رحیمی انارکی ابلاغ کرد

سیاست های اعتباری بانک مسکن در سال جدید

مدیر عامل بانک مسکن سیاست های اعتباری این بانک در سال 97 را به مدیران شعب بانک در سراسر کشور ابلاغ کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

ابوالقاسم رحیمی انارکی درباره چارچوب سیاست­های جدید اعتباری آماده اجرا در بانک مسکن به پایگاه خبری بانک مسکن -هیبنا، گفت: آنچه در سال 97 برای تامین مالی بخش مسکن و ساختمان در نظر گرفته ­ایم در راستای اهداف «قانون برنامه ششم توسعه» و «نقشه راه بانک مسکن تا 1400» است به گونه ­ای که چارچوب سیاست­ های اعتباری سال 97 بر تامین مالی سریع، کم ­هزینه و دارای اولویت بافت­ های فرسوده استوار شده است.

رحیمی انارکی در گفت و گو با هیبنا، ضمن تشریح تسهیلاتی که در سال جدید برای ساخت و خرید مسکن در نظر گرفته شده است، به 5 محور سیاست­های اعتباری سال 97 اشاره کرد و افزود: تامین مالی با اولویت بافت فرسوده، تقویت توان مالی خانه ­اولی­ ها، اولویت در تامین مالی واحدهای میان متراژ، استفاده از ظرفیت بازار سرمایه و همچنین حمایت از تامین مالی پروژه ­های ساختمانی مبتنی بر تکنولوژی­ های نوین ساخت، 5 محور سیاست­های اعتباری در سال جدید است.

به گزارش هیبنا، بانک مسکن در سال جدید اولویت تامین مالی را با پروژه­ های مسکونی واقع در بافت فرسوده و ناکارآمد شهری تعریف کرده است و در کنار آن، به دنبال مزیت ­سازی برای سازندگان حرفه­ ای دارای صلاحیت و پروانه انبوه­ سازی است. بر اساس محور دوم،‌ تقویت توان مالی خریداران از طریق اختصاص بخشی از تسهیلات بدون سپرده به خرید مسکن با اولویت بافت فرسوده شهری به منظور ایجاد تحرک در بخش مسکن و در نتیجه رونق اقتصادی، در دستور کار بانک مسکن قرار دارد. خرید مسکن در بافت فرسوده، طی دو سال گذشته نیز از دو امکان ویژه –نرخ سود کمتر برای تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم و همچنین معافیت بافت از شرط خانه اولی در پرداخت این نوع تسهیلات- برخوردار بود.

بانک مسکن در سال جدید تامین مالی واحدهای مسکونی میان متراژ و متوسط قیمت را در اولویت خود دارد و برای این منظور، مدیریت شعب بانک مسکن در هر استان با ابلاغ مدیر عامل بانک، ماموریت دارد ظرفیت­ ها و نیازهای منطقه ­ای و استانی در بازار مسکن را شناسایی کند و متناسب با آن، برنامه پرداخت انواع تسهیلات بدون سپرده، اوراق و نیازمند سپرده­ گذاری را به صورت استانی تدوین و اجرایی کند.

مدیر عامل بانک مسکن با بیان اینکه نقشه راه بانک مسکن تا 1400، به شکل منعطف و قابل پایش و اصلاح ترسیم شده است افزود: هدف سیاست­ های اعتباری سال 97 بانک مسکن، رونق بخشی به ساخت و ساز و کمک به افزایش قدرت خرید سه گروه تقاضای مسکن شامل خانه­ اولی­ ها، ساکنان بافت­ های فرسوده و همچنین ساماندهی حاشیه­ نشین­ ها است و خط قرمز این سیاست­ ها، ممنوعیت ورود به بازار واحدهای لوکس و بزرگ متراژ است.

رحیمی انارکی تصریح کرد: مدیریت شعب بانک مسکن در سراسر کشور برای سال جدید مطابق ابلاغیه سال 97، باید از پرداخت تسهیلات به پروژه ­هایی که تقاضای موثر برای آنها وجود ندارد اجتناب کنند تا از حبس منابع در بخش ­های ناکارآمد و غیرمصرفی بازار مسکن جلوگیری شود و جریان اعتبارات بانکی تداوم پیدا کند. برای این منظور تامین مالی پروژه ­های ساختمانی با مساحت کمتر از 100 متر مربع به ازای هر واحد مسکونی، در اولویت قرار دارد و به مدیران شعب توصیه شده است.

