بازار آپارتمان‌های میان‌ متراژ در نیمه اول دی ماه

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۰/۱۷
۲۷ درصد از کل معاملات ثبت‌ شده در بازار مسکن طی ۱۵ روز اول دی ماه به واحدهای مسکونی ۶۰ تا ۸۰ مترمربعی تعلق دارد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از «دنیای اقتصاد»، بر اساس آمارهای اولیه بازار مسکن در زمستان، معاملات مسکن در ۱۰ روز نخست دی ماه تقریبا ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است و واسطه‌های ملکی استمرار روند رشد معاملات را دست‌کم تا پایان زمستان محتمل می‌دانند. حضور چشمگیر طرف تقاضا در بازار مسکن سهم زیادی در افزایش دمای معاملات در حال‌ حاضر دارد، اما استمرار این حضور به تقویت عرضه فایل‌های مناسب وابسته است.

بر اساس اظهارات مشاوران املاک، در هفته‌های اخیر گروهی از سازنده‌ها و مالکان، فایل‌های خود را از فهرست عرضه خارج کرده و فعلا از فروش منصرف شده‌اند. علت اصلی این رفتار فروشندگان، امید به افزایش قیمت و کسب سود بیشتر در بازار است. با این حال کارشناسان بازار مسکن بر این باور هستند که ادامه این رفتار ممکن است در رونق معاملات مسکن خلل جدی وارد کند، چرا که خریداران مسکن در صورت فقدان فایل مناسب و دامنه انتخاب قابل‌ قبول، از خرید منصرف خواهند شد و در شرایطی که قیمت‌ها نسبت به نیمه اول امسال قدری افزایش داشته، دلیلی نمی‌بینند که با پرداخت بهای بیشتر، به خرید هر ملکی حتی بدون داشتن شرایط مطلوب خود، رضایت دهند.

روند کاهش تدریجی فایل‌های مناسب تقاضای مصرفی در بازار مسکن به لحاظ پارامترهای قیمت، سن بنا و موقعیت مکانی را می‌توان از آمار معاملات قطعی ثبت‌ شده در سامانه اطلاعات بازار املاک ایران نیز ردیابی کرد. برابر اطلاعات اولیه و غیر قطعی این سامانه تا کنون، طی نیمه اول دی ماه بیش از ۶۰۰۰ فقره آپارتمان در تهران معامله شده که ۲۷ درصد از این تعداد در زمره فایل‌های میان‌ متراژ ۶۰ تا ۸۰ مترمربعی بوده است.

با این حال کمتر از نیمی از این فایل‌ها (معادل ۱۳ درصد از حجم کل معاملات ثبت شده در دو هفته گذشته) به آپارتمان‌های میان‌ متراژ در دامنه قیمتی مترمربعی ۵ تا ۶ میلیون تومان یعنی حول و حوش بهای میانگین هر مترمربع آپارتمان در تهران و حتی قدری بیشتر، تعلق دارد. این آمارها نشان از محدود بودن تعداد فایل‌های مناسب عمده تقاضای مصرفی مسکن در بازار کنونی دارد و اگرچه تقاضای مصرفی فعلا گزینه‌هایی برای خرید پیدا کرده است، اما استمرار این روند به رفتار فروشندگان بستگی زیادی دارد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000