تاوان توهم فروشنده های مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۱/۰۷
حجم معاملات خرید و فروش مسکن پایتخت در دی ماه امسال معادل 13.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن پایتخت در اولین ماه فصل زمستان را منتشر کرد. این گزارش اگرچه ادامه روند ورود بازار مسکن به فاز رونق را تائید می کند اما نشان میدهد به دلیل توهم برخی فروشنده ها برای افزایش نامتعارف قیمت های پیشنهادی، مختصات رشد خرید و فروش آپارتمان های مسکونی در دی ماه نسبت به آذرماه امسال کوچک تر شده است.
بررسی بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در نخستین ماه فصل زمستان سال جاری حاکی از آن است که در این ماه حجم معاملات واحدهای مسکونی به 19 هزار فقره رسید که نسبت به ماه مشابه سال گذشته معادل 13.5 درصد رشد داشته است این در حالی است که در آذرماه سال جاری حجم معاملات آپارتمان های مسکونی بالغ بر 50 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت. در عین حال حجم واحدهای مسکونی خرید و فروش شده در دی ماه سال جاری نسبت به ماه قبل از آن معادل 6.9 درصد رشد کرد.
در میان مناطق 22 گانه شهر تهران، منطقه 5 همچنان با دارا بودن سهم 13.6 درصدی پیشتاز است. البته این در حالی است که حجم معاملات منطقه پنج در آذرماه حدود 15 درصد از مجموع معاملات انجام شده در این ماه را به خود اختصاص داده بود. در ماه گذشته پس از منطقه پنج، بیشترین حجم معاملات در مناطق 4 و 2 صورت گرفته است.
در ماه گذشته سال جاری، بازار مسکن از لحاظ قیمتی نیز با تحولاتی روبه رو شده است. بنا بر گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت خرید و فروش هر متر زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های ملی شهر تهران معادل 5 میلیون و 240 هزار تومان ثبت شده که نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل 16.7 درصد افزایش نشان میدهد.
در عین حال متوسط قیمت خرید و فروش مسکن در این ماه نسبت به ماه گذشته آن یعنی آذرماه سال 96، معادل 3 درصد رشد داشته که نشان دهنده کاهش رشد قیمت ماهانه آپارتمانهای مسکونی در این ماه بوده است. چراکه در آذرماه سال جاری قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به ماه قبل از آن بیش از 4 درصد رشد کرده بود.
مقایسه آمار معاملات خرید و فروش مسکن در دو ماه آذر و دی امسال نشان می دهد اگرچه در ماه دی روند رشد قیمت نسبت به آذر ماه آهسته تر شده است اما به دلیل امتناع برخی فروشنده ها و سازنده ها از عرضه فایل به بازار یا ارائه فایلهای فروش با قیمتهای نامتعارف، رشد حجم معاملات نیز کندتر شد و به این ترتیب فروشنده ها نیز تاوان رشد رفتار نامناسب خود در هنگام ورود به فاز رونق را دادند.
مطابق با گزارش بانک مرکزی، در نخستین ماه از آخرین فصل سال جاری، بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه پنج معادل 27.3 درصد و کمترین میزان رشد آن به منطقه 20 معادل 5.5 درصد تعلق دارد. در دی ماه توزیع حجم معاملات به گونه ای بوه است که 56.6 درصد از واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران معامله شدهاند. طوری که بررسی های بانک مرکزی نشان می دهد واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی 3 میلیون تا 3 میلیون و 500 هزار تومان به ازای هر مترمربع بنا با سهم 9.9 درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده اند.
در عین حال در اولین ماه فصل جاری، حدود 52.6 درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از 400 میلیون تومان تعلق داشته است.
همینطور توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در دی ماه سال جاری، نشان میدهد بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای 60 تا 70 مترمربع معادل 15.3 درصد اختصاص داشته است. همینطور واحدهای دارای زیربنای 50 تا 60 متر و 70 تا 80 مترمربع به ترتیب با سهم¬های 13.3 و 12.6 درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از 80 مترمربع 50.3 درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.
در دی ماه سال 96، شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 10.3 و 9.3 درصد افزایش نشان می دهد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000