معاون اول رییس جمهوری:

پیام سیاست جدید ارزی، شفافیت است

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۷/۰۲/۰۴
معاون اول رییس جمهوری که در جلسه رونمایی از سامانه نیما سخن می گفت، با تشکر از ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: وی در خط مقدم این مسئولیت قرار دارند.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، اسحاق جهانگیری در مراسم رونمایی از سامانه نیما که در ساختمان بانک مرکزی برگزار شد،از وی و همه کسانی که در بانک مرکزی و همه وزارتخانه‌ها این امکانات را فراهم کردند تشکر می‌کنم. پیام سیاست جدید ارزی، شفافیت در نظام ارزی کشور است و خوشبختانه با همت و تلاش بانک مرکزی این امر در حال تحقق است و امروز شاهد رونمایی سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی هستیم.

وی با بیان اینکه موارد زیادی داریم که برخی ارز دریافت کرده اند که کالا وارد کنند لیکن کالا وارد نشده است و ضروری بود که بر منابع ارزهای تخصیصی نظارت دقیقی وجود داشته باشد افزود: هدف این بود که ما بتوانیم واردات کالا و خدمات کشور را به کانال های رسمی وارد کنیم ضمن آنکه اولویت اصلی کشور تامین کالاهای اساسی کشور و انجام واردات رسمی است که با طراحی این سامانه اطمینان حاصل می کنیم کالایی که صادر می شود به عنوان یک دارایی کشور، ارز حاصل از آن به داخل کشور بازمی گردد.

جهانگیری تاکید کرد: هیچ کشوری حاضر نیست کالا صادر کند اما دنبال بازگشت ارز حاصل از این صادرات به کشورش نباشد. ضمن انکه در مقابل نیز هیچ کس در کشور طرفدار قاچاق نیست اما آیا توجه شده است که ارز مورد نیاز آن از کجا تامین می شود؟ در حالی که در مرزها پرسنل فداکار انتظامی با قاچاقچیان درگیر می شوند و عده ای هم در این مسیر شهید می شوند اما متاسفانه قبل از این، ارز آن از بازار تامین می شد.
وی افزود: با فعالیت سامانه نیما تخصیص و تامین ارز مورد نیاز از مسیر بانکی و به تقاضاهای قانونی تعلق خواهد گرفت و دیگر شاهد مباحث پولشویی و اختصاص ارز کشور به کالای قاچاق نخواهیم بود.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه سیاست جدید ارزی به دلیل آنکه زودتر از زمانی که پیش بینی کرده بودیم، اجرایی شد افزود: بر این اساس بخشنامه ها و دستورالعمل هایش آماده نبود که طی چند روز گذشته تهیه و اکنون همه مقررات مورد نیاز آن به سرعت تدوین شده است.
جهانگیری با یادآوری اینکه حجم واردات در فروردین چهار درصد کاهش یافته و در مقابل صادرات رشد کرده است، گفت: شبکه های خارجی اصرار دارند که بگویند این طرح شکست می خورد در حالی که آمارهای بانک مرکزی می گوید که در همین مدت کوتاه بیش از 2 میلیارد دلار با دلار 4200 تومانی به واردات تخصیص داده است.
معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: همه نظام متعهد به سیاست جدید ارزی است؛ از رهبر معظم انقلاب اسلامی و رییس جمهوری گرفته تا همه اعضای ستاد اقتصادی دولت برای اجرای این سیاست همکاری می کنند و پشتیبان هستند.
معاون اول رییس جمهوری گفت: یکی از سیاست های ما این بود که آن دسته از افراد که در خانه ارز دارند ، ارزها انها را به سیستم بانکی هدایت کنیم که هرگاه ارز خود را نیاز داشتند با سود مناسب ارز دریافت کنند و بانک مرکزی این را تضمین کرده است.
وی از بانک ها خواست در این زمینه اطلاع رسانی کنند و به مردم اطمینان دهند زیرا عده ای در گذشته با اطمینان مردم بازی کردند و ما امروز باید این اعتماد را احیا کنیم.
جهانگیری اظهار داشت: ما قدر صرافی ها را می دانیم زیرا در روزهای سخت به کمک ملت ایران آمدند؛ اینکه می گویند دولت صرافی ها را قبول ندارد، حرف ناحقی است ؛ بدیهی است صرافی ها باید با مقررات بانک مرکزی خود را تطبیق دهند.
وی افزود: باید با ذی نفعان سیاست های جدید ارزی جلسات مجزا گذاشت. از بانک ها می خواهم به طور جدی روی این سیاست ها بایستید؛ زیرا با کمک آنها این سیاست ها با موفقیت اجرایی می شود و در مواردی که با مشکل رو به رو می شوند، با همکاری رییس کل بانک مرکزی حل شود.
جهانگیری تاکید کرد: واردات کالاهای اساسی و دارو و تخصیص یارانه به آن، در اولویت دولت است و تردید نداشته باشید که یارانه تخصیصی حتما پرداخت می شود.
وی افزود: باید با اقتصاددانان و کارشناسان نیز جلساتی برگزار کرد و شرایط کشور و اتخاذ این سیاست را توضیح داد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000