نگرانی بانک مرکزی از ورود بانک ها به لیزینگ مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۱/۲۹
نگرانی بانک مرکزی از واریز شدن سپرده ها به لیزینگ ها بانک ها را از ورود به راه اندازی لیزینگ مسکن منع کرده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از فارس،معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان این مطلب از پیگیری کاهش ۲ درصدی نرخ سود تسهیلات خرید مسکن خبر داد.

حامد مظاهریان، در پاسخ به این سئوال که چرا نظام بانکی از لیزینگ مسکن استقبال نمی‌کند،گفت: بانک مرکزی به این دلیل این منع را برای لیزینگ های بانکی گذاشته که نگران است بانک ها سپرده های خود را در لیزینگ ها که سود بیشتری دارد به کار بگیرند. وی افزود:به همین دلیل بانک مرکزی بانک ها را از این جهت منع کرده است.

*پیگیر کاهش 2 درصدی نرخ سود تسهیلات خرید مسکن هستیم

مظاهریان در پاسخ به این سئوال که رئیس جمهوری وعده کاهش نرخ سود تسهیلات در بافت فرسوده را داده است آیا این موضوع مربوط به صندوق پس انداز یکم در سال 96 خواهد شد،اظهار داشت: نرخ سود تسهیلات این صندوق در حال حاضر در بافت فرسوده 8 درصد و در سایر بافت‌ها 9.5 درصد است و رئیس‌جمهور نیز قول داده‌اند که دو درصد هم برای بافت فرسوده کاهش یابد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این صندوق بیشترین رقم و طولانی‌ترین مدت بازپرداخت که همان 12 سال است را پرداخت می کند، پس به خانوار ایرانی می‌توان گفت که این صندوق بهترین راه برای پس‌انداز و خانه‌دار شدن است.

وی خاطرنشان کرد: ما باید مدام تقاضا را بیشتر و مدام اعلام کنیم که این تسهیلات اگر در حال حاضر 50 درصد ارزش یک واحد مسکونی را پوشش می‌دهد به 70 درصد خواهد رسید بنابراین وزارت راه و شهرسازی پیگیر بهتر شدن صندوق پس‌ انداز یکم به نفع متقاضیان و خریداران و کاهش دو درصدی نرخ سود تسهیلات خرید مسکن در بافت فرسوده است.

*آیا صندوق پس‌ انداز یکم احتمال ورشکستگی دارد؟

مظاهریان در پاسخ به این سؤال که آیا صندوق پس‌ انداز خانه اولی ها احتمال ورشکستگی دارد، گفت: منابع و مصارف این صندوق مشخص است، سیاست اصلی دولت هم تقویت این صندوق است و در حال حاضر حدود 360 هزار نفر در این صندوق سپرده‌گذاری کرده‌اند.

وی ادامه داد: آرزوی من این است که این پس‌ انداز روزی به بیش از 700 هزار نفر برسد، چون پس‌ انداز سالم‌ترین فرآیند برای خانه‌دار شدن خانوار است، مردم به تدریج وارد این صندوق می‌شوند و سپرده‌گذاری می‌کنند و صندوق هم به تدریج این تسهیلات را اعطا می‌کند، بنابراین به بازار شوک نمی‌دهد و مشکلی هم از بابت ورشکستگی آن را تهدید نمی کند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000