به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن :

بهره‌برداری از سامانه و چک‌های صیاد در بانک مسکن

بانک مسکن به منظور حفاظت از حقوق دارندگان دسته چک در مقابل انواع جعل و سوء استفاده و از طریق سامانه صیاد (صدور یکپارچه الکترونیک دسته‌ چک)، شفافیت هر چه بیشتر فضای کسب و کار را برای پذیرندگان چک‌ها فراهم آورد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار و ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، به منظور ایجاد قابلیت کنترل‌های سیستمی و همچنین در نظر گرفتن الزامات ناظر بر طراحی چک و تکمیل اهداف عالی سامانه ملی چکاوک، پروژه صیاد (صدور یکپارچه الکترونیک دسته‌ چک) را به عنوان فاز دوم سامانه چکاوک، طراحی و راه‌اندازی کرده است تا علاوه بر حفاظت از حقوق دارندگان دسته‌ چک در مقابل انواع جعل و سوءاستفاده، شفافیت هر چه بیشتر فضای کسب و کار را نیز برای پذیرندگان چک‌ها فراهم آورد. در نهایت این امر باعث افزایش مقبولیت و اعتبار چک و کارآمدی مجموعه شبکه بانکی و دستگاه‌های انتظامی، قضایی در حفاظت از اموال مردم و مقابله با بزه و تخلف شود.

بر اساس این گزارش، استانداردسازی جانمایی موارد نوشتاری، طرح ظاهری، محتوا و ابعاد چک با هدف کاهش عملیات کارسازی و مدت زمان ورود اطلاعات و مکانیزه کردن رویه و روال‌های مربوطه از یک‌‌ سو و افزایش دقت انجام کار در امور واگذاری چک‌ها به دلیل فراهم شدن امکان فراخوانی اطلاعات ثابت و از پیش درج شده مشتری توسط متصدی شعبه، با استفاده از بارکد دو بعدی در نظر گرفته شده در متن چک از اهداف طراحی سامانه صیاد است.

همچنین ارتقای ضرایب امنیتی و اعتباربخشی به برگه چک از طریق طراحی امنیتی و استفاده از مرکب و کاغذ امنیتی همزمان با بهره‌مندی از ماشین‌ آلات و نرم‌افزارهای پیشرفته و مطابق با استانداردهای روز دنیا. بررسی صلاحیت دارنده‌ی دسته‌ چک از طریق اصلاح و ساماندهی چگونگی صدور و اعطای آن به متقاضیان با استفاده از سامانه‌های اعتبارسنجی موجود در بانک مرکزی. ایجاد شفافیت اطلاعاتی و پیش‌گیری از سوءاستفاده‌های احتمالی به منظور عدم اختصاص دسته‌چک به متقاضیان فاقد صلاحیت نیز از دیگر اهداف طراحی این سامانه می باشد.

به‌‌ طور کلی، فرآیند سامانه صیاد بدین صورت است که درخواست صدور دسته‌ چک از طریق بانک‌های کل کشور به این سامانه ارسال و این سامانه پس از دریافت درخواست، اقدام به بررسی درخواست دسته‌ چک از سیستم استعلام بانک مرکزی می‌ کند. در صورتی‌ که درخواست مورد نظر تأیید شود، درخواست پذیرفته شده و یک شناسه منحصر به فرد (شناسه استعلام) برای هر برگ چک تولید می‌گردد. شناسه تولیدی از طریق این سامانه در اختیار بانک فرستنده قرار می‌گیرد. چنانچه درخواست مورد تأیید قرار نگیرد، به وضعیت عدم پذیرش منتقل می‌شود و دلایل عدم پذیرش درخواست به بانک فرستنده ارسال می‌گردد. لذا در این حالت صدور دسته‌ چک امکان‌ پذیر نخواهد بود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000