هیبنا گزارش می­دهد

فصل شروع رونق در ساخت مسکن

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۱/۲۸
بانک مرکزی با انتشار گزارشی از وضعیت صدور پروانه های ساختمانی، تحولات بازار ساخت و ساز در سه ماهه سوم سال 96 را تشریح کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، آمارهای منتشر شده در این گزارش نشان دهنده شروع رونق فعالیت های ساخت و ساز و سرمایه گذاری های ساختمانی در سه ماهه سوم سال گذشته -پاییز 96- است. بر این اساس از سه ماهه سوم سال گذشته همزمان با افزایش تقاضا برای ساخت واحدهای مسکونی جدید، حجم صدور پروانه های ساختمانی نیز افزایش یافته است که به معنای ورود و بازگشت بحش قابل توجهی از سازندگان به عرصه سرمایه­گذاری ساختمانی است.

در سه ماهه سوم سال 96، در کل مناطق شهری کشور مجموعا 25 هزار و 500 فقره پروانه ساختمانی برای احداث ساختمان­های مسکونی صادر شده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته یعنی پاییز سال 95، معادل 8.6 درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که از این تعداد 2 هزار و 300 فقره پروانه در فصل پاییز مختص شهر تهران بوده یا به عبارت دیگر در پاییز 96 به 2 هزار و 300 ساختمان جدید اجازه ساخت داده شده است که این میزان نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل-پاییز 96- برابر با 15.7 درصد افزایش داشته است.

نسبت دو برابری میزان رشد تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده در شهر تهران نسبت به نرخ رشد صدور پروانه در کل مناطق شهری نشان می دهد رونق ساخت و ساز مسکن در شهر تهران زودتر و ابعاد بزرگتر از سایر مناطق شهری آغاز شده است این در حالی است که پیش بینی می شود مطابق با روال معمول در هر دوره از رکود و یا رونق در بازار مسکن و ساخت و ساز، تحولات ایجاد شده در بازار فعالیت های ساختمانی شهر تهران با تاخیر زمانی چند ماهه به بازار سایر شهرها نیز سرایت کند؛ از این رو می توان انتظار داشت در ماه های پیش رو گزارش های آماری نرخ های بالاتری از رشد حجم صدور پروانه و فعالیت های ساختمانی در کل مناطق شهری کشور را اعلام کنند.

این در حالی است که در شهرهای کوچک نیز همزمان با رشد 13.7 درصدی در حجم صدور پروانه های ساختمانی نسبت به مدت مشابه سال گذشته آغاز رونق در بازار ساخت و ساز کلید خورده است.در شهرهای با جمعیت کمتر از 200 هزار نفر پاییز سال گذشته 18 هزار و 300 فقره پروانه ساختمانی برای احداث همین تعداد ساختمان صادر شده است؛ در شهرهای بزرگ نیز در این مدت تنها 5 هزار فقره پروانه صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند صدور پروانه در این شهرها کاهشی بوده است.

همچنین برآورد سطح زیربنای طبقات ساختمان ها براساس پروانه های صادر شده در سه ماهه سوم سال گذشته،نشان می دهد در پاییز سال 96 در شهر تهران مجموعا 2 میلیون و 900 هزار مترمربع زیربنای ساختمانی مجوز ساخت دریافت کرده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل معادل 7.8 درصد رشد کرده است؛در شهرهای بزرگ سطح زیربنای طبقات ساختمان های جدید که در پاییز سال 96 مجوز ساخت دریافت کرده اند 4 میلیون مترمربع برآورد شده است که این رقم نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 3.9 درصد رشد داشته است؛با این حال در سه ماهه سوم سال گذشته شاهد کاهش سطح زیربنای طبقات ساختمان ها در پروانه های صادر شده در شهرهای کوچک بوده ایم،طوریکه سطح زیربنای طبقات در این پروانه ها 4.8 درصد کاهش یافته است.در پاییز 96 مجموعا 6 میلیون و200 هزار مترمربع بعنوان زیربنای طبقات ساختمان ها براساس پروانه های صادر شده گزارش شده است.

به طور کلی در سه ماهه سوم سال 96،مجموعا 13 میلیون و 100 هزار مترمربع زیربنا در پروانه های صادر شده پیش بینی شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 0.3 درصدی داشته است؛رشد کمتر از نیم درصدی سطح زیربنای طبقات ساختمان ها براساس پروانه های ساختمانی صادر شده در پاییز 96 نشان می دهد الگوی ساخت و ساز در کشور بر مبنای تعیین سطح زیربنای طبقات در ساختمان های جدید تغییر چندانی نداشته است و در واقع مطابق با همان الگوی سال گذشته بوده است.

بر اساس این گزارش همچنین شاخص بهای خدمات ساختمانی در پاییز 96 نسبت به سال پایه 1395، معادل 7.8 درصد و شاخص بهای تولیدکننده مصالح ساختمانی بر مبنای سال 1390 برابر با 17 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000