مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن:

ساخت و ساز در سال جاری رونق می گیرد

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۲/۱۶
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: مطابق پیش بینی های کارشناسی و نشانه هایی که در ماه های اخیر از فعالیت سرمایه گذاران ساختمانی بروز کرده، ساخت و ساز در سال ۹۷ رونق می گیرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

علی چگینی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، گفت: بازار مسکن سال 97 تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که مجموعه این عوامل موجب شده است همزمان با افزایش ناگهانی قیمت ها در بازار ملک،حجم معاملات خرید و فروش در بازار مسکن نیز دستخوش تغییر و تحول شود.
وی افزود: علی رغم اینکه پیش بینی ها برای بازار مسکن در سال 97 حاکی از روند رو به رشد شاخص های مختلف بخش مسکن از جمله حجم معاملات خرید و فروش آپارتمان های مسکونی، قیمت و سرمایه گذاری در حوزه ساخت و ساز است اما میزان رشد هر کدام از این متغیرها تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که هر کدام از این عوامل به نوبه خود جهت بازار مسکن در سال جاری را تحت تاثیر قرار می دهند.
چگینی ادامه داد: در واقع میزان رشد هر کدام از این متغیرها وابسته به پارامترهای درونی و بیرونی اثرگذار بر بازار ملک به خصوص متغیرهای اقتصاد کلان است.
وی متغیرهای اقتصاد کلان همچون تورم عمومی، نرخ سود بانکی، رشد تولید ناخالص داخلی و قدرت خرید متقاضیان را از مهمترین عوامل اثرگذار بر مسیر بازار مسکن در سال جاری عنوان کرد و گفت: در این میان نوسانات و تحولات سایر بازارهای اقتصادی نقش مهمی در تحولات این بخش ایفا می کند.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن، توضیح داد: تحولات و نوسانات بازارهای موازی به خصوص بازار طلا و ارز از مهمترین عواملی است که بر جهت بازار مسکن از ابتدای سال 97 تا کنون اثرگذار بوده است. این تاثیرگذاری البته بیشتر جنبه روانی داشته اما به شکل غیرمستقیم نیز متغیرهای بخش مسکن را در میان مدت و بلند مدت تحت تاثیر قرار می دهد.
وی با اشاره به تاثیر دو سویه نوسان نرخ ارز بر بازار مسکن و تحولات آن، گفت: عموما با افزایش نرخ ارز هر چند بخشی از نقدینگی موجود در جامعه که می تواند جذب بازار مسکن شود به سمت بازار ارز می رود اما از سوی دیگر با افزایش سطح تورم در جامعه و همچنین افزایش انتظارات تورمی منجر به افزایش قیمت نهاده های ساختمانی یا همان مصالح ساختمانی می شود؛ مجموعه این عوامل ناشی از ایجاد انتظارات تورمی و اثرگذاری بر هزینه های ساخت و ساز در نهایت منجر به افزایش قیمت تمام شده و قیمت فروش واحدهای مسکونی شده و همین موضوع منجر به شکل گیری تورم در بازار مسکن می شود.
چگینی افزود: با توجه به اینکه هم اکنون فضای بازار مسکن فضایی مصرفی است هر نوع افزایش نامتعارف در سطح قیمت ها منجر می شود بخشی از متقاضیان مصرفی به دلیل افت قدرت خرید از بازار ملک خارج شده و عملا موفق به خرید مسکن نشوند؛ همین موضوع موجبات افت حجم معاملات مسکن و کاهش شیب رونق در بازار را ایجاد می کند.
وی تاکید کرد: در صورت تداوم این نوسانات بازار مسکن با افت محسوس در حجم معاملات خرید و فروش آپارتمان به دلیل رشد ناگهانی در سطح قیمت ها مواجه می شود.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن، خودداری از عرضه بخشی از واحدهای مسکونی آماده عرضه به بازار از سوی برخی سرمایه گذاران و سازندگان به امید رشد بیشتر قیمت ها را از دیگر پیامدهای این وضعیت اعلام کرد و گفت: نوسانات نرخ ارز در اواخر سال گذشته و ماه آغازین امسال، منجر به افت حجم معاملات مسکن شد و روند رونق در بازار را تضعیف کرد.
وی راهکار بازگشت بازار مسکن به مسیر رونق غیرتورمی در مقطع زمانی فعلی را اعمال سیاست های کنترل کننده در جهت تنظیم نرخ ارز عنوان کرد و ادامه داد: پیش بینی ها حاکی است در صورتی که دولت موفق به اجرای سیاست های موثر در راستای کنترل نرخ ارز شود و ثبات و آرامش به این بازار برگردد به طور قطع حجم معاملات مسکن و سطح تقاضا نیز به مرور افزایش می یابد و می توان امیدوار بود که رونق به مسیر سابق بازگردد.
این مسول بخش مسکن همچنین به کاهش نرخ سود بانکی و تاثیر آن بر سایر بازارهای اقتصادی از جمله بازار مسکن اشاره کرد و گفت: با کاهش نرخ سود سپرده های بانکی در سال گذشته، بخشی از نقدینگی ها و تقاضای سرمایه ای به سمت بازار مسکن حرکت کرد. با این حال مطابق پیش بینی ها و روند فعلی بازار مسکن، به نظر می رسد بازار ساخت و ساز در سال جاری به وضعیت رونق برسد بنابراین رفتار سازندگان مسکن در این مسیر بسیار اثر بخش و مهم خواهد بود.
وی ساخت واحدهای مسکونی مصرفی، ارزان قیمت و کوچک متراژ را اولین اولویت بازار ساخت و ساز در سال جاری توصیف کرد و گفت: سازندگان باید از این پس با در نظر گرفتن الگوی تقاضای غالب خانوارها اقدام به ساخت مسکن کنند.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000