مشاور تامین منابع مالی وزارت راه و شهرسازی، اعلام کرد:

بانک مسکن در بین بانک‌ های کشور سالم‌ ترین بانک فعلی است

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۰/۱۶
میزان حبس سرمایه در بخش مسکن کاهش نیافته و به تدریج باید واحدهای خالی به عنوان واحدهای اداری به فروش برسد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از فارس، حسین عبده تبریزی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سؤال که، بانک مسکن اعلام کرده است که برای کاهش نرخ سود و طولانی شدن اقساط مسکن باید سرمایه بانک مسکن افزایش پیدا کند، گفت: بانک مسکن در بین بانک‌های کشور سالم‌ ترین بانک فعلی است و تسهیلات به صورت کوتاه پرداخت کرده و مشکلاتی برای وصول آن ندارد.

وی افزود: بانک مسکن در حال حاضر در موقعیت خوبی قرار دارد و دولت باید از آن حمایت کند که بخشی از این حمایت می‌تواند افزایش سرمایه باشد که البته یک بخش از این افزایش سرمایه بانک مسکن را وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که از منابع خود می تواند بدهد، منوط به اینکه مسئولیت توسعه‌ای را بانک مسکن بر عهده بگیرد.

وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی آمادگی این را دارد که از امکانات و املاک خود این افزایش سرمایه را پرداخت کند، اما منوط به این است که بانک مسکن باید مسئولیت‌های اجتماعی را بپذیرد و بانک مرکزی نیز بپذیرد که بانک مسکن، نه بانک تجاری بلکه بانکی توسعه‌ای است.

عبده تبریزی در پاسخ به این سوال که میزان حبس سرمایه در بخش مسکن چقدر است، گفت: هر چقدر که خانه خالی وجود داشته باشد و توانایی فروش آن نباشد حبس سرمایه است.

وی افزود: میزان حبس سرمایه حدود 120 میلیارد دلار است و این عدد همان طور مانده است و می‌تواند به تدریج این واحدهای مسکونی به عنوان واحدهای اداری به فروش برسد.

مشاور تامین منابع مالی وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این سؤال که دولت قرار بود تسهیلات مسکن ارزان با محوریت بانک مسکن اعطا کند اما عملیاتی نشد، گفت: اتفاقاً تشخیص بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازی درست است که اگر قدرت خرید ایجاد شود متقاضیان می‌توانند مسکن بخرند.

عبده تبریزی خاطرنشان کرد: مسکن‌های ارزان‌ قیمت رشد قابل ملاحظه‌ای دارند و با آغاز ارائه تسهیلات ارزان‌ قیمت آمارها حاکی از افزایش تقاضاست به طوری که سپرده‌گذاری‌ها برای دریافت تسهیلات مسکن 3 برابر شده است.

مشاور تامین منابع مالی وزارت راه و شهرسازی در تحلیل بازار مسکن نیز گفت: برای مسکن گران‌ قیمت همان تقاضای محدود است و خانه‌های خالی از سکنه نمی‌تواند با سرعت به فروش برسد، مسکن‌هایی که مازاد ساخته شده است با آن سرعت نمی‌تواند حل شود، اما مسکن ارزان‌ قیمت یک بازار رشدی دارد و تسهیلات جدید هم کمک کرده است که این بازار رشد کند.

عبده تبریزی در پاسخ به اظهاراتی که قبلا در خصوص ارزان بودن نرخ ارز داشته، گفت: بنده به هیچ وجه در خصوص ارزان بودن نرخ ارز اظهار نظر نکرده ام بلکه گفته‌ام که تشخیص بازار این است که نرخ ارز امکان افزایش دارد.

وی ادامه داد: اگر تشخیص دولت این باشد که بازار چنین گرایشاتی دارد، باید کمک کند به اینکه ارز به وسیله پس‌ انداز تبدیل نشود؛ یعنی خودش باید این حباب منفی را خالی کند تا ارز به وسیله ای برای پس‌ انداز تبدیل نشود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000