سرپرست مدیریت مسکن و ساختمان استان قزوین تشریح کرد:

آخرین وضعیت مسکن مهر استان قزوین

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۲/۲۲
سرپرست مدیریت مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین گفت: در پروژه مسکن مهر علی‌ رغم اینکه حوزه نظارت تحت پوشش نظام ‌مهندسی بوده است اما در نظارت عالیه، اداره راه و شهرسازی قزوین عالی نظارت داشته است.
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، عباس پور قادر، سرپرست مدیریت مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین، در خصوص آخرین وضعیت مسکن مهر در این استان اظهار داشت: در استان قزوین از مجموع ۴۴ هزار و ۴۵۹ واحد مسکن مهر در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر استان که در بخش موقوفی، سه ‌جانبه و خود مالک هستند در مجموع در تعاونی‌ها بیش از ۱۵هزار واحد، سه‌جانبه ۱۳ هزار و ۵۳۱ واحد و در بخش خود مالک ۱۵ هزار و ۹۰۹ واحد هستند که از این مجموع ۳۹ هزار و ۳۷۱ واحد تا کنون افتتاح‌ شده‌اند.

وی افزود: باقی ‌مانده واحدها حدود ۵ هزار و ۸۸ واحد است که ۱۳۸۰ واحد آن به‌ واسطه پیشرفت زیر ۳۰ درصد از مسکن مهر خارج می‌شوند و در واقع باقی‌ مانده آن‌ها ۳ هزار و ۷۰۸ واحد است. طی سال گذشته حدود هزار واحد آن تمام شد و باقی ‌مانده آن نیز که امسال ۱۰۵۰ واحد است با توجه به افزایش تسهیلات ساخت از ۳۰ به ۴۰ بخش اعظمی از آن را تا پایان شهریورماه که به نظر می‌رسد ۷۰۰ تا ۸۰۰ واحد شود به پایان برسانیم.

سرپرست مدیریت مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی با اشاره به میانگین پیشرفت فیزیکی واحدهای پروژه مسکن مهر افزود: پیشرفت فیزیکی پروژه مسکن مهر به ‌طور میانگین در بخش‌های مختلف ۷۰ درصد است که بیشتر کار باقی ‌مانده مربوط به خرید اجناس بوده است. در مورد نداشتن متقاضی هم برای حل این مسئله با کمیته امداد توافقاتی در خصوص واگذاری داشتیم که از ۴۲۵ واحد توافقی تا کنون ۳۴۵ واحد را در سامانه ثبت کرده‌ایم و مابقی نیز در هفته‌های آینده تکمیل خواهد شد.

پور قادر با اشاره به اینکه در صورت واریز پول به‌ حساب سازمان تا پایان شهریور این پروژه‌ها به مرحله افتتاح خواهد رسید به بحث ساخت ‌و ساز و رعایت مقررات ایمنی در مسکن مهر استان قزوین اشاره داشت و تأکید کرد: بر اساس تفاهم‌نامه‌هایی که بین مجریان پروژه و وزارتخانه انجام شد، تمام ضوابط مقررات ملی رعایت شده است. از فناوری‌های نوین در ساخت ‌و سازها بهره بردیم و همان‌طور که خبر دارید تعلق گرفتن تسهیلات منوط به استفاده از این فناوری‌ها بوده است.

وی ادامه داد: از جمله این موارد استفاده از فناوری‌های نوین استفاده از اسکلت‌ها با قطعات پیچ و مهره، استفاده از پنجره‌های دو جداره، لوله‌های پنج لایه و فناوری نوین در سیستم فاضلاب بود که از جمله موارد به‌کار رفته در ساختمان‌های مسکن مهر به شمار می‌آیند و روی استفاده از آن‌ها تأکید داشتیم.

سرپرست مدیریت مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین در پاسخ به این سؤال که ساخت ‌و سازهای صورت گرفته در مسکن مهر در این استان چقدر با توجه به تأکید ویژه وزیر راه و شهرسازی در راستای تأمین رفاه اجتماعی و رعایت مناسب محیط اجتماعی شهروندان هم سو بوده است، گفت: با توجه به اینکه طرح‌های ما ۷ طبقه بوده و هر طبقه ۴ واحد در بلوک‌های ۲۴ واحدی است شرایط کار بر اساس قانون سامان‌دهی مسکن این بود که حداقل مساحت بین ۷۰ تا ۷۵ متر برای یک واحد دوخواب باشد.

وی افزود: با این‌حال به بخش کم‌ درآمد هم توجه ویژه داشتیم و همچنین افراد کم‌ جمعیت را هم در نظر گرفتیم و در همین خصوص خانه‌های تک خواب هم طراحی کردیم و برای بعضی بلوک‌های ۱۲ واحدی خودمان خانه‌های تک خوابه هم ساخته شدند. با توجه به ظرفیت طراحی‌های انجام‌شده در آپارتمان‌سازی و با اینکه همه انتظارات را برآورده نمی‌کند سعی شد به بیشترین حد ممکن به خواسته‌های متقاضیان نزدیک شویم. در همین خصوص طبق بررسی‌های و نظرسنجی‌های انجام ‌شده در خصوص مسائل رفاه اجتماعی رضایت مندی ۸۰ درصدی را شاهد بوده‌ایم.

عباس پور قادر در ادامه به توجه ویژه در پروژه مسکن مهر در خصوص واقع نشدن روی گسل‌ها بابت زلزله اظهار داشت: در این زمینه و علی ‌رغم اینکه قزوین یکی از نقاط پرخطر از حیث زلزله است تمام سعی است که در ناحیه شهری مهرگان کاملاً بر اساس و ضوابط مقررات سازمان نظام‌ مهندسی طراحی و ساخته شود. این اتفاق به‌ ندرت در کل کشور رخ ‌داده است که کلیه مراحل ساخت ‌و ساز در آزمایشگاه‌ها بررسی شود.

وی افزود: تمام مجریان ما مکلف به انجام این کار هستند و همه موارد مثل میلگرد و بتن در همه طبقات، ستون‌ها، سقف‌ها، سیم‌کشی‌ها در تمام مراحل بررسی‌شده‌اند تا استانداردهای لازم را داشته باشند و این کار در چارچوب نظارتی انجام گرفت. به همین خاطر علی‌رغم اینکه حوزه نظارت تحت پوشش نظام‌ مهندسی بوده است اما در نظارت عالیه اداره راه و شهرسازی قزوین عالی نظارت داشته است.


کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000