وام ۶ درصدی برای خریداران آپارتمان نوساز در بافت فرسوده

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۱/۱۵
دولت تنها تسهیل‌کننده است و توسعه‌گران مسؤولیت ساخت و ساز بافت فرسوده را بر عهده دارند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مشاور رئیس ‌جمهور در نوسازی بافت‌های فرسوده با بیان این مطلب بر اینکه دولت بر خلاف طرح مسکن مهر ، نقشی در ساخت و ساز بافت‌های فرسوده ندارد، تاکید کرد.

اکبر ترکان با حضور در برنامه تیتر امشب، گفت: در مراکز استان‌ها 32 قطعه زمین توسط وزارت راه به مسئله نوسازی اختصاص می‌یابد و همین موضوع در تهران 15 قطعه از زمین های دولتی را شامل می‌شود.

وی گفت: باور ما بر این است که دولت نباید وارد ساخت و ساز شود و این توسعه گران هستند که کار ساخت و سازدر این محله‌ها و مسکن آن را بر عهده خواهند داشت، در حقیقت دولت در این زمینه نقش پشتیبانی را بازی می کند، ما می خواهیم این توسعه گران خانه ها را بسازد.

مشاور رئیس جمهور در امور نوسازی بافت های فرسوده، افزود: احیای بافت های فرسوده در دوره‌های قبل نیز دنبال می شد، لذا ما با توجه به تجربیات گذشته در تلاشیم که این روند را ادامه دهیم، در دوره قبل شهرداری تجمیع خانه های فرسوده برای نوسازی را دنبال می کرد، ولی محله و بافت فرسوده نوسازی نمی شد و تنها خانه‌های کوچک بودند که با تجمیع نوسازی می‌شدند، ما در حال حاضر در تلاشیم در کنار تجمیع خانه‌های متراژ کوچک بافت کوچه و محله های فرسوده را نوسازی کنیم.

ترکان تصریح کرد: ما سه دسته هزینه داریم، نخست هزینه های خانه و محله که بر عهده توسعه گر است، دسته دوم زیرساخت های آب و برق و ... هستند که تامین هزینه و امکانات آن بر عهده دولت است و دسته سوم ساخت مدارس و ... هستند.

وی تاکید کرد: برای ساخت مدرسه در این محله های فرسوده آموزش و پرورش و برای خانه بهداشت و ایجاد مراکز ورزشی به ترتیب وزارت بهداشت، وزارت ورزش و جوانان و ... مسوولیت ساخت و نوسازی این مراکز را بر عهده دارند.

ترکان یادآور شد: توسعه گر قرار است 50 سازه را برای خود و 50 سازه دیگر را هم به ساکنان این بافت‌های فرسوده بسازد، خریداران این بافت ها می توانند با استفاده از تسهیلات 6 درصد از محل صندوق ذخیره یکم صاحب خانه شوند. این برای خانه اولی هاست که با خواب پول 20 میلیونی خود به مدت 2 سال می توانند تا 80 میلیون تومان تسهیلات مسکن دریافت کنند. البته اینها در حد پیش بینی است، زیرا ممکن است در عمل همه چیز به این خوبی پیش نرود.

وی خاطرنشان کرد: ساکنان بافت فرسوده بدون پرداخت ریالی، خانه فرسوده تحویل می‌دهند و خانه ای نو تحویل می گیرند در نتیجه بدون هیچ پرداختی صاحب خانه ای نو می شود.

ترکان گفت: دسته دوم کسانی هستند که این خانه ها را خریداری می کنند، نرخ بهره بانکی بالا موجب شده تا خریداران نتوانند از پس خرید این خانه ها برآیند. لذا در این شرایط متقاضیان می توانند به راحتی صاحب خانه شوند زیرا نرخ سود تسهیلات فقط 6 درصد است.

وی افزود: شهر فقط خانه نیست بلکه اقتصاد هم دارد، در حال حاضر 90 انبوه ساز آمادگی خود را برای نوسازی این محله ها و بافت های فرسوده اعلام کرده اند.

ترکان افزود: اولویت اصلی ما افرادی هستند که در این محله های ضعیف سکنی دارند نه ثروتمندانی که برج سازی می کنند و از تمکن بالای مالی برخوردار هستند.

وی افزود: ما اگر فقط بتوانیم نصف این 1350 محله را نوسازی کنیم موفقیت خوبی کسب کرده ایم زیرا امیدی نداریم که بتوانیم به همه اهداف مورد انتظار در این برنامه دست یابیم زیرا امکانات ما محدود است و این مردم، توسعه گران و بخش خصوصی است که باید پا به میدان بگذارند تا این طرح ها به نتیجه برسند.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000