یک کارشناس اقتصاد مسکن تحلیل کرد

اشتباه رایج در سرمایه گذاری ملکی

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۲/۰۲
یک کارشناس اقتصاد مسکن به تشریح یک اشتباه رایج در سرمایه گذاری ملکی در دوره فعلی رونق بازار مسکن پرداخت.
پایگاه خبری بانک مسکن

بهروز ملکی،کارشناس اقتصاد مسکن و صاحبنظر در حوزه سرمایه گذاری در بازار ملک در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، اعلام کرد: در دوره رونق فعلی، سرمایه گذاری در سمت تجاری بازار اشتباه است.

وی با بیان اینکه مشخصات رونق در زمان حاضر و در دوره جدید اساسا با مشخصات رونق در دوره های قبل متفاوت است خاطرنشان کرد: هم اکنون شاهد هستیم به رغم توصیه های قبلی برخی از سرمایه ها به صورت مجدد در حال ورود به بازار املاک تجاری است این در حالی است که به دلیل اشباع این بازار از ظرفیت سرمایه گذاری و ساخت، هم اکنون به هیچ وجه بازار املاک تجاری به عنوان محل امن و پربازده برای سرمایه گذاری ملکی به خصوص برای سازندگان محسوب نمی شود.

ملکی گفت: آمارها نشان می دهد میزان دسترسی ایرانی ها به واحدهای تجاری نسبت به میانگین کل دنیا بسیار بالاتر است به این معنا که به به طور تقریبی در ازای هر 8 خانوار در کشور یک واحد تجاری یا مغازه وجود دارد و آمارهای رسمی نشان می دهد حجم بسیار زیادی از واحدهای تجاری در سال های گذشته احداث شده است که فراتر از نیاز فعلی و آتی در حوزه تامین این واحدها است.

وی گفت: با این حال مشاهده می شود که عرضه واحدهای تجاری، میل به سرمایه گذاری در آن ها و همچنین کشش برخی سازندگان برای احداث این واحدها همچنان وجود دارد و برخلاف توصیه های قبلی مبنی بر عدم توجیه پذیری اقتصادی سرمایه گذاری برای ساخت و خرید این واحدها بازار املاک تجاری همچنان مورد علاقه و مورد استقبال برخی از افراد است.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه بازار املاک تجاری قطعا تا چند سال آینده فاقد کشش سرمایه گذاری به خصوص برای سازندگان است، ورود به عرصه ساخت این واحدها را یک اشتباه استراتژیک اعلام کرد. به گفته وی در شرایط فعلی برخی دیگر از بخش های بازار مسکن و ساختمان برای سرمایه گذاری به طور قطع از بازار املاک تجاری جذاب تر و پربازده تر است و لازم است سرمایه گذاران و متقاضیان ورود به حوزه املاک برای سرمایه گذاری، به جای ورود به بازار املاک تجاری این بخش ها را هدف قرار دهند.

وی به خصوص به سازندگان مسکن توصیه کرد: با توجه به پتانسیل موجود در بازار مسکن به خصوص نیاز به ساخت واحدهای مسکونی مصرفی و معمولی (آپارتمان های کوچک متراژ و میان متراژ) بهتر است سازندگان و سرمایه گذاران در جهت دو هدف عمده به این بخش از بازار مسکن ورود کنند.

ملکی توضیح داد: هم اکنون عمده تقاضا در بازار ملک معطوف به تقاضای خرید واحدهای مسکونی مصرفی در متراژهای زیر 100 مترمربع است و بخش زیادی از متقاضیان به خصوص خانه اولی ها متقاضی خرید واحدهای مسکونی تا 70 مترمربع هستند این در حالی است که بازار مسکن در این بخش با کمبود عرضه مواجه است در حالی که تقاضا برای خرید این واحدها روز به روز افزایش می یابد. بنابراین در حوزه سرمایه گذاری ملکی اولین توصیه به سرمایه گذاران به خصوص سازندگان ورود به این بخش از بازار برای ساخت واحدهای مسکونی مورد تقاضا از سوی اکثریت متقاضیان حاضر در بازار ملک است.

وی در تشریح دومین اثر مثبت این اقدام گفت: از سوی دیگر افزایش ساخت این واحدها علاوه بر ایجاد بازدهی مطلوب برای سازندگان، منجر به رونق بازار مسکن از سمت تقاضای مصرفی و در نتیجه پاسخ به نیاز عمده موجود در این بازار می شود؛ همین موضوع در نهایت منجر به ایجاد تعادل در سمت عرضه وتقاضای مسکن و در نتیجه بهبود شرایط کلی در بازار معاملات واحدهای مسکونی نیز خواهد شد.

ملکی به متقاضیان سرمایه گذاری در بازار املاک به خصوص سازندگان توصیه کرد: لازم است همه سرمایه گذاران و سازندگان قبل از هر اقدامی برای وورد به حوزه سرمایه گذاری و ساخت املاک، از صحت برآوردهای اولیه در خصوص میزان بازدهی پروژه ای که قصد سرمایه گذاری در آن را دارند و همچنین حوزه ای که در آن اقدام به سرمایه گذاری می کنند اطمینان حاصل کنند چرا که در بسیاری موارد برآوردهای اولیه و گزارش های مالی ارقام و محاسبات درستی در خصوص میزان بازدهی و سایر مختصات اقتصادی پروژه ها ارائه نخواهند کرد؛ بنابراین لازم است در این زمینه تنها به تخمین ها واحتمالات توجه نکرد و با دقت بیشتری موضوع را مورد بررسی قرار داد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000