مدیر عامل بانک مسکن درباره تسهیلاتی که در سال 97 برای بخش مسکن در نظر گرفته شده، به هیبنا گفت: در سال جدید با 29 هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده، برای 680 هزار واحد مسکونی، تسهیلات ساخت و خرید مسکن پرداخت خواهد شد. این تسهیلات در سه دسته حساب­ های تعهدی همچون صندوق یکم، تسهیلات اوراق و همچنین تسهیلات تبصره ­ای طبقه­ بندی شده است. در دسته حساب­ های تعهدی، 5400 میلیارد تومان اعتبار پیش­بینی شده که حداقل 80 هزار واحد مسکونی را شامل می­ شود. برای تسهیلات اوراق ساخت و خرید مسکن نیز اعتبار 8 هزار و 300 میلیارد تومانی به ظرفیت 220 هزار واحد مسکونی پیش­ بینی شده است. در دسته تسهیلات تبصره­ ای نیز اعتبار 7 هزار و 700 میلیارد تومانی برای 180 هزار واحد مسکونی در نظر گرفته شده که 100 هزار واحد آن مربوط به نوسازی بافت­ های فرسوده سراسر کشور در راستای طرح مسکن امید یا همان پیشگام است که البته برای این موضوع حتما به منابع ارزان قیمت از جمله وجوه اداره شده از محل صندوق توسعه مالی نیاز است. همچنین 7 هزار و 800 میلیارد تومان نیز تسهیلات بدون سپرده در سال 97 به سازنده ­ها و خریداران مسکن پرداخت می­ شود.

مدیر عامل بانک مسکن درباره نحوه پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن گفت: سازنده ­ها و پروژه­ های ساختمانی برای دریافت این تسهیلات به سه دسته تقسیم­ بندی می­ شوند که سقف تسهیلات متناسب با هر دسته، متفاوت تعریف شده است.

برای سنتی­ سازی، سقف تسهیلات بدون سپرده ساخت در تهران 70 میلیون تومان، در مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیشتر از 200 هزار نفر 60 میلیون، در سایر شهرها 50 میلیون و در مناطق کمتر توسعه یافته 40 میلیون تومان است. این تسهیلات به سازنده­ های دارای صلاحیت حرفه ­ای و پروانه انبوه ­سازی نیز در 4 گروه شهری نام برده شده به ترتیب در سقف­های 90، 80، 70 و 60 میلیون تومان پرداخت خواهد شد. سازندگان حرفه­ ای در صورتی که از تکنولوژی­ های نوین ساخت و کاهنده مصرف انرژی در ساختمان برای ساخت و ساز استفاده کنند، در قالب دسته سوم تسهیلات، در تهران 110 میلیون، در مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیشتر از 200 هزار نفر 100 میلیون، در سایر شهرها 90 و در مناطق کمتر توسعه یافته 80 میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده دریافت خواهند کرد ضمن آنکه نرخ سود تسهیلات برای دسته سوم، یک درصد کمتر از دو دسته دیگر خواهد بود.

رحیمی انارکی درباره نرخ سود کمتر تسهیلات برای سازنده ­های حرفه ­ای که به ساخت و ساز با تکنولوژی نوین اقدام می­ کنند گفت: این اختلاف نرخ سود به عنوان مشوق برای توسعه بازار ساخت و سازهای حرفه­ ای و تبدیل وضعیت بساز و بفروش­ ها به سازنده­ های دارای صلاحیت، اعمال می­ شود.

به گزارش هیبنا، سقف تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن برای تعاونی­ ها در تهران 55 میلیون تومان، در مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از 200 هزار نفر 45 میلیون و در سایر شهرها 35 میلیون تومان تعیین شده است. در کیش و قشم نیز این تسهیلات در سه سقف 110 میلیون، 90 میلیون و 60 میلیون برای ساخت و سازهای مبتنی بر تکنولوژی نوین، سازنده­ های حرفه ­ای و سنتی­ سازی در سال 97 پرداخت می­ شود. در سایر مناطق آزاد کشور نیز سقف این تسهیلات شامل 100 میلیون، 80 میلیون و 50 میلیون تومان است.

مدیر عامل بانک مسکن درباره تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده نیز گفت: در سال جدید سقف تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده با اولویت بافت فرسوده در تهران 60 میلیون، شهرهای بزرگ و مراکز استان 50 میلیون و سایر شهرها 40 میلیون تومان است که مشروط به در اختیار بودن منابع، پرداخت خواهد شد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000