مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن پیش بینی کرد

استقبال از تسهیلات مسکن یکم در سال ۹۷

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن، گفت: پیش بینی می شود استقبال خانه اولی ها برای دریافت تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز یکم در سال ۹۷ افزایش یابد.
پایگاه خبری بانک مسکن

محمد حسن مرادی، مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، با بیان این مطلب افزود: مطابق با پیش بینی ها و روندهای قبلی که در گذشته نیز وجود داشت، مصوبه شورای پول و اعتبار در راستای کاهش نرخ سود تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم در سال 97 نیز حجم ورود به این صندوق را افزایش خواهد داد؛ به این معنا که کاهش نرخ سود این تسهیلات منجر به افزایش تمایل خانه اولی ها برای استفاده از این تسهیلات در بازار مسکن به منظور خرید آپارتمان های مسکونی می شود.

مرادی با بیان اینکه شورای پول و اعتبار هفته گذشته نرخ سود تسهیلات مسکن خانه اولی ها در بافت های فرسوده را از 8 درصد به 6 درصد و در سایر مناطق شهری از 9.5 درصد به 8 درصد تقلیل داد، خاطرنشان کرد:این اقدام با دو هدف عمده انجام شده است. اولین هدف حمایت از ساخت و ساز در بافت های فرسوده و نوسازی و بهسازی محدوده ها و محلات ناکارآمد شهری است و دومین هدف نیز حمایت از متقاضیان مصرفی خرید مسکن به منظور تسهیل شرایط پرداخت تسهیلات به آن ها است؛ به خصوص متقاضیان خانه اولی که به دلیل توان محدود برای خرید مسکن نیازمند حمایت موثر در این زمینه هستند.

وی با بیان اینکه به طور قطع کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم در افزایش حجم ثبت نام خانه اولی ها و ورود آن ها به صندوق یکم اثرگذار است، گفت:کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن یکم به لحاظ روانی می تواند تعداد متقاضیان برای دریافت این تسهیلات را افزایش دهد و در سال 97 پیش بینی می شود حجم ثبت نام ها در این صندوق افزایش یابد. این پیش بینی با توجه به تاثیر قابل توجه کاهش نرخ سود بر مبلغ اقساط ماهانه تسهیلات خرید مسکن است که با این اقدام، این تسهیلات برای تعداد بیشتری از خانه­ اولی ­ها به تسهیلات در استطاعت تبدیل می­شود.

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن ادامه داد: به طور قطع افزایش استقبال از تسهیلات صندوق پس ­انداز مسکن یکم و رشد تقاضا برای خرید مسکن مصرفی با اتکا به این تسهیلات به خصوص از سوی خانه اولی ها می تواند بر پیشبرد رونق در بازار مسکن نیز اثرگذارباشد.

مرادی افزود:حتی در دوره قبلی کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم که در آن نرخ سود تسهیلات از 11 درصد به 9.5 درصد در مناطق معمولی شهر و 8 درصد در بافت های فرسوده کاهش یافت حجم ورود به صندوق و میزان تقاضا برای دریافت تسهیلات یکم افزایش یافت؛بنابراین کاهش نرخ سود از عوامل اثرگذار بر سطح استقبال متقاضیان واجد شرایط دریافت تسهیلات از صندوق پس انداز مسکن یکم است.

وی با تاکید بر اینکه که بانک مسکن در اجرا و مشارکت در سیاست های حمایتی همچون کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم به دنبال کسب سود یا منفعت اقتصادی نیست گفت:کاهش نرخ سود و افزایش ورود به صندوق پس انداز مسکن یکم برای دریافت تسهیلات، نفع اقتصادی برای بانک مسکن ندارد و بانک مسکن به عنوان یک بانک تخصصی و توسعه ای از سیاست های حمایتی در این بخش حمایت می کند.

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن با بیان اینکه سال گذشته تعداد ورودی های جدید به صندوق پس انداز مسکن یکم به 200 هزار متقاضی در سال رسید، خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود در سال 97 این میزان افزایش یابد؛ طوریکه برآورد می شود تعداد متقاضیان جدید برای دریافت این تسهیلات در سال جاری به 300 هزار نفر در سال نیز برسد.

مرادی در پاسخ به پرسشی در خصوص افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن نیز به هیبنا اعلام کرد: فعلا افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن در دستور کار قرار ندارد و در جلسه اخیر شورای پول واعتبار، کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم مطرح شده و به تصویب رسید.

وی تصریح کرد: برآوردهای قبلی نشان می داد حتی در صورت عدم کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن یکم، در سال جاری شاهد افزایش استقبال از این تسهیلات بودیم با این حال کاهش اخیر نرخ سود تسهیلات نیز می تواند این موضوع را تحت تاثیر قرار دهد وحجم ورود به صندوق از سوی خانه اولی ها و متقاضیان خرید مسکن در بافت های فرسوده را افزایش دهد.

مرادی لازمه ادامه حمایت ها در حوزه تامین مالی ارزان قیمت مسکن برای متقاضیان به خصوص خانه اولی ها و متقاضیان خرید مسکن در بافت های فرسوده را تخصیص منابع کمکی به صندوق پس انداز مسکن یکم اعلام کرد.ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000