دبیر کانون سراسری انبوه سازان:

حرکت بازار مسکن تحت تاثیر نوسان نرخ ارز کند شد

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۲/۰۱
دبیر کانون سراسری انبوه سازان ایران با بیان اینکه زمین مهمترین فاکتور در تعیین قیمت تمام شده مسکن است، گفت: حرکت بازار مسکن با رشد نامتعارف نرخ دلار کند شد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا به نقل از خبرگزاری مهر، فرشید پورحاجت ضمن اشاره به چهار فاکتور اصلی برای تعیین قیمت مسکن یعنی دستمزد، نرخ خدمات، مصالح و زمین افزود: هم اکنون نرخ زمین به طور متوسط در کشور بین ۳۰ تا ۷۰ درصد از قیمت تمام شده مسکن را تشکیل می دهد.

وی با بیان اینکه ارز یک فاکتور بسیار مهم اقتصادی در ایران است، اظهار کرد: سکه، طلا، دلار و بورس جزء بازارهای همسو با بازار ارز هستند، بنابراین تغییرات هر یک از این بازارها در بازار دیگر اثرگذار خواهد بود.

دبیرکانون سراسری انبوه سازان ایران گفت: رشد نامتناسب نرخ دلار طی چند مدت اخیر در کشور قطعا در بازارهای موازی اثر خواهد گذاشت.

وی همچنین با بیان اینکه حرکت بازار مسکن با رشد نامتعارف نرخ دلار کند شد، افزود: پیش بینی می شود با توجه به سیاست هایی که دولت در راستای کنترل نرخ ارز دنبال می کند، در آینده نزدیک سرمایه ها از بازار دلار به سمت بازار های موازی به ویژه بازار مسکن سرازیر شود.

پورحاجت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: طی یک ماهه گذشته مصالح ساختمانی متاثر از رشد نرخ نامتعارف دلار بر مدار گرانی قرار گرفت. به دنبال آن بی تردید با رشد قیمت اقلام مورد استفاده در ساختمان مانند آهن، میلگرد، سیمان، گچ و غیره طبیعی به نظر می رسد که قیمت مسکن به عنوان یک کالا نیز افزایش پیدا کند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000