در دومین همایش ملی بتن مطرح شد:

تاکید بر ساخت ۵ میلیون خانه ظرف یک دهه آینده

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۱/۲۸
معاون وزیر راه و شهرسازی در دومین همایش بتن استان هرمزگان، نقش مسکن را در اقتصاد کلان کشور تأثیرگذار دانست.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حامد مظاهریان در دومین همایش بتن ضرورت‌ها و الزامات گفت: سهم مسکن در سرمایه، اشتغال‌ زایی بسیار بالاست به‌ طوری که سهم مسکن از تشکیل سرمایه ثابت ۳۰ درصد، از اشتغال مستقیم ۱۲ درصد، سهم مسکن در سبد هزینه خانوار ۳۰ درصد و سهم مسکن در تولید ناخالص داخلی ۷ درصد است.

وی با اشاره به توان مردم در تهیه مسکن، افزود: طبق اطلاعات مرکز آمار در آخرین سرشماری ۲۴ میلیون خانوار با بعد ۳.۳ حدود ۲۷ میلیون مسکن وجود دارد که از این تعداد ۲.۶ میلیون خانه خالی و دو میلیون خانه دوم داریم. در بخش خانه دوم برای اسکان مقطعی ساخته شده است و تقریباً شش ماه از سال در آن سکونت انجام می‌شود و شش ماه دیگر در خانه دیگر زندگی می‌کنند؛ اما مشکل اصلی در خانه‌هایی است که ساخته شده و سکونتی در آن انجام نمی‌شود و خالی از سکنه است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ۲.۶ میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد که برای متقاضیان واقعی ساخته نشده است. این خانه‌ها که بخش عمده آن لوکس هستند، به فروش نرسیده‌اند.

مظاهریان افزود: آمار واقعی نشان می‌دهد که به ازای هر ۱۰۰ خانه ۱۰۴ خانوار داریم. در سال ۱۴۰۵ از ۲۴ میلیون خانوار به ۲۹ میلیون خانوار خواهیم رسید و جمعیت شهرنشین از ۷۴ درصد فعلی به ۷۹ درصد افزایش پیدا می‌کند، یعنی شهرها در آینده مشکل کشور خواهند بود.

وی با بیان اینکه باید ۵ میلیون خانه جدید تولید شود، گفت: تا سال ۱۴۰۵ قرار بر این است که ۵ میلیون خانه جدید تولید شود همچنین حدود ۳.۸ میلیون نیاز به نوسازی داریم.

مظاهریان با بیان اینکه طبق برنامه ششم توسعه ۵۰ درصد بافت فرسوده باید نوسازی شود، گفت: ۱۲۳ هزار میلیارد تومان گردش اقتصادی نوسازی بافت‌های ناکارآمد خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به رکود بازار مسکن اظهار داشت: تمام تلاش دولت بر این بود که رونق بازار مسکن واقعی باشد. بعد خانوار به ۳.۳ کاهش یافته و بنابراین نیاز به مسکن حداقلی با متراژ کمتر وجود دارد که متناسب با توان خانوارهای ایرانی باشد.

وی با اشاره به طراحی ساز و کار مناسب برای پاسخ به نیاز تأمین مالی مسکن اقشار متوسط، گفت: با طراحی صندوق پس‌ انداز مسکن یکم مختص خانه اولی‌ها اقدام مناسبی را در جهت خانه‌دار شدن و کمک به تأمین مالی اقشار متعلق به گروه‌های درآمدی متوسط انجام داده است؛ ضمن حفظ همین رویه لازم است موضوع فقر مسکن و همچنین کمک به دهک‌های ناتوان‌تر جامعه در حوزه مسکن نیز در سال‌های پیش رو، جزو رئوس برنامه‌های دولت و نظام بانکی کشور قرار بگیرد.

به گفته مظاهریان، دو دهک بالایی جامعه نیز با توجه به توانی که دارند نیازی به حمایت‌های دولت ندارد و خودشان در این زمینه به تولید مسکن می‌پردازند. در بخش دهک‌های پائین هم باید دولت ورود کنند و حمایت‌های لازم را انجام دهد.

وی افزود: در افق طرح جامع مسکن تا سال ۱۴۰۵، مجموعاً ۳۰ میلیون خانوار پیش‌بینی شده است که از این تعداد ۲۳ میلیون خانوار، خانوار شهری خواهد بود.

مظاهریان ادامه داد: به نظر می‌رسد جمعیت روستاها و وضعیت روستاها در حدی تثبیت شده‌اند و فرآیندها و روندها به شدت تغییر کرده است؛ طوری که هم‌ اکنون برای اولین بار در دنیا بیش از ۵۰ درصد جمعیت جهان شهرنشین شده‌اند.

وی رشد شهرنشینی و ابعاد آن را در ایران فراتر از میانگین جهان اعلام کرد و گفت: هم‌ اکنون بیش از ۷۰ درصد جمعیت ایران شهرنشین هستند.

وی افزود: ما نباید به پدیده شهرنشینی در مقطع فعلی به عنوان پدیده‌ای ناهنجار نگاه کنیم بلکه باید شهرها را به منزله مولد واقعی اقتصادی شناسایی و به حساب آوریم؛ البته هیچ‌ کدام از این تأکیدات منکر ضرورت توجه به روستاها و نوسازی روستاها نخواهد شد و نقش روستاها در کنار شهرها همچنان نقشی اقتصادی، مولد و مهم محسوب می‌شود؛ لازم است برای روستاها نیز برنامه‌های جدید با محوریت جدید و بر مبنای تحولات روز، طراحی و عملیاتی شود.

مظاهریان گفت: یکی از مهم‌ترین الزامات برنامه‌ریزی در حوزه مسکن در شرایط فعلی و سال‌های پیش رو تلاش برای زدودن و یا به حداقل رساندن فقر مسکن شهری است.

همچنین محمد شکرچی زاده در این همایش گفت: در تولید بتن استان هرمزگان با توجه به شرایط آب و هوایی و خوردگی بالا باید یکسری مسائل را رعایت کرد تا در آینده دچار بحران نشویم.

وی تولید بتن با خلاطه را منسوخ شده دانست و گفت: متأسفانه همچنان در چرخه تولید بتن در هرمزگان از خلاطه استفاده می‌شود که خواسته ما حذف بی‌قید و شرط خلاطه در تولید بتن است.

به گفته وی، حاشیه خلیج‌ فارس به دلیل شرایط آن باید در زمینه تولید بتن با حساسیت بیشتری دنبال کرد و بتوان بتن بادوامی تولید کرد.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت زلزله‌خیزی هرمزگان، گفت: از دهه ۵۰ تا کنون چند زلزله بالای شش ریشتر رخ داده است و نشان می‌دهد در این زمینه هم هرمزگان استعداد بالایی در زلزله‌خیزی دارد.

شکرچی زاده تأکید کرد: باید به منظور مقابله با ریسک زلزله، مقاوم‌ سازی را افزایش دهیم، از ظرفیت بیمه‌ها استفاده کنیم و بررسی و توجه بیشتری بر آیین‌نامه‌ها و استاندارد نامه‌های ساخت و ساز داشته باشیم تا در هنگام وقوع حادثه کمتر دچار مشکل شویم.

وی به مزایای بلامنازع بتن اشاره کرد و گفت: مزیت‌های بسیار بتن سبب می‌شود تا استفاده بیشتر از آن به عنوان یکی از اولویت‌های امروز کشور در حوزه‌های مختلف مد نظر قرار گیرد.

6008002/17/2018 10:02:46 AMhttps://www.hibna.ir/media/Image/2018/02/201802107660556090_Thum.jpg


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000