تغییر دما در بازار تسهیلات اوراق مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۲/۱۲
ریزش قیمت در بازار اوراق تسهیلات مسکن، «علامت تجهیز» به متقاضیان ملکی سال ۹۷ مخابره کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از دنیای اقتصاد، بهای «اوراق» تحت‌ تاثیر سه پارامتر، نسبت به نیمه اول سال ۱۳ درصد کاهش یافت. این وضعیت - قیمت مناسب - یک فرصت برای تقاضای مصرفی مصمم به خرید آپارتمان در سال جدید تلقی می‌شود. این گروه می‌تواند با تامین اوراق تسهیلات مسکن در بازار شب عید، از افزایش احتمالی هزینه صاحب‌ خانه شدن در سال آینده در امان بماند. خرید اوراق قبل از خرید مسکن همچنین ریسک‌های ناشی از پروسه طولانی تسهیلات گیری را پوشش می‌دهد.
بازار تسهیلات اوراق مسکن در روزهای پایانی سال جاری به سه دلیل دچار تغییرات جدیدی شده که نتیجه آن به وجود آمدن دو امتیاز برای آن دسته از خریداران مصرفی مسکن است که بنا دارند در سال آینده وارد بازار شده و از مسیر خرید تسهیلات ۱۴۰ میلیون تومانی اوراق، صاحبخانه شوند. از این رو با توجه به شرایط جدید بازار با یک «پیش حرکت» ریسک و هزینه خرید اوراق خود را کاهش دهند. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از «دنیای اقتصاد» تغییر چندین فاکتور منجر به شکل‌گیری دو امتیاز ویژه در بازار تسهیلات اوراق مسکن شده است. فاکتور اول به تغییرات قیمتی تسهیلات اوراق مسکن باز می‌گردد. قیمت هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی مسکن از ابتدای سال جاری تا قبل از انتشار گواهی سپرده با سود ۲۰ درصد در بانک‌ها (قبل از دست‌کم یک هفته اخیر) به‌ طور متوسط ۷۵هزار تومان بود. به‌ طوری‌که نوسانات قیمت اوراق مسکن تا قبل از یک هفته اخیر در کانال ۷۰ هزار تومان در گردش بود؛ اما در دو سه روز اخیر قیمت اوراق مسکن با ریزش ۱۳ درصدی به کانال ۶۰ هزار تومان وارد و قیمت هر فقره اوراق به حدود ۶۵ هزار تومان رسید. قیمتی که از دیدگاه کارشناسان و فعالان بازار مسکن برای خریداران مصرفی ملک مناسب ارزیابی می‌شود و به‌ عنوان امتیاز ویژه برای آنها محسوب می‌شود.
در حال حاضر تسهیلات اوراق زوجین رقمی معادل ۱۴۰ میلیون تومان است که ۱۲۰ میلیون تومان از محل خرید ۲۴۰ فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی و ۲۰ میلیون تومان آن به صورت تسهیلات بدون سپرده به خریدار پرداخت می‌شود. به این ترتیب با قیمت کنونی اوراق، هزینه خرید اوراق ۱۲۰ میلیون تومانی حدود ۱۶ میلیون تومان برآورد می‌شود.
با توجه به شرایط کنونی بازار، خریداران مسکن در سال ۹۷ که به صورت قطعی قصد خرید ملک در سال آینده را دارند می‌توانند با توجه شرایط فعلی در بازار تسهیلات اوراق مسکن، هم‌ اکنون اقدام به خرید اوراقی که دارای اعتبار دو ساله است، کنند. این اقدام دو امتیاز برای خریدار به ارمغان می‌آورد. نخست آنکه ریسک پروسه ۴۵ روزه دسترسی به تسهیلات اوراق را کاهش می‌دهد و خریدار با خیال آسوده می‌تواند پس از خرید مسکن به تشکیل پرونده اقدام کند. دومین امتیاز قیمت پایین تسهیلات اوراق مسکن در شرایط کنونی است که سبب می‌شود به‌ دلیل هزینه کمتر خریدار برای خرید اوراق، مبلغ بیشتری از تسهیلات در اختیار وی قرار گیرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر چه پذیرش کاهش قیمت اوراق مسکن برای فعالان بازار دشوار است، اما هم‌ اکنون سه عامل در کاهش ۱۳ درصدی قیمت اوراق تاثیرگذار بوده است. دشواری پذیرش کاهش قیمت اوراق از سوی فعالان بازار به علت تجربه دوره‌های گذشته است که همزمان با رونق معاملات قیمت اوراق نیز روند افزایشی را طی می‌کرد. به‌ عنوان مثال در سال‌های ۹۲ و ۹۳ که بازار در وضعیت پایان دوره رونق قرار گرفت قیمت اوراق تا مرز ۱۰۰ هزار تومان رسید، اما اکنون سه عامل سبب شده که با وجود ایجاد تحرک اساسی در معاملات مسکن، قیمت اوراق نیز کاهش پیدا کرد.
