به استناد مقررات بانک مرکزی ترسیم شد

چارچوب جدید ارزی در بانک مسکن

دسته بندی : اقتصاد کلان
۱۳۹۷/۰۲/۱۹
پس از یکسان سازی نرخ ارز، برخی از مقررات ارزی و نحوه تخصیص آن از سوی بانک مرکزی تغییر یافت، در این راستا بانک مسکن نیز چارچوب جدید ارزی را برای تامین ارز متقاضیان در قالب یک بخشنامه تشریح کرد.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بانک مسکن به استناد قوانین مصوب اداره سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی در تاریخ 25 فروردین سال جاری مبنی بر تبیین سیاست های جدید ارزی، چارچوب جدیدی را بابت مصارف ارزی خدماتی با نرخ اعلامی ترسیم کرده است. این چارچوب جدید ارزی، شامل 28 بند است که در این گزارش، مهمترین موضوعات مطرح شده در چارچوب جدید ارزی معرفی می شود. در بخش تامین ارزی مسافری، تامین و پرداخت ارز به شکل اسکناس، برای مسافران هوایی به مقصد کشورهای مستقل مشترک المنافع و هم مرز به میزان 500 یورو و سایر کشورها به مبلغ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها صرفا از طریق بانک های ملی ایران، ملت و سامان بلامانع است. همچنین تامین و انتقال ارز بابت ارزهای درمانی و دانشجویی نیز از طریق بانک های منتخب تجارت و سامان صورت می گیرد.
در بخش دیگری از چارچوب جدید ارزی، سایر مواردی که مشمول دریافت ارز می شوند معرفی شده است. بر این اساس، تامین ارز هزینه های سوخت و سایر هزینه های شرکت های هواپیمایی، مبنی بر ارائه صورتحساب مربوطه ظرف مدت 6 ماه امکان پذیر خواهد بود. همچنین تامین و انتقال ارز حق بیمه هواپیما به شرکت های هواپیمایی داخلی، در مقابل ارائه صورتحساب شرکت بیمه بلامانع خواهد بود. این موضوع در حالی است که در هفته های اخیر برخی از شرکت های هواپیمایی به دلیل عدم دریافت ارز با مشکلاتی روبرو شدند و اکنون حضور این بند در بخشنامه بانک مسکن باعث رفع نگرانی این حوزه خواهد شد.
بخش دیگری از این بخشنامه در خصوص تامین ارز، حقوق و مزایای کارکنان خارجی است. بر این اساس ارز لازم برای حقوق این افراد که دارای پروانه کار شاغل در وزارت خانه ها، مؤسسات دولتی و تحت پوشش و شرکت‌های دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی و نهادهای عمومی غیر دولتی، تعاونی و خصوصی است با تقاضا و تأیید کارفرما تامین خواهد شد. علاوه بر کارکنان خارجی، تامین ارز بابت درآمد خالص ریالی کنسولی سفارتخانه‌های خارجی داخل کشور و نمایندگی‌های دیپلماتیک مقیم ایران با ارائه صورتحساب و تأییدیه وزارت امور خارجه نیز امکان پذیر خواهد شد. در بخش دیگری از این بخشنامه اعلام شده که تامین ارز اسکناسی رانندگان حمل و نقل بین المللی به میزان 2 هزار یورو یا تبدیل آن به سایر ارزها با ارائه مدارک لازم و تایید آن توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای بلامانع خواهد بود.
بند یازدهم تا پانزدهم این بخشنامه مربوط به مسائل ارزی دوره های آموزشی و فرصت های مطالعاتی، دوره های آموزشی در خارج از کشور، حق ثبت نام در حوزه های بین المللی، ثبت نام شرکت در امتحانات علمی و تخصصی خارج از کشور و هزینه اخذ پذیرش از دانشگاه است که این موارد نیز با توجه به احراز برخی از مدارک تامین خواهد شد. در بخش بعدی نیز اعلام شده که تامین ارز بابت حق الوکاله دعاوی اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی به میزان صورتحساب وکیل در خارج از کشور با تایید مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری و تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد. یکی دیگر از چالش ها پس از تک نرخی شدن دلار، بحث تامین ارز بابت حمل جنازه به داخل کشور بوده که در بند دیگر با توجه به مقررات بانک مرکزی تاکید شده که این ارز جهت انتقال جنازه اتباع ایرانی مقیم ایران به نمایندگی دولت ایران در خارج از کشور با ارائه درخواست از اداره کل امور مالی وزارت امور خارجه صورت می گیرد. همچنین بر اساس چارچوب ارزی جدید تامین و انتقال و پرداخت ارز بابت برگزاری همایش های بین المللی با ارائه درخواست متقاضیان غیردولتی حداکثر تا سقف 10 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها بلامانع است. به گزارش هیبنا در بند دیگر این بخشنامه عنوان شده که تأمین و انتقال ارز برای شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و سایر شرکت‌های ریلی بابت حق استفاده از واگن‌ها، مطالبات راه آهن سایر کشورها، تنخواه بازرسی و پرداخت ضروری ناشی از قراردادهای چند جانبه در مقابل ارائه اصل اسناد و مدارک مثبته و سیاهه بلامانع است. در بند آخر این بخشنامه نیز عنوان شده که تأمین ارز بابت آورده متقاضی، پرداخت اقساط و هزینه‌های تبعی اعتبارات اسنادی فاینانس خودگردان برای طرح‌های وزارتخانه‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی بلامانع بوده و در رابطه با سایر اعتبارات اسنادی فاینانس خودگردان، تأمین ارز باید از محل ارز حاصل از صادرات کالا و خدمات و حساب ارزی واردکننده صورت پذیرد.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000