشد و تا پایان سال با شیب ملایم شاهد افزایش معاملات خواهیم بود؛ رشد قیمت نخواهیم داشت اما افزایش معاملات مسکن را حتما شاهد خواهیم بود. اصلاح ساختار سود بانکی نیز در رونق بازار مسکن از عوامل رونق در بازار مسکن است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000