دلایل تاخیر ایجاد سامانه ملی املاک

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۲/۱۹
معاون سازمان مالیاتی با تشریح دلایل تاخیر در ایجاد و راه‌اندازی سامانه ملی املاک، بیان داشت: طبق قانون تا زمانی که این سامانه ایجاد نشود،‌ امکان شناسایی و دریافت مالیات از خانه‌های خالی وجود ندارد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از ایبنا، نادر جنتی ، در خصوص برنامه راه اندازی سامانه ملی املاک و مستغلات گفت: در تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم اصلاحی سال ۹۴ آمده که وزارت راه و شهرسازی مکلف است حداکثر ۶ ماه پس از تصویب این قانون یعنی در تیرماه سال ۹۴ سامانه ملی املاک و اسکان کشور را ایجاد کند.

معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: همچنین در این قانون آمده بود که این سامانه باید به گونه ای طراحی شود که در هر زمانی امکان شناسایی بر خط مالکان، ساکنان و یا کاربران واحدهای مسکونی و جاری وجود داشته باشد و همچنین نقل و انتقالات املاک و مستغلات نیز قابل پیگیری باشد.

جنتی ادامه داد: از سویی در ماده ۶۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم نیز تصریح دارد که باید بر اساس آن سامانه مشخص شود چه تعداد مسکن خالی در کشور وجود دارد. در عین حال، ما از طریق شهرداری نیز پیگیری کردیم که آیا بانک اطلاعاتی از خانه های خالی وجود دارد که ما بتوانیم از آن طریق شناسایی مالیاتی را انجام دهیم.

وی افزود: تکلیفی نیز در ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم بر عهده سازمان امور مالیاتی قرار داده شده که می گوید در شهرهای با جمعیت بالای ۱۰۰ هزار نفر، سازمان مالیاتی باید به استناد سامانه ملی اسناد و املاک کشور خانه های خالی را شناسایی کند.

این مقام مسئول در سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: با این حال ما اطلاعات وزارت نیرو را نیز استعلام کردیم که ببینیم آیا این وزارتخانه می تواند از طریق کنتورهای آب و برق و همچنین وزارت نفت بر اساس کنتورهای گاز به ما بگوید که کدام واحدها خالی مانده و کار نکرده است.

معاون سازمان امور مالیاتی کشور گفت: وزارت راه و شهرسازی تا کنون برای ایجاد این سامانه اقداماتی را داشته ولی به نتیجه نرسیده است. شناسایی واحدهای خالی مسکونی با گستردگی و جمعیت بالای شهری مانند تهران کار آسانی نیست.

جنتی اظهار داشت: البته وزارت راه و شهرسازی نیز باید با برگزاری جلساتی در این زمینه اطلاعات را جمع بندی کند و در این راستا نیز تا کنون جلسات متعددی با سازمان امور مالیاتی برگزار شده است.

وی تصریح کرد: آن بخشی از کار که مربوط به سازمان امور مالیاتی می شود شناسایی واحدهای خالی بر اساس سامانه ملی املاک است که هنوز راه اندازی نشده است. بنابراین تا زمانی که سامانه نباشد، امکان شناسایی واحدهای خالی وجود ندارد و از سویی نیز نمی توان به اطلاعات شهرداری ها استناد کرد چون قانون می گوید باید به اطلاعات سامانه استناد شود.

این مقام مسئول در سازمان امور مالیاتی کشور گفت: برای دریافت اطلاعات از دستگاه ها، وزارت راه و شهرسازی امکان قانونی ندارد ولی سازمان امور مالیاتی می تواند به استناد قانون برای ایجاد سامانه ملی املاک اطلاعاتی را دریافت و در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار بدهد.

به گفته جنتی، پس از ایجاد سامانه باید به صورت آنلاین به آن متصل شویم و کار شناسایی خانه های خالی را انجام دهیم. وی در این باره که بنابراین تا زمان راه اندازی سامانه املاک، بحث چند ساله دریافت مالیات از خانه های خالی همچنان مسکوت خواهد ماند، بیان داشت: نمی توان خلاف قانون عمل کرد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000