وزیر راه و شهرسازی در مراسم سی­ و نهمین سالگرد تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مطرح کرد

رشد بادکنکی­ شهرها به رغم فرسودگی از درون

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۱/۲۱
وزیر راه و شهرسازی با حضور در مراسم سی و نهمین سالگرد تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که با فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل حساب ۱۰۰ آغاز به کار کرد، از شکل بدقواره توسعه شهرها انتقاد کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن -هیبنا، عباس آخوندی صبح امروز با حضور در مراسم سالگرد تاسیس بنیاد مسکن، گفت: دولت در بخش مسکن قصد دارد با اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری، دو مشکل حاد کالبدی و اجتماعی شهرها را حل و فصل کند.

وی افزود: این دو مشکل در دو محدوده متضاد شهری شکل گرفته اند. درون شهرها به هسته فرسوده مناطق شهری تبدیل شده بطوریکه بافت­های فرسوده شهرهای کشور با انواع معضلات اجتماعی، زیست محیطی و کالبدی از بابت کلنگی بودن خانه ­ها و ناپایداری بناها و همچنین خطر تخریب و آسیب دربرابر حوادث طبیعی و انسان­ساز روبرو هستند. از طرف دیگر، محدوده بیرون شهرها بخصوص شهرهای بزرگ به شکل بادکنکی رشد غیررسمی پیدا کرده و معضل حاشیه­نشینی و بافت های ناکارآمد را بوجود آورده است.

در بافت­های ناکارآمد بیرون و درون شهرها، حدود 20 میلیون نفر ساکن هستند.

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: دولت با اجرای طرح ملی بازآفرینی قصد دارد سالانه دست کم به مدت 5 سال، 100 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده احداث و نوسازی کند.

آخوندی با انتقاد از چهره فیزیکی شهرهایی همچون تهران، اصفهان،‌ شیراز و مشهد گفت: قطع پیوند اجتماعی و مسایل انسانی در شهرها مشکلی است که از بدقیافه شدن چهره کالبدی شهرها نشات می­گیرد. این بدقیافه شدن حاصل عدم رسیدگی به مسایل شهرسازی بوده است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در مجموعه شهری تهران در حال حاضر حدود 14 میلیون نفر جمعیت ساکن است در حالیکه در پایتخت (شهر تهران)، کل جمعیت ساکن حدود 8 میلیون و 700 هزار نفر است. این دو عدد بیانگر رشد بادکنکی اطراف کلان شهر تهران است که تبعات آن به شکل تحمیل شدن جمعیت روز به پایتخت و تکمیل استفاده از ظرفیت­های زیست محیطی تهران همچون هوا و آب شرب است. در این شرایط، سخت شدن زندگی در کلان شهرها، نتیجه این مدل رشد شهری می تواند باشد.

آخوندی در ادامه صحبت خود، به ماموریت­­هایی که اوایل انقلاب برای نهادهایی همچون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حوزه مسکن ترسیم شد نیز اشاره کرد و گفت:‌ یکی از موضوعات مهم اول انقلاب حاشیه نشینی در اطراف تهران و شهرهای بزرگ بود و همین امر نیز موجب صدور فرمان تاریخی حضرت امام برای تشکیل حساب ۱۰۰ شد. همان زمان هم بحث اصلی، بحث رشد حاشیه‌ شهرهای بزرگ و پرجمعیت و شرایط بسیار ناهنجار در خارج از محدوده اصلی شهرها بود. لذا پرداختن به موضوع بافت­های ناکارآمد شهری، یک سیاست درست و مناسب و ضروری در این دوره زمانی است.

آخوندی در عین حال کارنامه سه دهه سیاست­گذاری در حوزه تامین مسکن بخصوص برای اقشار ضعیف جامعه –از جمله ماموریت­های بنیاد مسکن- را مورد نقد قرار داد و گفت‌:‌ سیاست­هایی همچون توسعه شهرهای جدید یا اجرای طرح مسکن مهر طی سال­های اخیر چندان موفقیت آمیز نبوده است. چرا که هیچکدام نتوانست موضوع تامین مسکن را به شکل واقعی و موثر حل و فصل کند بلکه همه آنها به نوعی به توسعه حاشیه­نشینی دامن زد.

در حال حاضر حدود نیمی از ظرفیت مسکونی شهرهای جدید خالی است و از سکونت در آنها استقبال نمی­شود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000