در این میان یک سوء برداشت نیز میان فعالان بازار مسکن وجود دارد که اگر چه خرید و فروش املاک افزایش پیدا کرده است، اما حجم تقاضا برای استفاده از تسهیلات ۱۴۰ میلیون تومانی اوراق مسکن زیاد نیست. آمار‌های رسمی در پاسخ به این سوء برداشت نشان می‌دهد: تعداد افرادی که با تسهیلات اوراق مسکن در ۱۰ ماه نخست امسال در کل کشور ملک خریداری کرده‌اند در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۱۵ درصد رشد داشته است. به عبارت دیگر آمار رسمی نشان می‌دهد میزان استفاده از تسهیلات اوراق مسکن، ۱۵ درصد در ۱۰ ماه نخست امسال بیشتر شده است. بر اساس آمار در ۱۰ ماهه امسال ۸۵ هزار فقره تسهیلات مسکن به خریداران مسکن پرداخت شده است.

در عین حال سه عامل در کاهش قیمت اوراق مسکن موثر بوده است. عامل نخست افزایش قابل توجه حجم عرضه اوراق جدید به بازار مبادله امتیاز تسهیلات اوراق مسکن است. بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان انتشار و عرضه اوراق مسکن ناشی از منابع حساب ممتاز امسال بین ۲۰ تا ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. به عبارت دیگر در حالی‌ که عرضه اوراق بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده، میزان استفاده از تسهیلات اوراق مسکن در ۱۰ ماه نخست امسال ۱۵ درصد رشد کرده است. دومین عامل به متنوع شدن سبد تسهیلات مسکن در سال جاری باز می‌گردد. به عبارت دیگر، تا قبل از امسال فقط تسهیلات اوراق مسکن در اختیار خریداران ملک بود اما در حال حاضر بخشی از تقاضا در جریان خرید مسکن از نیازهای تسهیلاتی خود را از مسیر تسهلات صندوق مسکن یکم و... تامین می‌کنند.
آمار رسمی در این حوزه نشان می‌دهد در حال حاضر فقط ۶۰ درصد کل تسهیلات خرید مسکن پرداختی به متقاضیان از سوی بانک عامل بخش مسکن مربوط به تسهیلات اوراق است. به عبارت دیگر ۴۰ درصد دیگر خریداران از سایر تسهیلاتی بانک عامل بخش مسکن همچون تسهیلات صندوق مسکن یکم و... استفاده می‌کنند. سومین عاملی که منجر به ریزش قیمت اوراق مسکن در چند روز اخیر شده است به ماجرای نرخ سود بانکی باز می‌گردد. بررسی‌ها نشان می‌دهد: عامل مهمی که باعث شده قیمت اوراق کاهش پیدا کند، افزایش میل به فروش اوراق از سوی سرمایه‌گذاران بازار اوراق بوده است. در بازار اوراق، سمت تقاضا خریداران مسکن و سمت عرضه سرمایه‌گذارانی هستند که به قصد کسب سود، این اوراق را خریداری می‌کنند اما طی چند روز گذشته با انتشار گواهی سپرده بانکی با نرخ سود ۲۰ درصد، بسیاری از سرمایه‌گذاران این بازار به سمت بازار جدید گواهی سپرده سوق پیدا کرده‌اند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000