پایگاه خبری بانک مسکن گزارش می دهد:

هزینه تمام شده انواع تسهیلات مسکن بدون سپرده+جدول

به دنبال تنزل کم ‌سابقه قیمت اوراق تسهیلات خرید مسکن طی چند روز اخیر، اکنون بهترین زمان خرید اوراق برای خریداران قطعی مسکن محسوب می شود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، طی 14 روز نخست اسفند ماه 750 هزار و 42 فقره اوراق مسکن در بازار رسمی فرابورس مبادله شد که این میزان 6 درصد کمتر از مبادلات مدت مشابه ماه گذشته است. این کاهش میزان تقاضای اوراق یکی از عواملی بود که موجب ریزش قیمت اوراق مسکن شد. با این حال تحت تاثیر افزایش 12 درصدی معاملات مسکن در تهران طی 10 ماه اول امسال، خرید اوراق تسهیلات خرید مسکن در سال جاری رشد قابل توجه نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است اما به دلیل افزایش عرضه ناشی از رشد حجم انتشار اوراق توسط بانک مسکن از یک سو و همچنین تدابیر ضدسفته­ بازی در بازار اوراق تسهیلات، امن بودن این بازار را برای مصرف­کنندگان (آرامش نسبی قیمت اوراق در دوره رونق معاملات مسکن) رقم زده است.

گران‌ترین نماد «تسه» عرضه شده در فرابورس در دو روز گذشته مربوط به تازه‌ترین نماد که در بهمن 96 عرضه شده است بود و با قیمت 66 هزار و 575 تومان مبادله شد. خریداران این نماد دو سال فرصت دارند تا به طور جدی وارد بازار ملک شده و محل جدید سکونت خود را انتخاب کنند.

در مقابل ارزان‌ترین نماد نیز به قدیمی‌ترین نماد معتبر در بازار که اسفند 94 عرضه شده، اختصاص داشت. اوراق منتشر شده در این تاریخ فقط برای استفاده در معاملات قطعی اسفند ماه قابل استفاده هستند و به همین خاطر قیمت آنها به پایین ‌ترین حد در بازار فعلی یعنی 60 هزار و 900 تومان رسیده است.

بقیه اوراق که در فاصله این دو تاریخ منتشر و در فرابورس عرضه شده‌اند نیز تقریبا هم‌کانال شده و همگی در کانل 65 یا 66 هزار تومان قرار گرفته‌اند. در نیمه اول امسال متوسط قیمت اوراق بالای 70 هزار تومان بود اما در حال حاضر به رغم آنکه معاملات مسکن افزایش پیدا کرده، شیب تغییرات قیمت اوراق تسهیلات خرید مسکن منفی شده است.

این ارقام در مقابل بهای میانگین اوراق مبادله شده در بهمن‌ماه که 72 هزار و 120 تومان بود، بین 7.5 تا 15 درصد کمتر است و در بیش از 10 ماه گذشته نیز بی‌سابقه بوده است. به این ترتیب به نظر می‌رسد بهترین زمان خرید اوراق برای خریداران مسکن که قصد استفاده از تسهیلات بدون نوبت و بدون نیاز به سپرده‌گذاری مسکن را دارند، فرارسیده است.

در جدول زیر هزینه تمام شده استفاده از تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن با درنظر گرفتن سقف تسهیلات و گران‌ترین اوراق موجود در بازار محاسبه شده است. هرچند به این ارقام بهای ناچیزی به عنوان کارمزد انجام مبادله در فرابورس توسط شرکت‌های کارگزاری بازار سرمایه اضافه خواهد شد.

لازم به یادآوری است که در صورت تمایل، امکان استفاده از یک فقره تسهیلات جعاله برای کلیه تسهیلات‌گیرندگان انفرادی متقاضی و نیز یکی از زوجین برای کلیه انواع تسهیلات خرید مسکن فراهم است.

نوع تسهیلات

سقف پرداختی (تومان)

تعداد اوراق مورد نیاز(فقره)

هزینه خرید اوراق (تومان)

جعاله

20 میلیون

40

2 میلیون و 663 هزار

انفرادی خرید مسکن در تهران

60 میلیون

120

7 میلیون و 989 هزار

انفرادی خرید مسکن در شهرهای بزرگ

50 میلیون

100

6 میلیون و 657 هزار و 500

انفرادی خرید مسکن در سایر شهرها

40 میلیون

80

5 میلیون و 326 هزار

زوجین خرید مسکن در تهران

100 200

13 میلیون و 315 هزار

زوجین خرید مسکن در شهرهای بزرگ

80 160

10 میلیون و 652 هزار

زوجین خرید مسکن در سایر شهرها

60 120

7 میلیون و 200 هزار


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000