پایگاه خبری بانک مسکن گزارش می دهد؛

عزم بانک مسکن برای ورود به پروژه‌های میان درآمدی

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۱/۲۶
شرکت سرمایه گذاری مسکن به عنوان بازوی عملیاتی بانک مسکن در زمینه ساخت و سازهای هدفمند، با هدایت این بانک گام جدیدی برای ورود به پیش رونق در صنعت ساختمان را برداشته است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا، آمارها نشان می دهد حجم صدور پروانه ساخت و ساز توسط شهرداری تهران طی 4 سال اخیر که تحت عنوان رکود مسکن شناخته می‌شود روند نزودلی داشته و تنها طی 6 ماه اخیر که وضعیت بازار مسکن در دوره پیش‌ رونق قرار داشت، صدور پروانه‌های ساخت و ساز با رشد اندک مواجه بوده است.

همین موضوع سبب شده تا سیاست گذاران بخش مسکن علاوه بر تحریک بخش تقاضا، بر تحریک بخش عرضه با استفاده از افزایش تسهیلات ساخت مسکن تمرکز کنند.

از همین رو یکی از برنامه‌های اصلی بانک مسکن در سال جاری، افزایش میزان تسهیلات بدون سپرده ساخت برای انبوه سازان است که ویژه ساخت واحدهای مسکونی کمتر از 100 متر مربع طراحی و تدوین شده است؛ با همین رویکرد انبوه سازان در تهران می‌توانند برای واحدهای کوچک و میان متراژ سنتی‌ساز 70 میلیون تومان و برای واحدهای دارای تکنولوژی نوین ساخت و ساز تا 110 میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده و بدون نیاز به خرید اوراق تسهیلات(تسه) دریافت کنند که این امکان می تواند در افزایش سمت عرضه مسکن با توجه به رشد تقاضا و در نتیجه ایجاد رونق در بازار مسکن بسیار موثر باشد.

در این میان شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن به عنوان بازوی عملیاتی و ساخت و ساز بانک مسکن و یکی از انبوه سازان بزرگ می‌تواند نقش بی‌بدیلی در اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن برای ایجاد رونق در بازار مسکن داشته باشد.

از سوی دیگر با توجه به اینکه سال جاری سال «حمایت از کالای ایرانی» نام گذاری شده، راه اندازی نهضت ساخت و ساز واحدهای کوچک متراژ قطعا می تواند در افزایش تولیدات سازندگان داخلی مصالح ساختمانی و نیز بازفعال سازی کارخانجات تولید سیمان و فولاد بسیار موثر باشد که بیشترین اشتغال را در بخش مصالح ساختمانی به خود اختصاص می دهند.

گفتنی است پیش از این نیز علی چگینی مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی خواستار تقویت شبکه بانکی در زمینه پرداخت تسهیلات بدون سپرده برای احداث واحدهای مسکونی کوچک و میان متراژ شده بود؛ در همین راستا ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن نیز در ابتدای سال جاری در راستای تشریح سیاست‌های این بانک در سال 97 اعلام کرد ممنوعیت اعطای تسهیلات برای ساخت واحدهای مسکونی لوکس به کلیه شعب این بانک در سراسر کشور ابلاغ شده است و بر پرداخت تسهیلات بدون سپرده به سازندگان واحدهای کوچک و میان متراژ تاکید شده است.

بر اساس این گزارش، به نظر می رسد، فرصت به وجود آمده از یک رو و نیز فرا رسیدن سر رسید سپرده­گذاری متقاضیان خرید مسکن در صندوق پس انداز مسکن یکم فرصت مناسبی را برای انبوه سازان و همچنین شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن با هدف تولید واحدهای مسکونی کمتر از 100 متر مربع برای اقشار متوسط و میان درآمد فراهم کرده است تا بار دیگر این سیاست رونق را در بازار مسکن در سال جاری بازگرداند. آمارهای رسمی نشان می­دهد بیش از 60 درصد معاملات خرید آپارتمان در تهران به آپارتمان­های کمتر از 90 مترمربع اختصاص دارد.

در همین حال، طی دو سال گذشته نیز گروه سرمایه گذاری مسکن سیاستگذاری ساخت پروژه‌های مسکونی برای اقشار میان درآمدی را در دستور کار خود قرار داده که با همین رویکرد 70 درصد از پروژه‌های این شرکت به ساخت پروژه های مسکونی میان متراژ اختصاص یافته است.

به گفته محمدرضا امینی مدیرعامل این شرکت؛ «پروژه های دارای مقیاس وسیع و پروژه های دارای قابلیت دریافت تسهیلات برای ساخت و فروش، در اولویت قرار دارند تا بتوانیم هم در بخش ساخت و هم در بخش فروش، مزیت رقابتی ایجاد کنیم.»


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000