گزارش مرکز آمار ایران در فصل پاییز نشان می دهد

انبساط ۶.۵ درصدی تولید در «مسکن و ساختمان»

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۶/۱۲/۲۶
آمارهای مرکز آمار ایران از رشد اقتصادی نشان می دهد که در فصل پاییز سال جاری، رشد ارزش افزوده بخش مسکن و ساختمان به 6.5 درصد رسیده است. این چهارمین فصل متوالی است که رشد اقتصادی فصلی این بخش مثبت گزارش می شود.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، مرکز آمار ایران گزارش رشد اقتصادی در پاییز را منتشر کرد. مرکز آمار ایران، سه گروه کشاورزی، صنعت و خدمات را به ‌عنوان سه گروه اصلی در نظر گرفته که هر کدام دارای زیر بخش‌هایی است. گروه صنعت از «معدن»، «استخراج نفت و گاز»، «سایرمعادن»، «صنعت»، «تامین آب،‌ برق و گاز طبیعی»، «مسکن و ساختمان» تشکیل شده است. بررسی‌‌ها نشان می‌دهد که رشد بخش مسکن و ساختمان در سه ماهه سوم سال‌جاری به 6.5 درصد رسیده است که یکی از نکات قابل توجه بوده است. بر اساس این آمار رشد فصلی، بیشترین مقدار از ابتدای سال ۱۳۹۱ (زمان انتشار آمار فصلی بر اساس سال پایه ۱۳۹۰) بوده است. البته نکته قابل توجه این است که میزان تولید در فصل پاییز سال قبل کاهش قابل‌ توجهی داشته و این روند باعث شده رشد مسکن در فصل سوم سال‌جاری، بالا منعکس شود. این چهارمین فصل متوالی است که رشد این بخش مثبت گزارش شده است. رشد اقتصادی بخش مسکن و ساختمان در فصل بهار 3.2 درصد و در فصل تابستان 4.4 درصد ثبت شده بود و آمار پاییز نشان می دهد روند صعودی رشد اقتصادی در این گروه ادامه دارد. همچنین رشد اقتصادی 9 ماهه که نشان از تغییر ارزش افزوده نسبت به مدت مشابه سال قبل است، معادل با 4.5 درصد گزارش شده است.

آمار رشد اقتصادی 9 ماهه

گزارش مرکز آمار نشان می دهد که رشد اقتصادی در ۹ ماه نخست سال‌ جاری معادل 4.4 درصد بوده است. به بیان دیگر، حجم تولید ناخالص داخلی در ۹ ماه نخست سال‌ جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 4.4 درصد رشد کرده است. پیش‌تر مرکز آمار ایران رشد اقتصادی ۶ ماه نخست سال‌ جاری را 5.6 درصد گزارش کرده، این موضوع نشان می‌دهد که با اضافه شدن آمار پاییز، از شدت رشد اقتصادی کاسته شده، بنابراین رشد اقتصادی فصل سوم، نسبت به میانگین دو فصل نخست کمتر بوده است. پیش‌بینی‌‌ها حاکی از آن است که رشد اقتصادی در پایان سال ‌جاری به سطح ۴ درصد برسد، این در حالی است که بر اساس برنامه ششم توسعه، هدف‌گذاری برای رشد اقتصادی در سطح ۸ درصد صورت گرفته است. دیگر آمار‌های این گزارش حاکی از آن است که رشد اقتصادی بدون نفت در ۹ ماه نخست سال ‌جاری 4.7 درصد بوده است. به بیان دیگر، میزان رشد اقتصادی بدون لحاظ آمار تولید نفتی بیشتر از رشد اقتصادی با لحاظ این آمار است. رویه‌ای که در ۶ ماه نخست سال‌ جاری نیز مشاهده می‌شد. در آمار ۶ ماهه رشد اقتصادی بدون نفت معادل ۶ درصد گزارش شده بود. در نتیجه در آمار ۹ ماهه نیز سطح رشد اقتصادی بدون نفت بیشتر از رشد اقتصادی با نفت بوده است.

مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی را به شکل فصلی نیز در جداول آماری منتشر کرد. بر اساس این آمار‌ها، رشد اقتصادی در فصل پاییز نسبت به دو فصل در سطح کمتری قرار دارد، رشد اقتصادی که در فصل بهار 5.5 درصد و در فصل تابستان، 4.8 درصد ثبت شده بود، حال در فصل پاییز به سطح ۳ درصدی رسیده است.

بر اساس آمار این گزارش رشد گروه صنعت در فصل سوم منفی 0.3 درصد بوده که به دلیل رشد منفی در گروه تامین آب، برق و گاز طبیعی بوده است. بررسی‌‌ها نشان می‌دهد که به جز گروه تامین آب، برق و گاز طبیعی در بقیه گروه‌‌ها مثبت ثبت شده است. بر این اساس، رشد بخش صنعت در فصل سوم، معادل با 2.5 درصد بوده است، رشد بخش معدن معادل با 1.8 درصد، استخراج نفت و گاز طبیعی، 1.6 درصد، سایر معادن ۵ درصد بوده است. اما میزان تولید در گروه تامین آب، برق و گاز طبیعی، ۱۳ درصد کاهش یافته است. به گفته کارشناسان، علت اصلی کاهش افت ۱۳ درصدی در این گروه، افت میزان صادرات میعانات گازی بوده که نسبت به پاییز سال قبل کاهش قابل‌توجهی داشته است. در سال‌جاری، گروه خدمات یکی از بخش‌هایی بوده که عملکرد بالایی را ثبت کرده است. این روند در فصل سوم نیز ادامه داشته، اگر چه از سطح رشد اقتصادی کاسته شده است. آمار‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که رشد گروه خدمات در فصل سوم، معادل با 6.9 درصد بوده که البته این سطح رشد، نسبت به دو فصل نخست کاهش یافته است. در بین زیرگروه‌های بخش خدمات؛ حمل ‌و نقل و انبارداری رشدی معادل 10.3 درصد، فعالیت‌های مالی و بیمه رشدی معادل با 8.4 درصد و سایر خدمات عمومی و اجتماعی رشدی معادل 8.3 درصد ثبت کرده است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000