رونق بازار مسکن با کاهش ۱.۵ تا ۲ واحد درصدی سود تسهیلات مسکن یکم

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۲/۰۶
نماینده دهمین مجلس شورای اسلامی گفت: کاهش نرخ سود تسهیلات خرید مسکن علاوه بر تحریک بخش تقاضای مسکن می تواند به رونق ساخت و ساز نیز کمک کند.
پایگاه خبری بانک مسکن

حبیب‌الله دهمرده در گفتگو با پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، با اشاره به مصوبه سه شنبه شورای پول و اعتبار در خصوص کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم از 9.5 درصد به 8 درصد در مناطق شهری و از ۸ درصد به ۶ درصد در بافت‌های فرسوده گفت: در شرایطی که نرخ سود بازپرداخت تسهیلات در شبکه بانکی کشور 18 درصد است، این تصمیم شورای پول و اعتبار با حمایت وزارت راه و شهرسازی و اقدامات محوری بانک مسکن بسیار می تواند در تامین مسکن اقشار متوسط جامعه موثر باشد.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تامین مسکن اقشار میان درآمدی بدون حمایت دولت ها میسر نیست افزود: طی چند سال گذشته با تاسیس صندوق پس انداز مسکن یکم انصافا گام بزرگی در این زمینه برداشته شد.
دهمرده با تاکید بر اینکه نرخ سود بازپرداخت تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم از سال 94 و همزمان با تاسیس این صندوق طی چند مرحله پس از بررسی وضعیت تقاضای بازار کاهش پیدا کرد که جای تحسین دارد ادامه داد: کاهش نرخ سود منجر به افزایش تقاضا برای سپرده گذاری نزد این صندوق می شود.
وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: علاوه بر اینکه بازنگری در سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم می تواند در افزایش سمت تقاضای بازار کمک کند، به رونق بازار مسکن و انگیزه سازندگان به ساخت واحدهای میان متراژ نیز کمک خواهد کرد.
این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: با توجه به اینکه قشر میان درآمدی جامعه متقاضی واحدهای با متراژ کمتر از 100 متر مربع هستند لذا سازندگان در جهت ساخت این نوع واحدها ترغیب می شوند که در نهایت به رونق بازار منتج خواهد شد.
دهمرده همچنین درباره کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم برای مناطق بافت فرسوده از 8 درصد به 6 درصد گفت: با توجه به اینکه سیاست دولت در سال جاری نوسازی بافت های ناکارآمد شهری است این تسهیلات نیز می تواند یک تصمیم بسیار موثر در افزایش تقاضا باشد.
وی گفت: هر چند طی دولت های مختلف تصمیمات زیادی در حوزه نوسازی بافت های فرسوده گرفته شده اما واقعیت این است که هنوز این تصمیمات جنبه اجرایی نداشته است.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس قانون برنامه پنجم قرار بود سالانه 10 درصد از بافت های ناکارآمد شهری نوسازی شود اما این هدف محقق نشده است و این به دلیل نبود سیاستگذاری درست در این حوزه است اما با مصوبات و تصمیمات اخیر دولت در حوزه حمایت از نوسازی این بافت ها می توان به ایجاد یک تحول در این مناطق امیدوار بود.
وی تصریح کرد: یکی از گام های مثبت دولت برای نوسازی این مناطق، علاوه بر پرداخت تسهیلات ارزان قیمت، حمایت از انبوه سازان برای ورود به ساخت و ساز در این مناطق است.
دهمرده اظهار کرد: در نهایت تصمیم اخیر دولت در خصوص کاهش نرخ سود تسهیلات به میزان قابل توجهی می تواند در رونق سمت تقاضا و ساخت و ساز موثر باشد که امیدواریم این اتفاق رخ دهد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000