رئیس جمهور فرمان بسیج امکانات برای خانه اولی ها و ساکنان بافت فرسوده را صادر کرد

زمین های دولتی و منابع بانکی در خدمت طرح بازآفرینی شهری

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۱/۱۹
رئیس جمهور صبح امروز در مراسم اجرای رسمی برنامه بازآفرینی شهری، با بیان اینکه من صدای زلزله، صدای ساکنان بافت فرسوده و همچنین صدای خانه اولی ها را دریافت کرده ام، گفت: برنامه بازآفرینی شهری که در سراسر کشور از امروز شروع می شود، هدیه دولت دوازدهم به ساکنان بافت های فرسوده و همچنین زوج های خانه اولی است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن -هیبنا، حسن روحانی صبح امروز با حضور در ساختمان مرکزی وزارت راه و شهرسازی، بعد از اظهارات وزیر راه و شهرسازی و رئیس کل بانک مرکزی درباره تدابیری که دولت و نظام بانکی برای تحقق اهداف تعریف شده در برنامه بازآفرینی شهری تدارک دیده­ اند، سخنان مبسوطی در باب دغدغه دولت برای تامین مسکن جامعه هدف و همچنین برنامه دولت برای این منظور مطرح کرد.

رئیس جمهور در این مراسم گفت: زلزله کرمانشاه و حتی زلزله تهران باعث شد صدای زمین را هم بشنویم. در بافت های فرسوده، ساکنان با انبوهی از مشکلات از درون خانه گرفته تا محله مواجه هستند. در این میان، زلزله­ ها مشخص کرد باید برای مقاوم­ سازی قسمت­هایی از شهرها که در بافت فرسوده قرار دارد، سریع­تر فکر شود. در بافت فرسوده البته مشوق­ هایی برای نوسازی جاری است و ساختمان­هایی در آنها ساخته می­شود اما نوسازی موثر به این معنا است که یک محله بصورت کامل نوسازی شود چرا که ساکنان یک ساختمان نوساز در محله فرسوده کماکان با مشکل باریک بودن معابر، غیرمقاوم بودن سازههای مجاور و کمبود خدمات سکونتی در آن محله دست به گریبان هستند.

روحانی درباره برنامه بازآفرینی شهری گفت: اساس این برنامه آن است که زمین­ های دولتی به همراه منابع بانکی در خدمت نوسازی بافت ­های فرسوده قرار بگیرد. در این برنامه، توسعه­ گرها کار ساخت و ساز در محله­ های فرسوده را بدست می­ گیرند و زمین ­ها بدون آنکه در ابتدا بهای آن دریافت شود به توسعه گرها واگذار می­ شود. البته منابع بانکی نیز باید سریع در قالب تسهیلات نوسازی به آنها داده شود. هر بانک عامل به محض آنکه درخواست نوسازی –چه روی اراضی دولتی و عمومی و چه بصورت هر مدل نوسازی- از طرف سازنده را دریافت کرد باید تسهیلات لازم را بپردازد.

رئیس جمهور تصریح کرد: در برنامه بازآفرینی شهری، نیمی از واحدهای ساخته شده، در اختیار دولت قرار می­گیرد تا به مالکان بافت فرسوده محله­ های مجاور واگذار کند. مالکان بافت فرسوده بر این اساس، بدون آنکه نیاز باشد مبلغی یا هر نوع دارایی دیگری پرداخت کنند، در ازای واگذاری ملک­شان به توسعه­ گر برای تخریب و نوسازی، معادل 1.2 برابر ملک خود، واحد مسکونی نوساز دریافت می­ کنند. البته این نسبت، میانگین است و در هر شهر متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال مالک یک ملک 100 مترمربعی کلنگی می­تواند یک واحد مسکونی 120 متر مربعی نوساز ساخته شده روی این اراضی را دریافت کند. نیمی دیگر از واحدها نیز به عنوان سهم توسعه­گر در اختیار سازنده قرار می­ گیرد اما فروش آنها نیز به نوعی برای توسعه ­گر تضمین شده است.

