یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، مطرح کرد:

احیای بافت فرسوده نیازمند پرداخت تسهیلات ارزان‌ قیمت بانکی و معافیت‌های مالیاتی

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۱/۰۷
مادامی که دولت یارانه سود تسهیلات یا تسهیلات ارزان‌ قیمت بانکی پرداخت نکند ؛ بعید است که بافت فرسوده احیا شود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از ایسنا، سید احسن علوی با بیان این مطلب گفت:شهرداری‌ها نیز باید تخفیف هایی در دریافت عوارض صدور پروانه ساخت و جواز پایان کار داشته باشند تا بافت فرسوده احیا شود.

علوی با مثبت ارزیابی کردن سخنان تلویزیونی رییس جمهور، گفت: بافت فرسوده سال‌هاست که مطرح می‌شود، اما با وجود تصویب قانون اقدام خاصی در این باره انجام نشده است.

وی ادامه داد: قانون احیای بافت فرسوده صراحت دارد که مالکان این بافت از پرداخت ۵۰ درصد عوارض معاف هستند، علاوه بر آن احیای بافت فرسوده نیازمند پرداخت تسهیلات بانکی ارزان‌ قیمت و ارائه تراکم مکفی است.

نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی تغییر بافت هویتی با تغییر هویت تاریخی، فرهنگی و اجتماعی بافت فرسوده پس از بازسازی و احیای آن را اجتناب‌ ناپذیر دانست و افزود: وقتی بافت فرسوده نوسازی یا احیا می‌شود، هویت تاریخی، فرهنگی و اجتماعی آن لاجرم تحت‌ الشعاع قرار می‌گیرد. با نوسازی این بافت میزان تعلق خاطر ساکنان جدید به مرور زمان کاهش خواهد یافت چرا که با نوسازی این بافت تمایل افراد برای فروش و جابه‌جایی از یک سو و وارد شدن فرهنگ‌های جدید به آن افزایش می‌یابد، چرا که با تخریب یک ساختمان فرسوده یک یا دو طبقه ساختمانی جدید با طبقات بیشتر جایگزین می‌شود.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، گفت: آرام آرام ساکنان جدید با فرهنگ‌های مختلف در بافت فرسوده احیا شده سکونت پیدا می‌کنند و هویت تاریخی، فرهنگی و اجتماعی این بافت را تغییر می‌دهند.

علوی در عین حال برای حفظ هویت کالبدی بافت فرسوده پس از نوسازی پیشنهاد داد که از معماری ایرانی - اسلامی استفاده شود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000