افتتاح بیش از ۴۸ هزار واحد مسکن مهر در سطح کشور

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۱/۱۶
در نظر داشتیم تا پرونده مسکن مهر ۱۲ استان را تا پایان سال جاری ببندیم اما به دلیل وجود مشکلات عمده در بخش خدمات روبنایی، زیربنایی و آماده‌ سازی این کار محقق نشد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، احمد اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر ، در تشریح آخرین وضعیت سایت مسکن مهر کشور بیان کرد: علی‌رغم پیگیری‌های بسیار زیاد وزیر راه و شهرسازی در تخصیص اعتبارات مورد نیاز برای پیشبرد پروژه‌های مسکن مهر در سطح کشور متأسفانه طی سال جاری هیچ مبلغی را در این حوزه دریافت نکرده و با نیاز مالی شدیدی در این مدت روبه‌رو بودیم.

مهرآبادی در ادامه از تشکیل کارگروه تخصصی رسیدگی به امور مسکن مهر در کشور متشکل از نمایندگان وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه به ریاست معاون آقای جهانگیری خبرداد و گفت: طبق جلسات این کارگروه که به پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی تشکیل و برگزار شد قرار شد تا ضمن انجام بررسی‌های لازم از سوی دفتر طرح مسکن مهر این وزارتخانه میزان اعتبارات لازم برای اتمام و تحویل تمامی واحدهای مسکن مهر در سطح کشور به همراه خدمات روبنایی و زیربنایی در کارگروه اعلام و به دولت ارجاع شود.

این مقام مسئول رقم به دست آمده بر اساس مطالعات انجام شده در سطح کشور را ۱۱ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از این مبلغ ۴ هزار میلیارد تومان برای خدمات روبنایی، ۴ هزار میلیارد تومان برای خدمات زیربنایی و مابقی برای طرح‌های آماده‌سازی، آسفالت معابر، دیوار حائل و ... در نظر گرفته شده است که در صورت تخصیص قطعا پرونده مسکن مهر کشور بسته خواهد شد.

وی در این راستا افزود: بر این اساس طی بررسی‌های انجام شده در این جلسات قرار شد تا در سال جاری ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای پیشبرد بخشی از کار اختصاص داده شود که ۷۰۰ میلیارد تومان آن برای خدمات زیربنایی به وزارت نیرو و ۳۰۰ میلیارد تومان به شهر جدید پردیس ارائه خواهد شد .

به گفته وی طبق تصمیمات اخذ شده قرار است مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان برای انجام پروژه‌های آماده‌سازی در سایت‌های مسکن مهر سراسر کشور به وزارت راه و شهرسازی تعلق گیرد.

مهرآبادی در ادامه خاطر نشان کرد: با توجه به قانون ساماندهی همچنین در این جلسات مقرر شد تا دستگاه‌های متولی هر یک مسئولیت تأمین خدمات مربوط به حوزه خود را پذیرفته تا همه فشارها در آماده سازی سایت‌های مسکن مهر بر دوش وزارت راه و شهرسازی نباشد که امیدواریم مجموعه این تصمیمات در دولت مطرح و باعث پیشرفت هرچه بهتر پروژه‌های باقی مانده شود.

قائم‌ مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر در ادامه سخنان خود با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی گذشته بنا داشتیم تا پرونده مسکن مهر ۱۲ استان را تا پایان سال جاری ببندیم،گفت: متأسفانه این برنامه به دلیل وجود مشکلات عمده در بخش خدمات روبنایی، زیربنایی و آماده‌سازی مناطقی که کار ساخت واحدهایشان به اتمام رسیده بود، دچار اختلال شده و محقق نشد.

مهرآبادی همچنین از اتمام پروژه‌های مسکن مهر ۲ استان یزد و زنجان خبر داد و گفت: هم‌ اکنون ۵ استان دیگر از جمله سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویر احمد، اصفهان به جز شهر جدید فولادشهر، خراسان جنوبی و چهار محال و بختیاری نسبت به اتمام پروژه‌های مسکن مهر شان همزمان با افتتاح های دهه فجر اعلام آمادگی کرده‌اند که در حال بررسی آن‌ها هستیم.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه برگزاری جشن اختتامیه مسکن مهر در هر استان به شرط رفع تمامی مشکلات در آن منطقه انجام خواهد گرفت گفت: در حال حاضر تعداد زیادی از واحدها ساخته و عملیات احداثشان تکمیل شده است ولی به دلیل کمبود خدمات روبنایی و عدم تکمیل زیرساخت‌ها قادر به تحویل آن‌ها نیستیم .

وی در ادامه از افتتاح ۴۸ هزار و ۵۰۶ واحد در ۲۶ استان کشور (در شهرهای بالا و زیر ۲۵ هزار نفر و شهرهای جدید) طی دهه فجر سال جاری خبر داد و گفت: با احتساب افتتاح‌های هفته دولت و واحدهای بهره‌برداری شده در دهه فجر سال جاری مجموع افتتاح‌های سایت مسکن مهر کل کشور به ۱ میلیون و ۹۲۰ هزار واحد خواهد رسید.

مهرآبادی در ادامه سخنان خود مشکل عمده سایت مسکن مهر کشور را در بخش تحویل اعلام کرد و گفت: در حال حاضر جدای از پروژه‌های معارض‌دار تنها عملیات ساخت نزدیک به ۷۰ تا ۸۰ هزار واحد در سطح کشور باقی‌ مانده است و بخش عمده مشکل ما در بخش مسکن مهر مربوط به خدمات روبنایی و زیربناییست.

قائم‌ مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر همچنین اعلام کرد: در حال حاضر به انضمام پروژه‌های خودمالکی در سیات مسکن مهر کشور حدود ۳۲۰ هزار واحد آماده واگذاری به متقاضیان است که به دلیل وجود مشکلات مذکور و همچنین مسائلی مربوط به امور بیمه و مالیات قادر به تحویل آن‌ها نیستیم.

مهرآبادی در پایان خاطر نشان کرد: بر اساس آمار موجود منهای پروژه‌های معارض‌دار در ۱۶ استان کشور تنها ۱۵ هزار واحد باقی مانده است که به طور میانگین در هر استان کمتر از ۱۰۰۰ واحد باقی‌ می‌ماند، شرایطی که قطعا با کمک بیشتر دولت و همکاری بانک‌ها در سال آینده تکمیل و پرونده مسکن مهر آن‌ها به پایان می‌رسد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000