هشدار معاون آخوندی به رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان:

ابلاغ دستورالعمل‌های وزارت راه و شهرسازی جزء وظایف رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان است

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۱/۱۴
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی طی نامه ای بر عدم اختیار شورای مرکزی برای شرح و تفسیر دستورالعمل‌های وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، در پی ابلاغیه اخیر وزیر راه و شهرسازی عباس آخوندی برای لغو دریافت پنج درصد از حق نظارت مهندسان ناظر به حساب سازمان های نظام مهندسی ساختمان، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اجراء این دستور وزارتخانه را ضروری ندانست و طی نامه ای به سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها بر عدم اجراء این دستور تاکید کرد. لذا معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این موضوع نامه فوق را صادر و بر اجراء ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد. متن نامه بدین شرح است:

جناب آقای مهندس رجبی
رئیس محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان (شورای مرکزی)
با احترام؛

عطف به نامه شماره ۷۸۶۲/د/ش مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۹ جناب‌عالی خطاب به روسای محترم سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها مراتب زیر را به آگاهی می‌رساند:

وظایف رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان (شورای مرکزی) در ماده ۱۱۶ آئین‌نامه اجرایی قانون مهندسی و کنترل ساختمان مصوب ۱۳۷۵ احصاء شده است. در بند "ذ" این ماده، "ابلاغ دستورالعمل‌ها و مصوبات و بخشنامه‌های وزارت راه و شهرسازی به نظام مهندسی استان‌ها" جزء وظایف رئیس سازمان می‌باشد و در قانون و آئین‌نامه، هیچگونه اختیاری برای شرح و تفسیر دستورالعمل‌ها، مصوبات و بخشنامه‌های این وزارتخانه داده نشده است، لذا تفسیر و اعلامی که جناب‌عالی در بند (۳) و انتهای بند (۴) نامه مذکور در خصوص بخشنامه شماره ۵۵۸۰۰/۱۰۰/۰۲ مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ معمول فرموده‌اید خارج از حدود اختیارات رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان و فاقد وجاهت و اعتبار قانونی می‌باشد.

ضمناً به اطلاع می‌رساند برخی از بخشنامه‌های این وزارتخانه که قبلاً در اجرای همین بند برای ابلاغ به سازمان‌های استان‌ها به آن سازمان ارسال شده، به سازمان‌های استان‌ها ابلاغ نشده است و این امر موجب بروز مشکلات حقوقی برای این وزارتخانه گردیده است.

النهایه از آنجا که طبعاً دستورالعمل‌ها، مصوبات و بخشنامه‌های این وزارتخانه در چارچوب قوانین و مقررات جاری تدوین و ابلاغ می‌گردد، لازم الاتباع و لازم‌الاجرا بوده و هرگونه تفسیر خلاف آن یا عدم اجرای مفاد آن‌ها تخلف محسوب می‌شود.

حامد مظاهریان

معاون وزیر

6008002/3/2018 8:41:00 AMhttps://www.hibna.ir/media/Image/2018/02/201802108902580291_Thum.jpg

گفتنی است این اقدام با توجه به واکنش رئیس نظام مهندسی ساختمان در خصوص عدم اجراء ابلاغیه آخوندی در خصوص دریافت پنج درصد از حق نظارت مهندسان ناظر به حساب سازمان های نظام مهندسی ساختمان صورت گرفت.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000