آمار پرداخت تسهیلات ساخت و خرید مسکن در سال ۹۶ اعلام شد

پیوند بازار سرمایه و بازار مسکن

رییس هیئت مدیره بانک مسکن در سمینار علمی و آموزشی تحلیل بازار مسکن در سال ۹۷ برنامه این بانک برای تامین مالی حوزه مسکن در سال آینده را تشریح کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیرعامل بانک مسکن در این سمینار اعلام کرد: طی ابتدای سال جاری تا کنون مجموعا حدود 140 هزار فقره تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان پرداخت شده است که پیش بینی می شود این حجم پرداخت تسهیلات برای خرید مسکن تا پایان سال به حدود 170 هزار فقره تسهیلات برسد.به گفته وی برنامه ریزی شده است نزدیک به 10 هزار واحد مسکونی در سال 97 توسط امکانات بازار سرمایه و از محل صدور گواهی سپرده خاص، راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان و اوراق mbs تامین مالی شود.همچنین تامین مالی 8500 واحد مسکونی نیز از طریق راه اندازی لیزینگ مسکن از دیگر برنامه های آتی بانک مسکن برای تامین مالی حوزه مسکن در سال آینده است.

وی تاکید کرد: چشم‌ انداز بانک مسکن در افق ۱۴۰۰ ارائه اثربخش خدمات تامین مالی به فعالیت‌های مسکن و توسعه شهری و تبدیل شدن به یکی از توانمندترین بانک‌های توسعه‌ای تخصصی در منطقه غرب آسیا است.

مدیرعامل بانک مسکن با تشریح مهمترین اهداف و برنامه های بانک مسکن تا افق 1400 ضمن اشاره به تعریف اهداف کلی بانک برای تامین مالی مسکن مصرفی برای اقشار میان درآمد خاطرنشان کرد: راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم یکی از مهمترین اقدامات صورت گرفته برای حمایت از تامین مالی ساخت و خرید مسکن مصرفی است که تا کنون استقبال بسیار خوبی از سوی متقاضیان مصرفی مسکن به شکل سپرده گذاری در این صندوق برای بهره مندی از تسهیلات ارزان قیمت شده است.

رحیمی انارکی افزود: تا کنون بیش از 357 هزار حساب در صندوق پس انداز مسکن یکم توسط خانه ­اولی ­ها و سایر متقاضیان مصرفی افتتاح شده است. تا کنون بیش از 33 هزار فقره تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس ­انداز مسکن یکم به مشمولان دریافت تسهیلات از محل این صندوق، پرداخت شده است و روندها نشان می دهد این فرایند رو به افزایش است؛ یعنی در هر هفته به حجم تسهیلات پرداختی و افرادی که مشمول و واجد شرایط برای دریافت این تسهیلات هستند افزوده می شود.

وی خاطرنشان کرد: با این حال هم اکنون یک نگرانی عمده در این حوزه وجود دارد و آن احتمال کسری در منابع صندوق به واسطه افزایش حجم خروجی (حجم پرداخت تسهیلات) این صندوق در قالب تسهیلات پرداختی به متقاضیان است که در این زمینه نیز پیشنهاداتی تهیه شده و به مراجع سیاست گذار و تصمیم گیر همچون مجلس ارائه شده است.

رحیمی انارکی یکی از روش های پیشنهادی برای افزایش توان پرداخت تسهیلات در حوزه مسکن از سوی بانک تخصصی توسعه ای مسکن را استفاده از منابع صندوق توسعه ملی اعلام کرد و گفت:در صورت موافقت مجلس برای استفاده از منابع این صندوق توان تسهیلات دهی بانک مسکن به نفع تامین مالی مسکن مصرفی با اولویت پرداخت تسهیلات برای نوسازی و خرید مسکن در بافت های فرسوده به میزان زیادی تقویت خواهد شد و در این صورت هیچ نگرانی از بابت ایجاد کسری در موجودی صندوق پس انداز مسکن یکم وجود نخواهد داشت.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000