مهدیان تشریح کرد:

آخرین وضعیت بازسازی و مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی روستایی و شهری کرمانشاه

هم‌ اکنون ۳ هزار میلیارد تومان خسارات اماکن مسکونی در کرمانشاه توسط بنیاد مسکن برآورد می‌شود که ۵۰۰ میلیارد تومان آن کمک بلاعوض خواهد بود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، عزیزاله مهدیان معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مراسم امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه تهران به ارائه گزارشی از اقدامات بنیاد مسکن در استان کرمانشاه پرداخت و گفت: در استان کرمانشاه هزار و ۵۹۰ روستا و ۸ شهر در زلزله اخیر آسیب دیده‌اند که از این تعداد هزار و ۲۸۹ روستا خسارتی بالغ بر ۵۰ درصد داشتند.

وی ادامه داد: در شهر سرپل ذهاب بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ واحد تخریب شدند که کار کارشناسی واحدها در مناطق روستایی و شهری به اتمام رسیده است.

این مقام مسئول با یادآوری این مطلب که در زلزله اخیر بالغ بر ۱۰۰ هزار واحد مسکونی خسارت دیده‌اند گفت: از این میزان حدود ۴۲ هزار واحد تخریبی و ۵۸ هزار واحد تعمیری هستند.

وی همچنین از مقاوم‌سازی ۲ هزار واحد مسکونی آسیب‌دیده در استان کرمانشاه خبر داد و تاکید کرد: به منظور مقاوم‌سازی ۲ هزار واحد مشاوری برای طراحی انتخاب کردیم و کارها در حال انجام است.

مهدیان تصریح کرد: در شهرها از ظرفیت‌های نظام مهندسی ساختمان یاری گرفته‌ایم و کنترل مضاعف بر امر ساخت و ساز واحدهای مسکونی آسیب‌دیده هم‌ توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و هم توسط بنیاد مسکن انجام خواهد گرفت.

معاون امور بازسازی بنیاد مسکن گفت: در شهرها بیش از ۲هزار و ۵۴۰ واحد آواربرداری شده‌اند و گزارش آن به نظام مهندسی ساختمان و شهرداری ارائه شده که در مورد این تعداد ما و همچنین مردم دچار آسیب منتظر دریافت تسهیلات برای آغاز بازسازی و مقاوم سازی هستیم.

وی با تاکید بر این نکته که در روستاها انجام تمامی امور بر عهده بنیاد مسکن است گفت: امیداوریم و پیش‌بینی می‌کنیم که در روستاها تا پایان شهریور سال ۹۷ کلیه واحدهای خسارت دیده بازسازی شوند.

مهدیان ادامه داد: برآورد ما این است در شهرها زمان طولانی‌تری سپری خواهد شد و تا سال ۹۸ بازسازی و مقاوم‌سازی مناطق آسیب دیده شهری زمان ببرد.

وی برآورد هم‌ اکنون واحدهای خسارت دیده را توسط بنیاد مسکن در استان کرمانشاه شامل ۴۰ هزار و ۵۴۵ واحد احداثی نوع یک و دو عنوان کرد و گفت: ۵۹ هزار و ۱۱۵ واحد نیز جزو خسارت دیده‌های تعمیراتی هستند.

مهدیان از معرفی ۳۰ هزار واحد مسکونی برای دریافت تسهیلات به بانک خبر داد و گفت: تا کنون ۱۶ هزار واحد از ۳۰ هزار واحد عقد قرارداد کرده‌اند که ۵ هزار و ۲۰۰ واحد آن، واحد روستایی احداثی و ۱۰ هزار واحد آن واحدهای مسکونی تعمیراتی هستند که از این ۱۰ هزار واحد تعمیراتی ۷ هزار واحد در شهر و ۳ هزار واحد در روستا واقع شده است.

این مقام مسئول همچنین گفت: برآور اولیه ما در حدود ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و ۲۸۰ میلیارد تومان کمک‌های بلاعوض بود که تا کنون این میزان به ۲ برابر افزایش یافته است. هم‌ اکنون و سر جمع ۳ هزار میلیارد تومان خسارات اماکن مسکونی توسط بنیاد مسکن برآورد می‌شود که حدود ۲ هزار و ۶۰۰ تا ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان آن تسهیلات و ۵۰۰ میلیارد تومان آن کمک بلاعوض خواهد بود.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000