پیشتازی آپارتمان های میانسال در بازار خرید و فروش

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۲/۱۵
سهم آپارتمان‌های قدیمی‌ساز از کل معاملات ماهانه مسکن در مقایسه با اوایل دوره پیش ‌رونق بازار معاملات ملکی ۲ برابر شده است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از دنیای اقتصاد، در حالی که سهم این گروه از آپارتمان‌ها با سن بنای ۱۶ تا ۲۰ سال در نیمه سال ۹۵ و همزمان با اوایل پیش‌ رونق معاملات حدود ۸ درصد از کل معاملات بوده است، این سهم اکنون به ۱۶ درصد افزایش یافته و به این ترتیب اقبال به تملک آپارتمان‌های قدیمی ‌ساز در بازار ۲ برابر شده است. افزون بر سهم این گروه از آپارتمان‌ها، حجم فروش ماهانه آنها نیز در معاملات مسکن با رشد پلکانی و مستمر در حدود دو سال اخیر روبه‌رو شده و به این ترتیب روند رشد خرید و فروش آپارتمان‌های ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت در بازار کنونی شدت گرفته است.
خریداران مسکن به منظور دور زدن تورم ملکی در ماه‌های اخیر راهی را انتخاب کردند که به واسطه آن کمترین میزان اثرپذیری از تورم قیمت مسکن را تجربه کنند و آن، جایگزین کردن آپارتمان‌های سالخورده و قدیمی‌ساز به جای واحدهای مسکونی نوساز در معاملات بوده است. این روند اگرچه از حدود یک سال قبل همزمان با اوج‌گیری دوره پیش‌رونق و ورود تدریجی به فاز رونق معاملات شکل گرفت، اما اکنون اصرار به جایگزینی آپارتمان‌های با سن بنای بیش از ۱۵ سال به جای واحدهای نوساز و تازه‌ساز با سن بنای حداکثر ۵ سال، اوج گرفته و در نتیجه سهم نوسازها از معاملات مسکن در فروردین ماه به پایین‌ترین حد خود در بیش از سه سال گذشته رسیده است. تایید این گزاره را می‌توان از رهگیری و مقایسه حجم فروش آپارتمان‌های نوساز (تا ۵ سال ساخت) با آپارتمان‌های قدیمی‌ساز (۱۶ تا ۲۰ سال ساخت) نیز رهگیری کرد. در حالی که در فروردین ماه امسال میزان معاملات نوساز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با حدود ۱۳ درصد کاهش همراه بوده و حجم کل معاملات مسکن نیز ۶ درصد افت کرده و از میزان تقاضای خرید مسکن کاسته شده است، اما وضعیت در بازار آپارتمان‌های قدیمی‌ساز مطلوب بوده، طوری که شاهد رشد ۲۷ درصدی حجم معاملات این آپارتمان‌ها در بازار مسکن فروردین در مقایسه با فروردین پارسال بوده‌ایم. رفتار فروشنده‌های بازار مسکن در نحوه قیمت‌گذاری آپارتمان‌های نوساز، کیفیت خرید متقاضیان مسکن را در ماه‌های اخیر تغییر داده است. بررسی آرایش عمر بنا در معاملات مسکن حاکی از این است که ریزش در میزان فروش آپارتمان‌های نوساز و افزایش معاملات آپارتمان‌های قدیمی‌ساز در تهران شدت گرفته است. با وجود اینکه بخشی از تقاضا تحت تاثیر نوسان قیمت مسکن طی اسفند و فروردین از بازار مسکن خارج شده و موقتا دست از جست ‌و جو و معامله کشیده است، اما این وضعیت تاثیری در رشد فروش آپارتمان‌های قدیمی‌ساز با سن بنای ۱۶ تا ۲۰ سال نداشته و روند افزایش معاملات و افزایش سهم آنها ادامه دارد.
مقایسه میان چهار مقطع زمانی در اوایل پیش‌ رونق، اوج پیش ‌رونق، اوایل رونق معاملات و حال حاضر نشان می‌دهد میزان رشد نقطه‌ای حجم معاملات مسکن در یک روند پلکانی از نیمه سال ۹۵ به تدریج رو به کاهش گذاشته اما با این حال میزان رشد فروش آپارتمان‌های قدیمی‌ساز همواره افزایشی بوده است. رشد فروش آپارتمان مسکونی در شهریور ۹۵ (اوایل پیش ‌رونق) نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۱۱ درصد بوده که این میزان یک سال بعد یعنی در شهریور ۹۶ که بازار مسکن در اوج پیش ‌رونق و آماده حرکت نهایی به سمت رونق بوده است، به ۹ درصد کاهش یافت. اما در اسفند سال ۹۶ پس از طی یک دوره سه ماهه نوسان قابل توجه قیمت مسکن، میزان رشد معاملات کل مسکن به ۵ درصد رسید و تازه‌ترین آمارها از وضعیت بازار مسکن در فروردین ۹۷ نیز حکایت از افت ۶ درصدی حجم فروش آپارتمان مسکونی در تهران نسبت به فروردین پارسال دارد.
اما با وجود این مسیر کاهشی در میزان رشد فروش آپارتمان در پایتخت، سهم واحدهای ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت در بازار در تمام این مدت افزایشی بوده است. میزان فروش این گروه از آپارتمان‌ها در اوایل پیش ‌رونق ۳۹ درصد رشد نقطه‌ای داشته است اما این رشد در شهریور ۹۶ که بازار در اوج پیش‌رونق قرار داشت به ۶۰ درصد رسید و یک پرش در معاملات این گروه سنی رخ داد، چرا که روند افزایش قیمت نوسازها در بازار مسکن از نیمه پارسال رفته‌ رفته شدت گرفت و طرف تقاضا از این زمان به بعد با جدیت بیشتری به دنبال راه جایگزین برای عبور از تنگنای افزایش قیمت مسکن و بهترین خرید ممکن با بودجه محدود خود که متناسب با رشد قیمت مسکن تغییری نداشت، بود.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000