تبعیت قیمت اوراق «تملی» از اوراق «تسه»

دسته بندی : اخبار مسکن
۱۳۹۷/۰۲/۲۲
با گذشت بیش از یک هفته از رونمایی نماد اوراق جدید مسکن از مسیری به جز مسیر بانک مسکن، قیمت این اوراق جدید که با عنوان «تملی» در بازار عرضه شده، از اوراق «تسه» تبعیت کرده و این دو نوع اوراق در حال حاضر «هم‌قیمت» شده‌اند
پایگاه خبری بانک مسکن

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا، متقاضیان تسهیلات بدون سپرده بانک مسکن که پیش از این تنها از طریق خرید اوراق بانک مسکن با نماد «تسه»، امکان دریافت تسهیلات داشتند، اکنون می‌توانند با خرید اوراق منتشر شده از سوی یک بانک دولتی با نماد «تملی» نیز، تسهیلات خرید مسکن دریافت کنند.

اوایل اردیبهشت ماه بود که نماد «تملی» رسما رونمایی و اوراق بانک ملی که به پشتوانه سپرده‌های کوتاه‌مدت طرح مسکن این بانک منتشر می‌شود، در فرابورس قابل مبادله شد. با این اتفاق پس از گذشت حدود دو سال از مجوز بانک مرکزی به بانک‌های تجاری برای ورود به عرصه اعطای تسهیلات مسکن، سرانجام یک بانک دولتی از این مجوز استفاده کرد تا به تامین مالی مسکن کمک کند. بانک مسکن طی همه سال­های گذشته تا کنون، به تنهایی نزدیک به نیمی از کل تسهیلات بخش مسکن و ساختمان را پرداخت می­کند و بیشترین تاثیر را در تامین مالی عرضه و تقاضای مسکن داشته است.

اوراق تملی در روز نخست رونمایی به قیمت تقریبی 63 هزار و 520 تومان مبادله شد اما طی 10 روز رقابت در بازار اوراق تسهیلات دو بانک مسکن و ملی، قیمت این اوراق قدری افزایش یافت.

شواهد از نحوه قیمت‌گذاری اوراق بانک ملی که با نماد «تملی» عرضه شده است، نشان می‌دهد قیمت این اوراق در تبعیت از اوراق «تسه» بانک مسکن طی روزهای اخیر با وجود حجم عرضه و تقاضای محدود و اندک قدری افزایش یافته است.

از روز نهم اردیبهشت ماه تا کنون از مجموع سه نماد عرضه شده اوراق تملی، کمتر از 100 فقره فروخته شده و این در حالی است که با توجه به سابقه حدود 10 ساله بانک مسکن در انتشار اوراق و در نتیجه بازار فعال 24 نماد «تسه» معتبر که هر روز در فرابورس خرید و فروش می‌شود، بیش از 529 هزار و 300 فقره از این اوراق مبادله شده است. بنابراین سهم اوراق تسه در بازار قابل مقایسه با اوراق تازه وارد نیست.

به این ترتیب در حال حاضر قیمت اوراق بانک مسکن به تعیین کننده قیمت اوراق تملی تبدیل شده است. در اواخر هفته گذشته میانگین قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن در نمادهای مختلف 66 هزار تومان بود و این در حالی است که آخرین مبادلات اوراق بانک ملی نیز به همین قیمت ثبت شده است.

البته طبیعی است که همچنان اقبال به اوراق بانک مسکن بیش از اوراق بانک ملی است؛ چرا که از یک‌ سو تعداد اوراق منتشر و عرضه شده در بازار توسط این بانک بیشتر و در نتیجه در دسترس‌تر است؛ ثانیا سقف تسهیلات قابل پرداخت از محل اوراق تسه دست‌کم تا آخر خرداد ماه از سقف تسهیلات پرداختی از سوی بانک ملی بیشتر است چرا که بانک مسکن علاوه بر تسهیلات اصلی و یک فقره جعاله، تسهیلات 10 میلیون تومانی دیگری به متقاضیان به شکل بدون سپرده و بدون نیاز به خرید اوراق پرداخت می‌کند و همین موضوع حداقل فعلا جذابیت اوراق بانک مسکن را نسبت به بانک ملی بیشتر نگه داشته است.

نکته قابل توجه دیگر این است که به نظر می‌رسد فعلا خریداران اوراق مسکن بانک ملی قصد استفاده از تسهیلات خرید مسکن در کوتاه‌مدت را ندارند، چرا که برای خرید اوراق بیشتر عجله نمی‌کنند. طرف عرضه هم اصراری به فروش در کوتاه مدت ندارد و همین موضوع موجب شده کل اوراق مبادله شده تملی در طول 10 روز گذشته (با فرض اینکه تمام آنها توسط یک فرد خریداری شده باشد) حتی برای اخذ یک فقره تسهیلات انفرادی 60 میلیون تومانی نیز کفایت نکند. این در حالی است که خریداران اوراق بانک مسکن عمدتا متقاضیان مصرفی مسکن هستند که قصد ورود به بازار ملک را دارند.

از آنجا که در حال حاضر برخی از نمادهای اوراق بانک مسکن که به تاریخ انقضا نزدیکتر است، با قیمت‌هایی بین 65 تا 66 هزار تومان نیز مبادله می‌شود، متقاضیان دریافت تسهیلات مسکن از این بانک می‌توانند خرید با اختلاف قیمتی جزئی را در اوراق بانک مسکن نیز تجربه کنند. البته این رویه در آینده با انتشار نمادهای بیشتر توسط بانک ملی، در مورد اوراق این بانک نیز شکل می‌گیرد و برخی از نمادها که قدیمی‌تر بوده و در نتیجه به زمان انقضا نزدیکترند، ارزان‌تر مبادله خواهند شد.


موضوع مرتبط

کلید واژه ها


ارسال نظر

تعداد کاراکتر 0 از 4000