هدف اصلی برنامه ملی بازآفرینی ارتقای کمبودها است

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۲/۱۵
تلاش کردیم در تهیه برنامه ملی بازآفرینی مشکلات درون شهرها را با تمرکز بر مسائل کیفی مورد توجه قرار دهیم.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در نشست برنامه ملی بازآفرینی شهری که مدیرعامل بانک مسکن نیز حضور داشت، در ادامه اظهار داشت: مواردی چون ایمنی، امنیت، هویت، تاب‌آوری شهری، مسائل زیست محیطی و ناکارآمدی نظام حمل و نقلی از مسائلی هستند که طی سال‌های گذشته به شدت مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌اند.

محمدسعید ایزدی، با بیان اینکه پس از گذشت ۵ سال چرایی و چیستی مفهوم بازآفرینی در سطوح مختلف کشور مورد بررسی قرار گرفته و امروز باید چگونگی انجام آن را مورد توجه قرار داد، گفت: تا کنون تمامی تلاش ما بر این بوده است که بگوییم سیاست‌های توسعه‌ای به کار گرفته در ۲ و ۳ دهه بعد از انقلاب اسلامی مانند سیاست‌های آمادگی زمین، ایجاد شهرهای جدید و ... اشتباه بوده چرا که در طی این فرآیندها هیچ‌کس به ظرفیت موجود شهرها، عدم انطباق آن‌ها با پهنه‌های سرزمینی و مواردی از این قبیل توجهی نکرده است.

ایزدی گفت: با توجه به مطالعات صورت گرفته می‌بینیم که طرح‌های جامع، تفصیلی، راه‌اندازی شهرهای جدید و ... در این مدت همراه با روند توسعه‌ای در کشور پیش نرفته و از اوایل دهه ۷۰ نیز منجر به ایجاد نوعی عدم تعادل در شهرها نیز شده است.

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: طرح‌های به کار گرفته در این مدت به شدت باعث تنزل کیفیت زندگی شهری شده که می توان را در اشکال گوناگونی چون حاشیه‌نشینی، بافت‌های فرسوده در قلب شهرها و افت کیفیت زندگی مشاهده کرد.

وی گفت: تا کنون برخی از سیاست‌ها صرفا به مسائل کالبدی، برخی به امور اقتصادی و ... توجه کرده‌اند که نه تنها باعث ارتقای کیفیت نشده‌اند بلکه مشکلات فراوانی را پدید آورده‌اند، اما در این برنامه رویکر اصلی ما آن است که تا با تلفیق تمامی ابعاد و نیازهای شهری بتوانیم مفهوم ارتقای کیفیت زندگی را در این مناطق محقق کنیم

ایزدی تدوین برنامه ملی بازآفرینی شهری را برپایه تلفیق ابعاد کالبدی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی اعلام کرد و افزود: بدون شک به این نتیجه رسیده‌ایم که اجرای این برنامه بدون حتی یک مورد از ابعاد ذکر شده نتایج کارآمدی نخواهد داشت.

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی بر اهمیت حضور مردم در فرآیند اصلی برنامه‌های توسعه شهری تاکید و بیان کرد: عدم توجه به نقش مردم در این امور تا کنون یک نقص در برنامه‌های گذشته بود که امروز در برنامه ملی بازآفرینی به آن توجه شده به طوریکه از اخراج مردم از محله و حتی از سکونتگاه‌های غیررسمی نیز به شدت خودداری شده است.

این مقام مسئول همچنین اعلام کرد: تاکنون دولت همواره تلاش داشت تا با انجام امور مربوط به سیستم مدیریت شهری همه پروژه ها را به بهترین شکل انجام دهد اما امروز به این نتیجه رسیده‌ایم که دولت باید در نقش حمایت‌گر و سیاست‌گذار و همچنین ناظر باقی مانده و امور مربوط به وظایف مدیریت شهری را به آن بسپارد.

وی در پایان با بیان اینکه متأسفانه تمامی محلات ناکارآمد در دولت های قبل به عنوان بافت فرسوده تلقی می شدند گفت: در برنامه ملی بازآفرینی این بافت ها در سه بخش مجزا تحت عنوان بافت تاریخی، بافت میانی و سکونتگاه غیررسمی دیده شده و برای هرکدام برنامه جداگانه ای در نظر گرفته شده است.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000