روحانی درباره ضمانت فروش واحدهایی که در چارچوب برنامه بازآفرینی شهری در محله ­های بافت فرسوده ساخته می ­شود گفت: ما در جلسه ­ای که با توسعه ­گرها داشتیم فقط یک خواسته از ما داشتند و آن این بود که فروش واحدهای نوساز را برایشان تضمین کنیم. آنها می ­خواهند سرمایه­ گذاری انجام شده توسط آنها، بازگشت سریع با سود معقول داشته باشد. بنابراین نیمی از واحدها که سهم سازنده تلقی می­ شود، بواسطه تسهیلاتی که از محل صندوق پس ­انداز مسکن یکم به خانه ­اولی­ ها و زوج ­های متقاضی مسکن پرداخت می­ شود، با تقاضای قطعی فروش همراه خواهد بود و به این ترتیب، مشکل فروش واحدها حل خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری هیبنا، منظور رئیس جمهور از این تسهیلات، همان تسهیلات 8 درصدی صندوق پس­ انداز مسکن یکم است که در حال حاضر رشد 6 برابری حجم ثبت نام و سپرده­ گذاری در صندوق یکم نسبت به پارسال بیانگر استقبال خانه ­اولی ­ها از آن است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه واحدهایی که در برنامه بازآفرینی شهری ساخته می­ شود باید بتواند در زلزله 7 ریشتری مقاومت داشته باشد، گفت: از رئیس کل بانک مرکزی می­خواهم نرخ سود تسهیلات صندوق پس ­انداز مسکن یکم در بافت فرسوده را به 6 درصد کاهش دهد.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود خواستار همکاری همه دستگاه ­ها و نهادها در واگذاری زمین برای اجرای برنامه بازآفرینی شهری شد و گفت: اراضی دولتی که مناسب این طرح است باید بدون دریافت بهای آن در ابتدا در اختیار این برنامه قرار بگیرد. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم تا زمین دیگری در اختیار این دستگاه‌ها قرار دهیم. نیرو‌های مسلح باید کمک کند و زمین‌ها و پادگان‌های خود را در اختیار بگذارند. این طرح موجب افزایش سرمایه مردم و نوساز شدن محلات می‌شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما با اجرای این برنامه صدای زلزله، صدای مشکلات مردم در بافت‌های فرسوده و همچنین صدای مردم کم توان و نسل جوان خانه اولی را شنیده‌ایم و بنا داریم برای کسانی که میخواهند شهر زیبا داشته باشند، این برنامه را اجرا کنیم.

حسن روحانی در عین حال گفت: این برنامه و طرح­ های نوسازی درون آن، بدون دخالت مستقیم دولت، به صورت کامل توسط بخش خصوصی و توسعه­ گرها به اجرا در می ­آید.

رئیس جمهور درباره ضرورد عدم دخالت مستقیم دولت در خانه­ سازی گفت: تمام دولت‌ها برای مسکن طرح‌هایی داشته‌اند و برای حل مشکل مسکن راه حل ­هایی را پیاده کردند. در اینجا من تاکید می‌کنم که دولت خانه­ ساز خوبی نیست چرا که تاجر و بنگاه‌دار خوبی هم نیست. هر کاری که مردم می‌توانند انجام دهند، اگر به دولت واگذار شود حتما ضرر می‌کنند بنابراین کار را باید به مردم واگذار کنیم و ساخت مسکن را هم باید به مردم و بخش خصوصی واگذار کنیم البته نهاد‌های عمومی هم می‌توانند وارد این بخش شوند.

روحانی با بیان اینکه در این برنامه مهمترین موضوع سلامت و جان مردم است، تصریح کرد: زلزله در محله ­های فرسوده موجب زیر آوار رفتن مردم می‌شود و این مساله برای همه ما غم و درد دارد زلزله کرمانشاه مشخص کرد که باید بیشتر به فکر منازل، ادارات و سکونت گاه‌ها باشیم. ما باید کاری کنیم که مردمی که در بافت‌های فرسوده هستند، با شرایط آسان تری به اخانه امن برسند. راه‌حل اساسی بازسازی کل محله فرسوده در یک منطقه شهری است. در برنامه بازآفرینی شهری، به مسائل و مشکلات اجتماعی که نمی­ خواهم در اینجا وارد آن شوم، توجه شده است.

روحانی تاکید کرد: محله فرسوده مشکلات اجتماعی هم دارد؛ بنابراین در ساخت و ساز‌ها باید به مسائل اجتماعی و فرهنگی دقت کنیم و ساختمانی بسازیم که همراه با فرهنگ، سنت و سلیقه ایرانی باشد ما باید محله را مد نظر قرار داده و آن را بازآفرینی کنیم. دولت برای این منظور تمام امور زیربنایی محله را برعهده گرفته و رونما‌ها مثل مدرسه، آتش نشانی، کلانتری و مسجد را شهرداری و دولت برعهده می‌گیرد. رئیس جمهور در پایان سخنان خود گفت: در مرحله اول اجرای برنامه بازآفرینی شهری، ۱۲ نقطه در تهران بازآفرینی می‌شوند و این رقم به ۳۰ نقطه خواهد رسید.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000