رییس اداره کل سازمان و روش های بانک مسکن تشریح کرد

تعیین تکلیف مطالبات بانک مسکن از سازنده ها

بانک مسکن به منظور تعیین تکلیف مطالبات خود از سازنده ها دستورالعمل جدید صادر کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، در راستای کمک به سازندگان بدهکار به بانک مسکن که طی سال های گذشته با دریافت تسهیلات مشارکت مدنی (تسهیلات ساخت مسکن) اقدام به ساخت واحدهای مسکونی کرده اند و تا کنون به هر دلیلی موفق به بازپرداخت این تسهیلات نشده اند، بانک مسکن دستورالعمل جدیدی صادر کرده است که نحوه بازپرداخت این تسهیلات را برای سازندگان تسهیل می کند.

دستورالعمل جدید علاوه بر کمک به سازندگان برای تسهیل روند بازپرداخت تسهیلات اخذ شده، روشی برای وصول بخشی از مطالبات معوق بانک مسکن نیز محسوب می­شود.

هم اکنون بخشی از مطالبات معوق بانک مسکن مربوط به عدم بازپرداخت یا تاخیرهای طولانی مدت در بازپرداخت تسهیلات مشارکت مدنی(تسهیلات ساخت مسکن) است.

برمبنای دستوالعمل جدید، در صورت درخواست سازنده برای تسهیل فرآیند بازپرداخت تسهیلات و تسویه حساب بدهی با بانک مسکن، مبلغ بدهی تقسیط شده و با نرخ سود عقود مبادله ای به بانک پرداخت می شود؛ در متن این دستورالعمل در توضیح این موضوع آمده است: «به منظور تعیین تکلیف مطالبات بانک مسکن در قراردادهای مشارکت مدنی بخش مسکن و در صورت درخواست شریک، تقسیط بدهی ناشی از قرارداد مذکور به مدت 24 ماه به نام شریک، با نرخ سود عقود مبادله ای، مشروط به واریز حداقل معادل 10 درصد مانده بدهی، توسط کمیته اعتباری مدیریت شعب ذی ربط بانک مسکن امکان پذیر است».

در همین رابطه رییس اداره کل سازمان و روش های بانک مسکن نیز از صدور دستورالعمل جدید برای تعیین تکلیف مطالبات بانک مسکن از سازنده ها خبر داد. محمود یوسفی در گفت و گو با پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، اعلام کرد: دستورالعمل جدید با دو هدف صادر شده است؛ اولین هدف کمک به سازندگان مسکن به منظور تسویه بدهی و تسهیل شرایط بازپرداخت تسهیلات اخذ شده است.

به گفته وی طی سال های اخیر به دلیل وجود رکود عمیق در حوزه ساخت و ساز دسته ای از سازندگان که با استفاده و اتکا به تسهیلات مشارکت مدنی(تسهیلات ساخت مسکن) اقدام به انجام فعالیت های ساختمانی و ساخت مسکن کرده بودند موفق به فروش واحدهای مسکونی ساخته شده نشدند و همین موضوع باعث ضعف بنیه مالی آن ها و ناتوانی در پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی شد.

یوسفی ادامه داد: هدف دیگر از صدور این دستورالعمل، ارائه روشی جدید و عملیاتی برای وصول بخشی از مطالبات بانک مسکن است که هم اکنون در قالب تسهیلات پرداختی مشارکت مدنی به سازنده ها، وصول نشده است؛ درحال حاضر بخشی از مطالبات بانک مسکن به دلیل ناتوانی سازندگان در پرداخت اقساط قابل وصول نیست و این دستورالعمل جدید کمک می کند این مطالبات به تدریج به بانک مسکن بازگشته و بخشی از منابع لازم برای انجام سیاست های حمایتی در حوزه مسکن از جمله پرداخت تسهیلات جدید از این محل فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس دستورالعمل جدید در صورت درخواست خود سازنده، بدهی وی پس از تسویه و واریز نقدی 10 درصد از مبلغ کل بدهی در ابتدا، برای مدت دو سال با نرخ سود عقود مبادله ای تقسیط می شود و به این ترتیب سازنده هایی که در بازپرداخت اقساط خود با تاخیر مواجه شده و موفق به تسویه حساب بدهی خود با بانک نشده اند می توانند از این طریق نسبت به بازپرداخت اقساط اقدام کنند.

به گزارش هیبنا، این دستورالعمل بر اساس و در راستای سیاست های اعتباری بانک مسکن در سال 97 تدوین شده است؛ یکی از اصلی ترین و محوری ترین این سیاست ها در سال جدید کمک به سمت عرضه مسکن برای ساخت و تولید واحدهای مسکونی مصرفی و عرضه این واحدها به بازار مسکن است.

بانک مسکن در سال 97 علاوه بر تلاش برای برقراری مجدد مسیر پرداخت تسهیلات بدون سپرده به سازندگان مسکن، از طریق تسهیل شرایط بازپرداخت بدهی های قبلی سازندگان به بانک، امکان تازه ای را برای آن ها فراهم کرده است تا آن دسته از سازندگانی که در سال های رکود مسکن به دلیل ناتوانی برای فروش واحدهای ساخته شده قادر به تسویه حساب با بانک نشده اند بتوانند از این مسیر بدهی خود را به صورت اقساطی تسویه کنند.

این موضوع به سازندگان امکان می دهد منابع مالی خود را صرف احداث پروژه های جدید کنند و بابت تاخیر در پرداخت اقساط مشمول جرایم دیرکرد نشوند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000