معاون وزیر راه و شهرسازی پیش‌بینی کرد:

پیشروی معاملات مسکن در سال ۹۷

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۶/۱۲/۲۱
معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ضمن پیش‌ بینی استمرار روند رونق بازار مسکن، تاکید کرد: در سال آینده، شاهد افزایش ارزش افزوده بخش مسکن خواهیم بود.
پایگاه خبری بانک مسکن

حامد مظاهریان در گفت ‌و گو با پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا، با اشاره به اینکه انتظارات از کیفیت و کمیت رونق مسکن در ایران اشکال متفاوت دارد، افزود: بازار مسکن از رکود خارج شده اما انتظار از رونق و همین ‌طور انتظار از سود در ایران متفاوت است. به عنوان مثال برخی از سازنده‌ها به سود کمتر از 70 درصد قانع نیستند و به همین خاطر لازم است انتظارات از سود و رونق تعدیل و عقلانی شود. در شرایط موجود انتظار سود بیش از 20 درصد در سال برای فعالیت ساختمانی می­تواند تحریک کننده شروع موج تازه­ای از رونق سفته­ بازانه در ساخت و ساز آن هم به شکل ساخت آپارتمان های لوکس و بدون مصرف باشد که مطابق تجربه رونق انحرافی دوره قبل (سال های 90 تا 92)، به دلیل فروش نرفتن این واحدها در بازار مصرف، ساخت و ساز دوباره با یک رکود عمیق 4 ساله مواجه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در ماه گذشته بیش از 18 هزار فقره معامله مسکن در تهران انجام شد و به ثبت رسید، خاطرنشان کرد: این حجم قابل توجه از معاملات پس از ماه‌های پیاپی ماندگاری بازار مسکن در فاز پیش ‌رونق، نشان می‌دهد بازار به طور کامل از رکود خارج شده است. چرا که در ماه‌های رکود حجم معاملات ماهانه به 10 هزار فقره نیز نمی‌رسد. همچنین در ماه‌هایی که بازار در فاز پیش‌ رونق قرار داشته باشد، عمدتا حجم معاملات کمتر از 15 هزار فقره در ماه است.

مظاهریان یادآور شد: افزایش حجم معاملات یعنی افزایش تقاضای خرید مسکن و افزایش کسانی که بابت خرید خود پول پرداخت می‌کنند. از طرفی رشد معاملات معمولا با اندکی نوسان قیمت که از تحرک بازار مسکن نشات می‌گیرد، همراه است. بنابراین دو عامل قیمت و تقاضا موجب می‌شود سازنده نیز به شروع ساخت و ساز ترغیب شود و در نتیجه آمار صدور پروانه نیز افزایش یابد.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزایش قیمت مسکن را که در ماه گذشته قدری از نرخ تورم مسکن پیشی گرفته است، تا حدودی طبیعی ارزیابی کرد و توضیح داد: این نوسان قیمت، طبیعت بازار مسکن در شرایط رونق است و موجب تداوم تحرک در بازار می‌شود. البته پرش قیمت مسکن در بهمن ماه، منشاء بیرونی داشته و از جهش قیمت ارز تاثیر گرفت که این شکل نوسان قیمت مسکن به صلاح بازار ملک نخواهد بود.

وی ادامه داد: این نوسان قیمت موجب می‌شود سازنده‌ها و فروشنده‌ها نیز بازار را ترک نکنند و همچون خریداران به انجام معامله رغبت داشته باشند. البته معتقدم روندی که در زمینه افزایش قیمت مسکن ایجاد شده، شدید نیست و در سال آینده نیز شتاب نخواهد گرفت.

مظاهریان با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن در سال 97 با شتاب ملایم‌تری در راه است، تاکید کرد: در سال آینده حرارت معاملات مسکن همچنان باقی خواهد ماند و قیمت‌ها به صورت کاملا جزئی افزایش پیدا می‌کند و از شدت رشد قیمت کاسته می‌شود.

وی روند بخش مسکن در سال آینده را رو به جلو پیش‌بینی کرد و گفت: این روند رو به جلو تنها در معاملات و قیمت مسکن رخ نمی‌دهد، بلکه مجموعا در بخش مسکن رونق خواهیم داشت. بر این اساس رشد آمار پروانه‌های صادر شده در سال آینده بسیار محتمل است و به دنبال آن جریان تولید و کسب و کار در حوزه مسکن در سال 97 رونق بیشتری خواهد گرفت.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد مجموعه شاخص‌های بازار مسکن نشان می‌دهد در ادامه دوره رونق مسکن در سال آینده، شاهد افزایش ارزش افزوده بخش مسکن خواهیم بود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000