بانک مرکزی گزارش داد:

تداوم رونق مسکن در بهمن ۹۶

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۲/۰۶
بانک مرکزی در تازه ترین گزارش خود از وضعیت بازار مسکن شهر تهران از تداوم رونق در بازار معاملات مسکن بهمن ماه خبر داد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، به دنبال رونق ایجاد شده در بازار معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران طی آذرماه امسال و ادامه آن در دی ماه، آمارهای رسمی، تداوم رونق در بازار معاملات خرید و فروش آپارتمان های مسکونی را تایید می کند.

تعداد معاملات خرید مسکن در شهر تهران طی بهمن ماه امسال در ادامه پیش روی بازار در فاز رونق باز هم افزایش یافت و رشد 17.7 درصدی را تجربه کرد.

به این ترتیب تعداد معاملات خرید آپارتمان های مسکونی در شهر تهران بهمن ماه امسال به 18 هزار و 400 واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل-بهمن 95- معادل 17.7 درصد افزایش نشان می دهد.

حجم معاملات خرید مسکن به لحاظ تعداد معاملات انجام شده در بازار خرید و فروش املاک مسکونی شهر تهران همچنین با افت 3.2 درصدی نسبت به ماه قبل -دی ماه- روبرو شد که نشان دهنده کاهش شیب رشد تعداد معاملات انجام شده در بهمن ماه است. به این معنا که هر چند حجم معاملات خرید مسکن بهمن ماه امسال در مقایسه با بهمن سال گذشته نزدیک به 18 درصد رشد کرده است اما تغییرات ماهانه حجم معاملات نشان دهنده روند نزولی حجم معاملات اندکی بیش از 3 درصد است.

دی ماه امسال 19 هزار معامله خرید مسکن در بازار مسکن مناطق مختلف شهر تهران انجام شد؛ این در حالی است که در بهمن ماه سال گذشته مجموع معاملات انجام شده در مناطق مختلف پایتخت معادل 15 هزار و 631 فقره معامله خرید مسکن بوده است.

گزارش بانک مرکزی در خصوص تحولات قیمتی بازار مسکن شهر تهران همچنین از افزایش 22 درصدی قیمت مسکن در بهمن ماه امسال در مقایسه با بهمن سال گذشته خبر می دهد؛ بهمن ماه امسال میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های مسکن از 5 میلیون و 500 هزار تومان گذشت که نسبت به ماه قبل نیز رشد 5.1 درصدی را نشان می دهد و نسبت به بهمن سال گذشته 22.3 درصد افزایش داشته است.

بهمن 95 میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی معامله شده در بازار مسکن 4 میلیون و 500 هزار تومان بود که این میزان در ماه گذشته -دی ماه 96- به 5 میلیون و 240 هزار تومان افزایش یافت و هم اکنون از مرز 5 میلیون و 500 هزار تومان عبور کرده است.

عملکرد معاملات انجام شده خرید مسکن در شهر تهران طی 11 ماه امسال نیز از رشد 12.8 درصدی حجم معاملات و افزایش 10.1 درصدی میانگین قیمت مسکن نسبت به 11 ماهه سال گذشته خبر می دهد.

در 11 ماه اول امسال، مجموعا 168 هزار و 933 معامله خرید مسکن در مناطق مختلف شهر تهران انجام شد که این میزان در 11 ماهه اول سال قبل برابر با 149 هزار و 806 فقره معامله خرید آپارتمان بوده است. میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های مسکن شهر تهران طی 11 ماهه اول امسال نیز به 4 میلیون و 820 هزار تومان رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 10.1 درصدی داشته است؛ 11 ماهه اول سال گذشته میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده در بازار مسکن شهر تهران 4 میلیون و 370 هزار تومان بوده است که این میزان در 11 ماهه اول سال 94 نیز 5.4 درصد کمتر یعنی معادل 4 میلیون و 150 هزار تومان گزارش شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن آپارتمان های نوساز با عمر بنای تا 5 سال همچنان در صدر پر معامله ترین واحدهای مسکونی در شهر تهران قرار دارند؛ بهمن ماه امسال از مجموع معاملات خرید و فروش انجام شده در بازار مسکن شهر تهران 48.7 درصد معاملات مربوط به خرید و فروش واحدهای مسکونی نوساز با عمر بنای تا 5 سال بوده است هر چند سهم این گروه از آپارتمان ها نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.واحدهای مسکونی 11 تا 15 سال با 14.7 درصد سهم نسبت به کل معاملات انجام شده در بهمن ماه دومین گروه سنی پر معامله در بازار مسکن شهر تهران هستند. سومین گروه آپارتمان های 6 تا 10 سال با اختصاص سهم 14.1 درصدی از کل معاملات مسکن هستند.همچنین 11.9 درصد از کل معاملات انجام شده مربوط به خرید و فروش واحدهای مسکونی با عمر بنای 16 تا 20 سال و 10.6 درصد نیز مربوط به معاملات واحدهای مسکونی با عمر بنای بیش از 20 سال است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000